Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշմամբ հուլիսի 7-ից ուժի մեջ մտավ գազի գնի բարձրացման մասին որոշումը, որի հետևանքով Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը նախաձեռնեց դիտարկման գործընթացը գազալցակայաններում՝ չսպասելով բողոքների:
Ինչպես PanARMENIAN.Net –ին են հայտնել ՏՄՊՊՀ-ում, դիտարկման արդյունքում պարզվել է, որ դիսպենսերային ռեժիմով աշխատող լցակայաններում 1 խմ գազի գինը աճել է նախկին 180-185 դրամից մինչև 185-190 դրամ, իսկ մեխանիկական ռեժմով աշխատող լցակայաններում աճը կազմել է մինչև 200 դրամ 1 խմ համար նախկին 180-185 դրամի դիմաց: Միաժամանակ գրանցվել են նաև դեպքեր, երբ, օրինակ, մայրաքաղաքի Դավթաշեն համայնքում 1կմ համար գանձել են 230 դրամ: Այս առնչությամբ հակամենաշնորհային մարմնում հավելեցին, որ դիտարկումից 2 օր անց գնագոյացումն այդ լցակայաններում կարգավորվել է և գինը կազմել է 200 դրամ 1 խմ համար:
ՀԾԿՀ-ն որոշում կայացրեց, որ ամսական 10 հազար խմ գազ օգտագործող բաժանորդների համար գազի սակագինը կկազմի 156 հազար դրամ, յուրաքանչյուր 1000 խմ դիմաց նախկին 132 հազարի փոխարեն: Նոր սակագինն ուժի մեջ է մտել հուլիսի 7-ից:

Вслед за вступившим в силу 7 июля решением Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении относительно повышения цен на газ, Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении, не дожидаясь жалоб со стороны граждан, инициировала мониторинг на газозаправочных станциях столицы и областей республики.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в ГКЗЭК, по итогам мониторинга выяснилось, что 1 кубометр газа на станциях, работающих в диспенсерном режиме подорожал с 180-185 драмов до 185-190 драмов, а вот на станциях, работающих в механическом режиме, был зафиксирован рост до 200 драмов за 1 кубометр с прежних 180-185 драмов. Одновременно были зафиксированы и случаи, в частности, на станциях административного района Давиташен, до 230 драмов за 1 кубометр. В связи с этим в антимонопольном органе добавили, что спустя 2 дня после мониторинга, ценообразование на этих станциях нормализовалось, и цена установилась на уровне 200 драмов за 1 кубометр.
КРОУ приняла решение о том, что тариф для абонентов, потребляющих ежемесячно до 10 тысяч кубометров газа, составит 156 тысяч драмов ($362,2) за каждую 1000 кубометров (с учетом НДС) вместо прежних 132 тысяч ($318,7) драмов. Новый тариф вступил в силу с 7-го июля 2013 года.