Հուլիսի 9-ին Երևանում մեկնարկեց հայ-ռումինական գործարար համաժողովը, որն անցնում է հայ-ռումինական առևտրատնտեսական, գիտատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի 4-րդ նիստի շրջանակներում: Համաժողովի կազմակերպիչներն են Զարգացման հայկական գործակալությունը և ՀՀ Արդյունաբերողների ու գործարարների միությունը:
Ռումինիայից Հայաստան է ժամանել ներկայացուցչական պատվիրակություն, որի կազմում են արդյունաբերության, բժշկության, զբոսաշրջության, ՏՏ, շինարարության, բանկային ոլոտրի, ավիացիայի, գեոֆիզիկայի, կոշիկի արտադրության ոլորտներում գործող 29 ընկերությունների ներկայացուցիչներ:
«Հայաստանն ու Ռումինիան չօգտագործված ներուժ ունեն առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար: Առաջիկա տարիներին նախատեսվում է ապրանքաշրջանառությունը հասցնել 500 մլն եվրոյի»,-հայտարարել է Ռումինիայի էկոնոմիկայի նախարար Վարուժան Ոսկանյանը:
Իր հերթին հայ-ռումինական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները՝ նշելով, որ վերջին տարիներին երկրում զգալիորեն բարելավվել է գործարար մթնոլորտը:
Առաջնային ոլորտների թվում նախարարը նշել է ՏՏ-ն, զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը և նրա կարևոր ճյուղը՝ վերամշակող արդյունաբերությունը, զարգանում են ենթակառուցվածքները, որոնք թույլ են տալիս կրճատել տրանսպորտային ծախսերը, ոսկերչությունն ու ադամանդագործությունը, որտեղ Հայաստանի ու ներդրողների համար մեծ հեռանկարներ են բացվում տարածաշրջանային և նույնիսկ համաշխարհային կենտրոն դառնալու առումով՝ ազատ տնտեսական գոտում աշխատանքի շնորհիվ: «Հուսով եմ, որ առաջիկայում մենք կլսենք ռումինացի ներդրողների հաջողության մասին Հայաստանում»,-ասել է նա:
Ստորագրվեց հուշագիր հայ-ռումինական կոմերցիոն և արդյունաբերական միության և ռումինա-հայկական երկկողմանի առևտրաարդյունաբերական պալատի միջև:
2012թ. ապրանքաշրջանառությունը երկու երկրների միջև կազմել է 88,6 մլն դոլար: Արտահանումը Հայաստանից Ռումինիա կազմել է 574,2 հազար դոլար, իսկ հակառակ ուղղությամբ՝ 88,1 մլն դոլար:

9 июля в Ереване стартовал армяно-румынский бизнес-форум, который проходит в рамках 4-ого заседания армяно-румынской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству. Организаторами форума выступают Армянское агентство развития и Союз промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении.
Из Румынии в Армению прибыла представительная делегация в составе представителей из 29 компаний таких сфер, как промышленность, туризм, медицина, ИТ, строительство, банковская сфера, авиация, геофизика, производство обуви и т.д.
«Между Арменией и Румынией есть неиспользованный потенциал для развития торгово-экономических отношений. Целью на ближайшие годы является доведение товарооборота между двумя странами до 500 млн евро», – заявил министр экономики Румынии Варужан Восканян.
В свою очередь сопредседатель армяно-румынской межправкомиссиии, министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян представил инвестиционные возможности Армении, подчеркнув, что за последние годы в стране значительно улучшился бизнес-климат.
Среди приоритетных сфер для сотрудничества министр отметил, ИТ, туризм, сельское хозяйство и его важную ветвь – перерабатывающую промышленность, развивается инфраструктура, позволяющая сократить транспортные расходы, ювелирное дело и производство бриллиантов, где для Армении и инвесторов открываются перспективы для становления регионального или даже мирового центра за счет работы в свободной экономической зоне. «Надеюсь, что в ближайшее время мы услышим об успехах румынских инвесторов в Армении», – сказал он.
В рамках мероприятия был подписан меморандум между армяно-румынским коммерческим союзом и румыно-армянским двухсторонней торгово-промышленной палатой.
Товарооборот между Арменией и Румынией по итогам 2012 года составил 88,6 млн долларов. При этом объем экспорта из Армении в Румынию за указанный период составил 574,2 тыс долларов, а в обратном направлении 88,1 млн долларов.