Երևանի վերջին 25 տարիները
Քաղաքը փոխվել է… Երբ առաջին անգամ եկա, շոկի մեջ էի: Մարդիկ զրկանքների մեջ էին, շրջափակում էր, լույս չկար: Ահավոր վիճակ էր: Դրա համար շատ եմ ուրախանում` տեսնելով, թե ինչպիսինն է ներկայիս Երևանը: Ինչ վերաբերում է մարդկանց, նրանք այժմ ավելի հետաքրքրասեր են դարձել, ու դա լավ է: Նրանք հարցեր են տալիս ապագային, դեպի որը «շարժվում են», ու այդպես էլ պետք է լինի: Կարծում եմ, սա մի ուրիշ ծայրահեղություն է:
«Արարատ» ֆիլմի հետքերի մասին
Շփոթված էինք, թուրքական կողմից ավելի «բաց» արձագանքի էինք սպասում, քանի որ, ըստ իս, ֆիլմում երկխոսություն կա: Բայց շատերը բացասական արձագանքեցին: Ամեն դեպքում, դա էլ է պրոպագանդա: Ֆիլմի դրական կողմն այն է, որ դրա մասին մինչ օրս էլ խոսում են, չնայած պրեմիերայից արդեն 11 տարի է անցել:
Ազնավուրն «Արարատ» ֆիլմում
Միշտ երազում էի, որ աշխարհի ամենահայտնի հայը խաղա իմ ֆիլմում. Երազանքս իրականացավ: Աշխարհում ամենահայտնի հայ լինելը պարտավորեցնում է: Ինչպես արդեն ասել եմ, Ազնավուրը մեզ շատ ավելին է տվել, քան կարող ենք պատկերացնել` իր սերը, նաև սերը դեպի իր ժողովուրդը…
Աշխատանքից գոհ մնալու մասին
Հին ֆիլմերս դիտելիս երբեմն ջղայնանում եմ: Մտածում եմ` կարելի էր այլ կերպ նկարել, գուցե այլ լուծում տալ: Ռեժիսորների համար առհասարակ դժվար է տարբերվող ոճ գտնել: Դժվար է այնքանով, որ պետք է կարողանաս ազատվել մյուս ոճերից: Մի բան էլ կա. անհրաժեշտ է ազատվել նախորդ աշխատանքների ազդեցությունից:
«Ոսկե ծիրանի» զարգացումը
Փառատոնի ամենակարևոր խնդիրը հիմա ավելի շատ դիստրիբյուտորների ու պրոդյուսերների հրավիրելն է: Նրանք «Ոսկե ծիրանն» ավելի պահանջված կդարձնեն: Մենք պետք է լուրջ մտածենք այդ ուղղությամբ, քանի որ դա է զարգացման հաջորդ քայլը:
Սոցիալական կինոյի դերը կինեմատոգրաֆում
Սոցիալական կինոն պատուհան է. այն նպաստում է, որ Եվրոպայի մյուս կողմը տեսնի, թե ինչպես են մարդիկ այստեղ ապրում: Ու ամենևին էլ պարտադիր չէ ներկայացնել միայն կյանքի դրական կողմերը: Սոցիալական կինոն հնարավորություն է տալիս տեսնել խնդիրները, որոնց դեմ մարդիկ պայքարում են:
Հայկական կինոյին պակասում է…
Պետք է, որ հայկական կինոն ավելի շատ «շփվի» դրսի, արտաքին աշխարհի հետ: Պետք է համագործակցել մյուս երկրների հետ, ինչու ոչ` նաև տեխնիկապես: Կարծում եմ, դրան մեծ մասամբ հենց Մշակույթի նախարարությունը պիտի նպաստի:
Եվրոպական ու հոլիվուդյան կինոյի տարբերությունը
Գնալով եվրոպական ու հոլիվուդյան կինոն ավելի փոխկապակցված են դառնում: Կարծում եմ, իրական պատճառը փոքր ու ինդուստրիալ ֆիլմերի տարբերությունն է: Եվրոպան, ինչպես և Հայաստանը, սիրում է Հոլիվուդը. բոլորն են այն սիրում: Իրական հարցն այն է, թե ինչպես ես դու շարունակում պայքարել մեծ մասշտաբի տենդենցների դեմ:
Դերասանների ու չ’դերասանների մասին
Սրամիտ է. այդպիսով մենք կարող ենք բնական կատարում ստանալ, այդ պատճառով էլ ողջունում եմ կինոյում խաղացող չ’դերասաններին:
Հայը
Երբ փոքր էի, ապրում էինք Վիկտորիայում. հուսահատության մեջ էի` ուզում էի լինել ինչպես բոլորը: Նրանք ինձ «փոքրիկ արաբ» էին անվանում, քանի որ մաշկս մի փոքր ավելի մուգ էր, տարօրինակ անուն ունեի ու եկել էի Եգիպտոսից: Միայն տարիներ անց հասկացա, որ ինչ-որ բան կորցրի…
Արսինե Խանջյանը
Նա «Armenian princess» (թարգ.` հայկական արքայադուստր-խմբ.) է, իմ ցանկալի դերասանուհին, կինը: Հենց Արսինեն փոխեց մասնագիտական կյանքս, ստիպեց ավելի շատ մտածել իմ հայկական ծագման մասին: Ասեմ, որ սիրում ենք աշխատել միասին, թեև հաճախ չի ստացվում: Ասեմ նաև, որ ընտանիքի տեսանկյունից շատ սխալ է միասին ֆիլմի վրա աշխատելը, ինչը հաճախ ենք անում, քանի որ ամիսներ շարունակ պետք է քեզ միայն դրան նվիրես ու հետո կրկին վերադառնաս նորմալ կյանքի: Բայց մեր հարաբերությունները զարգացան ֆիլմերի պատմությունների հիման վրա:
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ
Հուսով եմ՝ մենք կնկարահանենք մի ֆիլմ, որը կպատմի հենց Ցեղասպանության մասին: Բայց ժամանակը քիչ է. եթե նկարահանելու ենք՝ պիտի դա հիմա անենք: Կնախընտրեի, որ դա լիներ ֆիլմ, որը կկենտրոնանար բուն հարցի շուրջ, դրա համար էլ պետք է շտապել…100-րդ տարելիցին ընդամենը երկու տարի է մնացել… Ամեն դեպքում, ուրախ եմ, որ դեռ 12 տարի առաջ նկարահանեցի իմ ֆիլմը…

