ԱՄՆ Ցամաքային ուժերի ինժեներական կորպուսը և Կանզասի Ազգային գվարդիայի ներկայացուցիչները մասնակցում են հուլիսի 9-11-ը Երևանում անցկացվող Հայաստանի Հանրապետության Ազգային արձագանքման պլանի գործարկման աշխատաժողովին:
Միջոցառումը կազմակերպված է աղետների արձագանքման պատրաստվածության բարձր մակարդակի ապահովման միջոցով տարածաշրջանային անվտանգությանը նպաստելու` ԱՄՆ հանձնառության շրջանակում:
Սա իր տեսակով 4-րդ խոշոր վարժանքն է, որում ներգրավված են ԱՄՆ Ցամաքային զորքերի Ինժեներական կորպուսի Քաղաքացիական, ռազմական արտակարգ իրավիճակներին պատրաստվածության ծրագրի (CMEP), ինչպես նաև Կանզաս նահանգի Ազգային գվարդիայի ներկայացուցիչները: CMEP ծրագիրն աջակցում է մի շարք պետությունների` մեծամասշտաբ աղետներին պատրաստականությանն ուղղված վարժանքների պլանավորման հարցերում: Կանզասի ազգային գվարդիան այս վարժանքում ներգրավված է Նահանգային փոխգործակցության ծրագրի միջոցով, որը Հայաստանը կապում է Կանզաս նահանգի հետ: Այդ ծրագրի շրջանակներում իրականացվել են բազմաթիվ ընդհանուր մարտահրավերների շուրջ գաղափարների փոխանակումներ, այդ թվում երկրում տեղի ունեցած աղետներին արձագանքման և դրանց հետևանքներից վերականգնման թեմաներով միջոցառումներ:
Աղետներին արձագանքման միջոցառմանը ներգրավված են մասնակիցներ Հայաստանի 18 պետական գերատեսչություններից ինչպես նաև Մեծամորի Ատոմակայանից: Կանզասի մասնակիցները ներկայացնում են Կանզաս նահանգի Կանզաս Սիթի քաղաքի ոստիկանության բաժանմունքի Արտակարգ իրավիճակների կառավարման վարչությունը և Վուլֆ Քրիկ Ատոմակայանը:
Աղետներին արձագանքման վարժանքին մասնակցելու է նաև Միավորված Ազգերի Կազմակերպության Երևանյան գրասենյակի Աղետների կառավարման խումբը:

The U.S. Army Corps of Engineers and the Kansas National Guard are among more than 100 participants involved in the Republic of Armenia’s National Response Plan Workshop July 9-11 in Yerevan.
This event is organized under the framework of the U.S. commitment to regional security through high level disaster response preparation, reported the press office of the U.S. embassy in Yerevan.
This is the fourth major exercise of its kind involving the Corps’ Civil Military Emergency Preparedness (CMEP) Program and the Kansas National Guard. The Corps assists countries with planning large-scale disaster preparedness exercises. The Guard is involved through its State Partnership Program, which pairs Kansas with Armenia to exchange ideas on many common challenges, including the best way to respond to and recover from disasters in their respective countries.
The disaster preparedness event includes participants from over 18 Armenian government agencies and organizations, including the Metsamor Nuclear Power Plant. Representatives from Kansas are from the Kansas Division of Emergency Management, Kansas City, Kansas Police Department and the Wolf Creek Nuclear Generating Station.
The United Nations Disaster Management Team will also participate in the disaster response exercise.