Հայաստանում ծիրանի մթերման գործընթացը սկսվել է 20 օր առաջ, այդ ընթացքում վերամշակող ընկերություններն արդեն մթերել են շուրջ 4 500 տոննա ծիրան նախորդ տարվա 2060 տոննայի համամետ: Այդ մասին ՀՀ կառավարության նիստից առաջ հուլիսի 4-ին հայտարարել է գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը: «Ծիրանն այնքան շատ է, որ դժվարությամբ է իրացվում նույնիսկ 50 դրամով մեկ կգ համար, չնայած, որ մայիսի 12-ի կարկտահարությունից հետո մտահոգություն կար, որ բերքը առատ չի լինի»,-ասել է նա:
Նախարարն ասել է, որ Հայաստանից արտահանվել է շուրջ 12 հազար տոննա, այն դեպքում, երբ նախորդ տարվա ընթացքում արտահանվել է ընդհանուր առմամբ 12 200 տոննա, ակնկալվում է ևս 5-6 հազար տոննա:
Սերգո Կարապետյանը հավելել է, որ այս տարի գյուղմթերքի աննախադեպ բարձր բերք է սպասվում, այդ թվում նաև կարտոֆիլի: Մասնավորապես, արդեն հավաքվել է կարտոֆիլի նոր բերքի 80 տոկոսը, բերքատվության ցուցանիշը հասնում է 230-250 ցենտների մեկ հեկտարից:

Процесс закупа абрикосов в Армении начался 20 дней назад, за этот период перерабатывающие компании уже закупили порядка 4 500 тонн абрикосов по сравнению с 2060 тоннами в прошлом году к тому же времени. Об этом перед заседанием правительства Армении 4 июля сообщил министр сельского хозяйства Серго Карапетян. «Абрикосов так много, что они реализуются с трудом даже по цене в 50 драмов за килограмм, несмотря на то, что в результате града, выпавшего 12 мая, была обеспокоенность относительно малого урожая», – сказал он.
Глава министерства также сообщил, что из Армении экспортировано более 12 тысяч тонн, в то время, когда за весь прошлый год было экспортировано в общей сложности 12 200 тонн, ожидается еще 5 – 6 тысяч.
Серго Карапетян добавил, что в этом году будет беспрецедентно высокий урожай сельскохозяйственных культур, в том числе и картофеля. В частности, уже собрано порядка 80% урожая молодого картофеля, показатель урожайности здесь достигает 230-250 ц/га.
Министр сельского хозяйства также пообещал, что на должном уровне будет организован закуп персиков и винограда.