«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը երեքշաբթի կայացած խորհրդակցության ժամանակ ամփոփեց Ընկերության առաջին կիսամյակի գործունեության արդյունքները: Վիկտոր Ռեբեցը նշեց, որ ապրիլից նկատվող փոխադրումների կրճատման միտումը գագաթնակետին էր հասել հունիսին՝ չնայած առաջին եռամսյակի դրական արդյունքներին: «Փոխադրումների նախատեսված ցուցանիշը 2013 թվականի հունվար-հունիսին կատարված է 95,6%-ով, իսկ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ փոխադրումները կրճատվել են 8,4%-ով: Չնայած նրան, որ կատարվել է բեռնման նախատեսված ցուցանիշը, այնուամենայնիվ, անցյալ տարվա առաջին կիսամյակի հետ համեմատ բեռնումը կրճատվել է 3,2%-ով», – հայտարարեց ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը:
Ընկերության ղեկավարի կողմից բերված տվյալների համաձայն, 2013 թվականի հունվար-հունիսին բեռնումը արտահանման հաղորդակցությունում կատարվել է 93%-ով, անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ աճելով 1,3%-ով: Իսկ բեռնումը տեղական հաղորդակցությունում կրճատվել է 4,5%-ով կամ 35 հազ տոննայով:
Վիկտոր Ռեբեցը հատուկ նշեց ներմուծման հողորդակցությունում բեռնման ազդեցությունն երկաթուղու գործունեության վրա: Ըստ վիճակագրական տվյալների, բեռնումը ներմուծման հաղորդակցությունում կրճատվել է 22,6%-ով կամ 140 հազ տոննայով: Նման միտումներ ՀԿԵ-ի ղեկավարն արձանագրեց նաև բեռնաթափման գործընթացում, նշելով, որ օրեկան բեռնաթափման ցուցանիշը հունվար-հունիսին կրճատվեց 60 վագոնով:
Միևնույն ժամանակ Ընկերության գլխավոր տնօրենը դրական միտումներ արձանագրեց ուղևորափոխադրումների ոլորտում, ընդգծելով, որ 2012 թվականի առաջին եռամսյակի հետ համեմատ ուղևորաշրջանառությունն աճել է 28,9%-ով: Վիկտոր Ռեբեցը հանձնարարեց շարունակել աշխատանքն ուղևորափոխադրումների ծավալների աճի և պահանջարկի խթանման ուղղություններով:
ՀԿԵ-ի ղեկավարը ներկաների հատուկ ուշադրությունը հրավիրեց ծախսերի օպտիմալացման խնդիրների վրա, հիշեցնելով, որ 2013 թ. երկրորդ կիսամյակում արդեն ակնհայտ կլինի էլեկտրաէներգիայի սակագների աճը: Վիկտոր Ռեբեցը նաև հատուկ ուշադրություն դարձրեց ենթակառուցվածքի և շարժակազմի վիճակին, երկաթուղու անվտանգությանը:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը հանձնարարեց աշխատել երկաթուղի փոխադրումների նոր ծավալների ներգրավման, Ընկերության հանդեպ ունեցած բեռնափոխադրումների պարտքերի մարման, ինչպես նաև դրված խնդիրների կատարման ուղղություններով, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:

9 Июль 2013 - 09:41 AMT
Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец на состоявшемся во вторник совещании подвел итоги работы Компании за первое полугодие 2013 года. Виктор Ребец отметил, что прослеживающаяся с апреля динамика снижения объемов перевозок достигла своего пика в июне, хотя результаты первого квартала года были достаточно успешными.
«Плановый показатель по перевозкам в первом полугодии был выполнен на 95,6%, а по сравнению с первым полугодием 2012 года объем перевозок сократился на 8,4%. Погрузка, хотя и выполнена в соответствии с плановым показателем, тем не менее, сокращена по сравнению с первым полугодием 2012 года на 3,2%», – заявил генеральный директор ЮКЖД.
Согласно приведенным им данным, в экспортном сообщении в первом полугодии 2013 года погрузка была выполнена на 93% к плану, увеличившись по сравнению с показателем аналогичного периода прошлого года на 1,3%. Погрузка в местном сообщении по сравнению с январем-июнем 2012 года сократилась на 4,5% или на 35
тыс. тонн. Виктор Ребец отметил особое влияние перевозок в импортном сообщении на показатели деятельности железной дороги. Согласно данным генерального директора, погрузка в импортном сообщении в первом полугодии сократилась на 22,6% или на 140 тыс. тонн.
Аналогичную тенденцию руководитель ЮКЖД отметил и в показателях выгрузки: ежесуточная выгрузка уменьшилась на 60 вагонов.
Вместе с тем генеральный директор Компании отметил положительные подвижки в сфере пассажирских перевозок, подчеркнув, что по сравнению с первым полугодием прошлого года пассажирооборот увеличился на 28,9%. Виктор Ребец поручил продолжить работу в направлении восстановления спроса на пассажирские перевозки, увеличения темпов пассажирских перевозок.
Особое внимание собравшихся руководитель ЮКЖД обратил на необходимость оптимизации затрат, напомнив, что во втором полугодии 2013 года уже будет очевидно воздействие роста тарифов на электроэнергию. Виктор Ребец также уделил особое внимание состоянию инфраструктуры и подвижного состава, безопасности движения на железной дороге, сообщает пресс-служба ЮКЖД.