2014 թվականից Հայաստանում գործելու է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգ: Այդ կապակցությամբ հուլիսի 4-ին կառավարության հաստատած 2014-2016 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է շուրջ 20 մլրդ դրամ ուղղել քաղաքացիների խնայողություններին պետության 5 տոկոս մասնակցությունն ապահովելու համար:
Այդ մասին այսօր կառավարության նիստում հայտնեց ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը՝ նշելով, որ պետբյուջեի հիմնական ծախսերը կարճաժամկետ հեռանկարում կուղղվեն աշխատավարձերի ու կենսաթոշակների բարձրացմանը: Միաժամանակ, հաջորդ տարի կենսաթոշակների բարձրացման համար նախատեսված է 37,7 մլրդ դրամ:

С 2014 года в Армении будет действовать обязательная накопительная пенсионная система. В связи с этим в среднесрочной программе расходов на 2014-2016 гг., утвержденной правительством Армении 4 июля, предусмотрено направить порядка 20 млрд драмов для обеспечения участия государства в накоплениях граждан в размере 5%. Об этом на сегодняшнем правительственном заседании сообщил министр финансов Армении Давид Саргсян, подчеркнув, что основные статьи расходов госбюджета Армении в среднесрочной перспективе будут направлены на повышение зарплат и пенсий.
Одновременно, среднесрочной программой предусмотрено увеличение расходов в 2014 году на социальную сферу, в частности, для увеличения пенсий предусмотрено 37,7 млрд. драмов.