«Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստանը» հուլիսի 10-ին պարգևներ հանձնեց առևտրի ֆինանսավորման ոլորտի իր լավագույն 5 հաճախորդներին: Գլխավոր մրցանակը՝ ԳՐԱՆ ՊՐԻ-ն բաժին ընկավ – EUROTERM LLC ընկերությանը (Վահե Ղազարյան, կազմակերպության տնօրեն)՝ Տարվա լավագույն հաճախորդ: Այս անվանակարգում առաջադրված ընկերություններն ունեն առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունների ամենաընդգրկուն պորտֆելները, համարվում են լավագույն բանակցող ընկերություններ, ինչպես նաև կիրառում են առևտրի ֆինանսավորման բազմապիսի գործիքներ` օգտվելով Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբի բանկերից թե Եվրոպական, թե Ասիական շուկաներում:
Միջազգային Առևտրի Մրցանակ ստացավ ALFA PET LLC (Սամվել Թումանյան, կազմակերպության հիմնադիր): Նորարարական Առևտրի Մրցանակի արժանացավ – PIRALYAN LLC (Հարություն Մինասյան, կազմակերպության գլխավոր հաշվապահ), որը ներկայացնում է Հայաստանում հայտնի կոշիկի Roberto բրենդը: Լավագույն նորեկ հաճախորդ է ճանաչվել MENTOR GRAPHICS DEVELOPMENT SERVICES CJSC (Իրինա Դումանյան, կազմակերպության տնօրեն): Միջազգային առևտրի համար մրցանակի արժանացավ HYTEXPlastic ընկերությունը:
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիես Քլեմենցը ասաց, որ արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ, Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը մրցանակներ է տրամադրում 2012թ-ի ընթացքում Առևտրի Ֆինանսավորման ոլորտում լավագույն արդյունքներ գրանցած իր հաճախորդներին:
Նա հիշել է, որ միջազգային առևտուրն այն ոլորտն է, որտեղից սկիզբ է առել Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի պատմությունը, երբ բանկը ֆինանսավորել է Եվրոպայի, Հյուսիսային Ամերիկայի և Ասիայի միջև առևտուրը 1865թ.-ին: Այսօր, Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն միջազգային առևտրի ֆինանսավորման առաջատարն է աշխարհում` եկամուտների գծով ունենալով 10% շուկայական մասնաբաժին: Իր հերթին Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի Առևտրավարկային դեպարտամենտի տնօրեն Արամ Փինաջյանը ասաց, որ 2012թ. բանկի առևտրի ֆինանսավորման պորտֆելը կազմել է շուրջ 30 մլրդ դրամ: «Առևտրի ֆինանսավորման գործիքների առավելությունն այն է, որ ընկերությունները կարողն են կրճատել ծախսերը 50 տոկոսով»,-հավելել է նա:

10 Июль 2013 - 08:48 AMT
ЗАО «HSBC Банк Армения» 10 июля вручил награды своим лучшим пятерым клиентам в сфере финансирования торговли. «Премия главный приз» достался компании «Евротерм», новый вино – коньячный завод Golden Grape Armas был удостоен «Премии генерального исполнительного директора банка», «Премия нового клиента» была вручена компании «Mentor Graphics», «Премия за инновационную торговлю» досталась известному в Армении бренду обуви Roberto, а вот «Премию за международную торговлю» получила компания компании HYTEXPlastic
«Главная цель четвертого по счету вручения наград – показать, каких успехов достигли наши клиенты и на их примере стимулировать воспользоваться инструментами финансирования торговли», – сказал генеральный исполнительный директор ЗАО «HSBC Банк Армения» Тиес Климент.
Глава банка напомнила, что Группа HSBC занимается финансированием торговли с 1865 года, и на сегодняшний день на ее долю приходится 10% мирового рынка, что открывает большие возможности перед армянскими предпринимателями.
В свою очередь руководитель торгово-кредитного департамента банка Арам Пинаджан сказал, что в 2012 году портфель финансирования торговли банка составил порядка 30 млрд драмов. «Преимуществами инструментов финансирования торговли, предлагаемых HSBC является то, что компании могут сократить свои расходы до 50%», – добавил он.
Надо отметить, что ЗАО «HSBC Банк Армения» предоставляет широкий спектр инструментов финансирования торговли, в частности, документарные аккредитивы, а также возможности осуществления сделок в китайских юанях.