11 Июль 2013 - 11:54 AMT
Город изменился… Когда я впервые приехал сюда – был в шоке. Люди жили в недостатке, в блокаде, без света… Было ужасное положение. Поэтому я очень радуюсь тому, какой столица стала сейчас. Что касается людей, то они стали пытливее, и это хорошо. Они начали спрашивать о будущем, в направлении которого они двигаются, так и должно быть. Но, думаю, это другая крайность.
Про “следы” фильма «Арарат»
Мы не ожидали такой реакции со стороны Турции. Я думал, что она должна была быть более открытой, так как, на мой взгляд, в фильме присутствует диалог. Но у многих реакция была отрицательной. Во всяком случае, это тоже пропаганда. Положительной же чертой фильма является то, что о нем до их пор говорят, даже несмотря не то, что с момента премьеры прошло уже 11 лет.
Азнавур и «Арарат»
Всегда мечтал о том, чтобы самый известный армянин в мире сыграл у меня. Моя мечта сбылась…
О влиянии старых работ
Иногда злюсь, когда смотрю свои старые фильмы. Думаю, что можно было бы что-то снять иначе… Для режиссера особенно сложно найти свой, отличающийся стиль. Сложно тем, что нужно суметь освободиться от иных стилей. И еще одно – необходимо освободиться от влияния старых работ.
Развитие "Золотого абрикоса"
Главная задача фестиваля на сегодняшний день – привлечение как можно большего числа дистрибьюторов и продюссеров. Они сделают фестиваль более востербованным… Мы должны всерьез задуматься над этим, так как именно это следующая ступень его развития.
Социальное кино
Социальное кино – это своего рода окно в Европу. С его помощью Европа видит то, что происходит здесь в стране, как тут живут. И совсем не обязательно ведь показывать только положительные стороны. Социальное кино дает возможность увидеть проблемы людей. Но это только одна из причин, по которой такое кино имеет место быть.
Армянскому кино недостает…
Необходимо, чтобы армянский кинематограф контактировал с внешним миром. Нужно сотрудничать с другими странами, почему нет – и в техническом плане. Думаю, по большей части этим должно заниматься именно министерство культуры.
Различия между Голливудом и европейским кино
Чем дальше, тем взаимосвязаннее они становятся. Думаю, действительная причина в разнице между маленьким кино и индустриальным кино. Европа, как, впрочем, и Армения, любит Голливуд; все любят Голливуд. Вопрос в том, как ты продолжаешь бороться с большими тенденциями.
Армянин
Когда я был еще ребенком, мы жили в Виктории. Я был в отчаянии, так как хотел быть как все. Они звали меня «маленьким арабом»: смуглая кожа, странное имя, приехал из Египта… И только спустя годы я понял, что что-то потерял…
Арсине Ханджян
Она «armenian princess» («армянская принцесса»,- ред.), моя желанная актриса, жена. Именно Арсине изменила мою профессиональную жизнь, заставила задуматься о моем армянском происхождении. Мы любим работать вместе, хотя часто не получается. Скажу, что с точки зрения семьи неправильно работать над одним фильмом, что мы часто делаем: месяцами напролет ты должен работать над фильмом и полностью посвятить себя ему, а потом вернуться к нормальной жизни. Но наши отношения только развились на историях фильмов.
Про актеров и “неактеров”
Это остроумно. Таким образом мы можем получить реальное исполнение, поэтому я приветствую присутствие в кино “неактеров”.
К 100-летию Геноцида Армян
Надеюсь, мы еще снимем фильм, который расскажет именно о Геноциде. Но времени мало, если собираемся снимать, то уже пора приступать. Я бы предпочел, чтобы это был фильм, который бы был посвящен непосредственно вопросу, поэтому нужно торопиться… До столетия осталось всего два года. Но, во всяком случае, я рад, что снял свой фильм еще 12 лет тому назад…