«Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստանը» հուլիսի 10-ին պարգևներ հանձնեց առևտրի ֆինանսավորման ոլորտի իր լավագույն 5 հաճախորդներին: Գլխավոր մրցանակը՝ ԳՐԱՆ ՊՐԻ-ն բաժին ընկավ – EUROTERM LLC ընկերությանը (Վահե Ղազարյան, կազմակերպության տնօրեն)՝ Տարվա լավագույն հաճախորդ: Այս անվանակարգում առաջադրված ընկերություններն ունեն առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունների ամենաընդգրկուն պորտֆելները, համարվում են լավագույն բանակցող ընկերություններ, ինչպես նաև կիրառում են առևտրի ֆինանսավորման բազմապիսի գործիքներ` օգտվելով Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբի բանկերից թե Եվրոպական, թե Ասիական շուկաներում:
Միջազգային Առևտրի Մրցանակ ստացավ ALFA PET LLC (Սամվել Թումանյան, կազմակերպության հիմնադիր): Նորարարական Առևտրի Մրցանակի արժանացավ – PIRALYAN LLC (Հարություն Մինասյան, կազմակերպության գլխավոր հաշվապահ), որը ներկայացնում է Հայաստանում հայտնի կոշիկի Roberto բրենդը: Լավագույն նորեկ հաճախորդ է ճանաչվել MENTOR GRAPHICS DEVELOPMENT SERVICES CJSC (Իրինա Դումանյան, կազմակերպության տնօրեն): Միջազգային առևտրի համար մրցանակի արժանացավ HYTEXPlastic ընկերությունը:
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիես Քլեմենցը ասաց, որ արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ, Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը մրցանակներ է տրամադրում 2012թ-ի ընթացքում Առևտրի Ֆինանսավորման ոլորտում լավագույն արդյունքներ գրանցած իր հաճախորդներին:
Նա հիշել է, որ միջազգային առևտուրն այն ոլորտն է, որտեղից սկիզբ է առել Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի պատմությունը, երբ բանկը ֆինանսավորել է Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի և Ասիայի միջև առևտուրը 1865թ.-ին: Այսօր, Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն միջազգային առևտրի ֆինանսավորման առաջատարն է աշխարհում` եկամուտների գծով ունենալով 10% շուկայական մասնաբաժին: Իր հերթին Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի Առևտրավարկային դեպարտամենտի տնօրեն Արամ Փինաջյանը ասաց, որ 2012թ. բանկի առևտրի ֆինանսավորման պորտֆելը կազմել է շուրջ 30 մլրդ դրամ: «Առևտրի ֆինանսավորման գործիքների առավելությունն այն է, որ ընկերությունները կարողն են կրճատել ծախսերը 50 տոկոսով»,-հավելել է նա:

HSBC Bank Armenia awarded its best trade finance customers of 2012 on Wednesday, July 10.
As the Bank’s Head of Commercial Banking Aram Pinajyan noted, “Today, we are rewarding 5 customers of HSBC Armenia who demonstrated success, achieved tangible results or expanded internationally by making use of HSBC geographic footprint covering more than 80 countries in 5 continents and our innovative, forward looking trade finance solutions.”
The Best Trade Customer Grand Prix was awarded to Euroterm CJSC, the innovative wine and cognac production plant founder Golden Grape Armas LLC got the CEO's Special Award, Best Newcomer Trade Award went to Mentor Graphics, Innovative Trade Award was granted to Roberto footwear brand owners, with Alfa Pet LLC winning the International Trade Award.
“HSBC Trade Awards is an opportunity to showcase our customers, their achievements and success in today’s international trade world. It also demonstrates HSBC’s strategy and commitment to be acknowledged as the world’s international bank. In HSBC, we aim to connect customers to opportunities, enabling businesses to thrive and economies to prosper, and, ultimately, helping people to fulfill their hopes and realise their ambitions.
Trade has always been at the heart of our business – when HSBC started its voyage in 1865 and when it financed commerce between Europe, North America and Asia. Today, HSBC is a leading international trade bank, with 10% market share in terms of revenue.
HSBC’s competitive advantage is its international connectivity. We cover 77% of global trade volumes via HSBC’s geographic footprint. Our trade and receivables experts work with colleagues across the world, helping customers to make the most of opportunities in both established and emerging markets,” HSBC Bank Armenia CEO Thies Clemenz said.