Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու նպատակով Իրանում քննարկում են մեր երկրում առևտրի կենտրոնի բացման հնարավորությունը: Այս մասին Երևանում անցկացվող հայ-իրանական բիզնես-ֆորումի ընթացքում տեղեկացրեց Թեհրանի առևտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Յահյա Ալե-Էսհաղը:
«Առևտրի կենտրոնը կլուծի տարանցման ու առևտրի զարգացման հետ կապված խնդիրները»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Հայաստանը կարող է Իրանի համար տարանցիկ երկիր դառնալ:
Ալե-Էսհաղը հավելեց նաև, որ Հայաստանի առջև բացվում է Իրանի 14 հարևանների բազմամիլիոն շուկան: Իր հերթին ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյաննընդգծեց երկու երկրների միջև առևտրի պոտենցիալի օգտագործման կարևորությունը:
«Իրանը Հայաստանի առևտրային հիգերորդ գործընկերն է, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը ավելի քան 300 մլն դոլար է կազմում: Բայց սա մեր ուզած մակարդակն ու ցուցանիշը չէ»,- ասաց նա:
Այս առթիվ Պետրոսյանն ավելացրեց, որ մոտական տարիներին դեռ մեծ աշխատանք պետք է տարվի Հայաստանի ու Իրանի միջև ապրանքաշրջանառության կրկնապատկման ուղղությամբ:

Iran is mulling a possibility of opening a trade center in Armenia to expand economic ties with the country, Tehran Chamber of Commerce chairman said.
As Yahya Ale-Eshaq stated during a Yerevan-hosted Armenian-Iranian business forum, the center will deal with transit-related issues and promote development of trade.
As Mr Ale-Eshaq futher noted, Armenia may serve as a transit route to Iran on the way to other CIS states, while a multimillion market of Tehran’s neighbors will become open to Yerevan
Deputy Economy Minister of Armenia Ara Petrosyan, in turn, urged full use of trade potential between the countries, noting that in the years to come major efforts are necessary to double the current trade turnover of $300 million.