Microsoft-ը հերքել է բրիտանական «Գարդիան» թերթում հարապարակված տեղեկությունները, թե ընկերությունն ակտիվ համագործակցում է ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների հետ` Ազգային անվտանգության գործակալության աշխատակիցներին օգնելով շրջանցել իր ծածկագրերի կոդերը և ուղիղ մուտքի հնարավորություն տալով դեպի տարբեր ծրագրեր` ներառյալ Skype и Outlook: Այս մասին լրատվամիջոցներին հայտարարել էր Էդուարդ Սնոուդենը:
«Մենք հստակ սկզբունքներ ունենք, որոնցով առաջնորդվում ենք իշխանությունների կողմից մեր օգտատերերի մասին տեղեկությունների պահանջի դեպքում: Մենք նման տեղեկություններ ենք տրամադրում միայն դատական որոշումների դեպքում, ընդ որում, նախ մեր մասնագետները ստուգում են դատավճիռների համապատասխանությունը բոլոր իրավական նորմերին և պահանջներին, հետո միայն մենք ընդունում ենք որոշում իրավապահ մարմիններին նման տեղեկությունների դրամադրման կամ մերժման վերաբերյալ»,- ИТАР-ТАСС-ին հայտնել է ընկերության ներկայացուցիչը:
Հունիսի 15-ին, Microsoft-ը հրապարակել էր ԱՄՆ հատուկ խառայությունների հարցումների մասին տեղեկությունները: 2012 թվականի երկրորդ կեսին ընկերությունը ստացել էր 6-7 հազար նման հարցումներ` 31-32 հազար օգտատերերի վերաբերյալ:
«Մենք հատուկ հրապարակել էինք հատուկ ծառայությունների կողմից ստացված և չբավարարված նման հարցումների քանակի մասին տեղեկություն, որպեսզի հասկանալի լիներ, որ Microsoft-ը կառավարական գործակալություններին չի տրամադրում մուտքի հնարավորություն դեպի SkyDrive, Outlook, Skype և այլ ծառայություններ»,- ընդգծել է ընկերության ներկայացուցիչը:

Компания Microsoft накануне опровергла появившиеся заявления в британской газете "Гардиан" о том, что корпорация тесно сотрудничала со спецслужбами США, в том числе помогая обходить свои коды шифрования специалистам Агентства национальной безопасности /АНБ/, и предоставляла прямой доступ к различным продуктам, включая Skype и Outlook. Эту информацию СМИ предоставил Эдвард Сноуден.
"У нас есть четкие принципы, которыми мы руководствуемся при получении требований со стороны правительства о предоставлении информации о своих клиентах. Мы предоставляем такие данные только в ответ на вынесенные судебные решения, причем сначала наши специалисты проверяют вердикты на соответствие всем юридическим нормам и требованиям, только после этого мы принимаем решение относительно возможности предоставить информацию правоохранительным органам или отказать", сообщил ИТАР-ТАСС представитель корпорации.
15 июня Microsoft раскрыла информацию о запросах,, полученных от спецслужб США. Во второй половине 2012 года она получила от 6-7 тысяч подобных запросов, они касались 31-32 тысяч пользователей.
"Мы специально опубликовали данные о количестве подобных запросов со стороны спецслужб, ранее не подлежавшие разглашению, чтобы было понятно, что Microsoft не предоставляет правительственным агентствам прямой доступ к кодам SkyDrive, Outlook, Skype или других продуктов", – подчеркнули в компании.