Հուլիսի 6-20-ը Հայաստանում կլինեն Վաշինգտոնի արևմտյան օկրուգի դաշնային դատավորներ Ռոբերտ Լասնիկը ու Ռիկարդո Մարտինեզը և նույն օկրուգի Մինչդատական ծառայությունների պատասխանատու Քոննի Սմիթը`մասնակցելու դատավորների, դատախազների և փաստաբանների համար կազմակերպված ուսուցմանը, որի ընթացքում կդիտարկվեն նախնական կալանքին/արձակմանը, վեճերի այլընտրանքային լուծումներին և դատական եզրակացությունների գրավոր շարադրանքի առանձնահատկություններին վերաբերող հարցեր, ասվում է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության հաղորդագրության մեջ:
Ուսուցումը ֆինանսավորվում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության կողմից՝ Հայաստանում հաշվետվողականության ու իրավունքի գերակայության զարգացմանն ուղղված բարեփոխումներ իրականացնելու հանձնառության շրջանակում:

The Honorable Robert Lasnik, United States District Judge for the Western District of Washington, the Honorable Ricardo Martinez, United States District Judge for the Western District of Washington, and Connie Smith, Chief United States Pretrial Services Officer for the Western District of Washington will be in Armenia July 6-20 to participate in training judges, prosecutors and advocates in issues concerning pretrial detention/release, alternative dispute resolution, and judicial opinion writing.
The training is sponsored by the United States Embassy, in the framework of its commitment to implement reform in Armenia around developing accountability and rule of law, the Embassy’s press office reported.