Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) գնաճ է արձանագրել գազավորված ըմպելիքների, հանքային ջրերի ու գարեջրի շուկաներում:
Ինչպես PanARMENIAN.Net –ին են հայտնել ՏՄՊՊՀ-ում, հուլիսի 7-ին մինչև 30 դրամ գնաճ է գրանցվել այդ շուկաներում:
Հուլիսի 1-ից Հայաստանում գարեջրի ու ըմպելիքների բոլոր արտադրողները պետք է գրանցեն իրենց ողջ արտադրությունը: Դա ուղղված է տնտեսվարողներին «ստվերից» դուրս բերելուն: Սակայն դրոշմապիտակի առկայությունը շշերի վրա, որի գինը 3,5 դրամ է, չպետք է ազդեր գնագոյացման վրա:
Հակամենաշնորհային մարմինը նախօրեին ծանուցում է ուղարկել տնտեսվարող սուբյեկտներին, որոնք գերակա դիրք ունեն այդ շուկաներում, որպեսզի նրանք գների բարձրացման հիմնավորում ներկայացնեն: Ստացված տեղեկատվության հիման վրա, ինչպես նաև սեփական վերլուծությունը հաշվի առնելով, հանձնաժողովը որոշում կկայացնի տնտեսվարողների կողմից հնարավոր անբարեխիղճ վարքի և մրցակցության կանոնների խախտման վերաբերյալ:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении зафиксировала повышение цен на рынке газированных напитков, минеральных вод и пива.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в ГКЗЭК, 7 июля были зафиксированы повышения цен на этих рынках до 30 драмов.
Надо отметить, что с 1 июля в Армении все производители напитков и пива обязаны регистрировать все свое производство. Данная мера направлена на то, чтобы вывести хозсубъектов из «тени» Однако стоимость контрольной марки (3,5 драмов) на бутылках не должна была повлиять на ее ценообразование.
Антимонопольный орган накануне направил уведомление хозсубъектам, занимающих доминирующее положение на этих рынках, чтобы те представили информацию, обосновывающую повышение цен на производимую продукцию. На основе полученной информации, а также собственного анализа ГКЗЭК вынесет соответствующее заключение о возможном недобросовестном поведении хозсубъектов и нарушении правил конкуренции.