Հայ երաժշտարվեստի պատմության մեջ առաջին անգամ հայկական նվագախումբը պաշտոնական կարգավիճակով հանդես է գալու Եվրոպայում մեծ հեղինակություն վայելող Musica Riva միջազգային փառատոնի շրջանակներում: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Սերգեյ Սմբատյան) հրավիրվել է որպես հատուկ ընտրված պաշտոնական նվագախումբ` հուլիսի 20-ից օգոստոսի 3-ն Իտալիայի Ռիվա դել Գարդա քաղաքում կայանալիք Musica Riva միջազգային 30-րդ փառատոնին:
Երիտասարդական նվագախմբի մասնակցությունը փառատոնին հնարավոր է դարձել ՀՀ մշակույթի նախարարության, Արթուր Վարժապետյանի` «Լուդինգ» ընկերության հիմնադիր նախագահ, և նվագախմբի շատ այլ ընկերների աջակցության շնորհիվ: Փառատոնի շրջանակներում, ի թիվս այլ համերգների, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը կներկայացնի նաև հայկական երաժշտության երեկո։
Նշենք, որ իտալական Musica Riva փառատոնը հիմնված է 30-ամյա պատմության և արդեն իսկ ձևավորված ինքնատիպ ավանդույթների վրա. յուրաքանչյուր տարի երկրագնդի տարբեր ծայրերից այն իր հարկի տակ է ընդունում աշխարհահռչակ նվագախմբերի, մենակատարների, պարային խմբերի, երգչախմբերի, արվեստի աշխարհի այնպիսի նշանավոր ներկայացուցիչների, ինչպիսիք են Ալդո Չիկոլինին, Էմանուել Պայուն, Ռենատո Բրուզոնը, Իսահակ Կարաբչևսկին, Գլորիա Գեյները, Ալեսանդրո Կարբոնարը, Մաուրո Մաուրը, Պլասիդո Դոմինգոն, Ջիլբերտո Ջիլը:

The State Youth Orchestra of Armenia (SYOA) will be participating in Italy-hosted Musica Riva Festival in a capacity of an official orchestra.
At the July 20 opening ceremony, the orchestra will jointly perform with cellist Natalia Gutman and with pianist Aldo Ciccolini on July 24.
SYOA will give concerts on July 27, August 1 and 3. One whole day (July 30) will be devoted to solely Armenian music, with the event featuring Aram Khachaturian’s compositions. To perfor at the events are Austrian and Armenian soloists Elena Tanski (violin) and Lusine Mkrtchyan (soprano).
During the festival, Isaac Karabtchevsky will give master-classes for conductors, to be accompanied by the SYOA performance.
Musica Riva is based on 30-year history of unique and well-established traditions. Each year it unites world famous orchestras, soloists, dance groups, choirs and famous representatives of world music art, such as Aldo Ciccolini, Emmanuel Pahud, Renato Bruzon, Isaac Karabtchevsky, Gloria Gaynor, Alessandro Carbonare, Mauro Maur, Placido Domingo, Gilberto Gil.