2022 թվականին Քաթարում կայանալիք ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը չի կարելի անցկացնել ամռան ընթացքում, այս մասին հայտարարել է ՖԻՖԱ-ի նախագահ Յոզեֆ Բլատտերը:
«Մրցաշարը պետք է կայանա ձմռանը, երբ այդ տարածաշրջանում առավել հարմար ջերմաստիճան է լինում,- Բլատտերի խոսքերն է մեջբերում Eurosport-ը,- Այն չի կարող անցկացվել ոչ աշնանը, ոչ էլ տարվա սկզբին կամ գարնանը: Առաջնությունը անհրաժեշտ է կազմակերպել տարվա վերջում»:
Նա նշել է, որ մի քանի երկրներ դեմ կլինեն այդ գաղափարին, քանի որ նրանք ստիպված են լինելու մեկ սեզոնով փոխել իրենց ազգային առաջնությունների խաղացանկը:
Մայիսից սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Քաթարում ջերմաստիճանը լինում է 40-46 աստիճան տաքություն, իսկ օդի խոնավությունը հասնում է 50 %-ի: Իսկ դեկտեմբերից մարտն ընկած ժամանակահատվածում միջին ջերմաստիճանը 20-30 աստիճան տաքություն է:

10 Июль 2013 - 06:29 AMT
Чемпионат мира по футболу 2022 года в Катаре нельзя проводить на протяжении всего лета, об этом заявил глава ФИФА Йозеф Блаттер.
“Турнир должен состояться зимой, когда в этом регионе устанавливается наиболее подходящая температура,- заявил Блаттер в интервью Eurosport- Не осенью, не в начале года, не весной. Чемпионат необходимо провести только в конце года”.
Он отметил, что несколько стран могут быть против проведения чемпионата мира зимой, поскольку им придется изменить календарь национального первенства на один сезон: “В ФИФА есть 17 правил. Если мы будем им следовать, то проведем чемпионат мира летом. Но если введем 18-е правило, то Мундиаль состоится зимой”.
С мая по сентябрь средняя температура в Катаре составляет 40-46 градусов, при этом дневная температура нередко поднимается до 46-50 градусов, а влажность воздуха, особенно в прибрежных районах, достигает 90%. В период с декабря по начало марта длится относительно прохладный сезон, средняя температура в этот период составляет около 20-30 градусов.