Փարաջանովը` 12 բառով
Ազատ, ստեղծագործող, հրապուրիչ, մեծ ինտուիցիա ունեցող, մեծ արվեստագետ, իր լեզուն գտած, ունիկալ, քիչն իր տեսակում, օրիգինալ, սիրում էր Պազոլինիին, Ֆելինիին, Տարկովսկուն ու Փելեշյանին. յուրահատուկ մարդկանցից, ում կյանքումս հանդիպել եմ:
Փարաջանովը
1983-ի ձմռանը եկել էի վավերագրական ֆիլմ պատրաստելու: Իմանալով Հայաստան մեկնելուս մասին, Իվ Սեն Լորանը հագուստներ էր տվել` նվեր, որ փոխանցեմ Փարաջանովին: Հանդիպեցինք, նվերը հանձնեցի, ինքն էլ Սեն Լորանի համար փոխադարձ նվեր տվեց: Մի ամբողջ օր անցկացրինք միասին, շատ «խիտ» օր:
Փարաջանովը, կարծես, իմ մեջ ինչ-որ բան տեսավ, ճանաչեց: Գիտեի իր ֆիլմերը, իր անձնավորությունը, Ֆրանսիայում պայքարել էինք նրա բանտից դուրս գալու համար: Ինչ-որ մտերմիկ կապ ստեղծվեց մեր միջև, հետո նորից անակնկալ հանդիպեցինք Երևանում, այնուհետև երկար ժամանակ չհանդիպեցինք` ինձ արգելում էին գալ Սովետական միություն հենց այն պատճառով, որ հանդիպել էի Փարաջանովի հետ, 88-ին արդեն ինքը եկավ Ֆրանսիա: Մեր միջև ինչ-որ մտերմություն առաջացավ. երևի նա հասկացավ, որ իմ երիտասարդ տարիքում ոչ միայն պաշտում էի իրեն, այլև արդեն հասցրել էի շատ խորն ըմբռնել իր արվեստը: Ու հասկացա, որ Փարաջանովը որպես երիտասարդ արվեստագետի գնահատում է ինձ:
Ռիսկը մեծ է, բայց քննադատվելուց չեմ վախենում
Իկոնա դարձած մարդու կերպարը մարմնավորելիս ռիսկեր միշտ էլ կան: Ֆելինիի մասին, օրինակ, ֆիլմ չկա, Պազոլինիի, Տարկովսկու մասին ևս մինչ օրս ֆիլմեր չկան: Վտանգավոր է, շատ մեծ ռիսկ է, ու ես գիտեմ դա: Բայց չնկարել նման ֆիլմ` ինչ-որ բանից խուսափելու պատճառով… նոր, եկող սերունդները չպետք է մոռանան Փարաջանովի հանուն ազատության, մշակույթի ազատ արտահայտման պայքարը: Չպետք է մոռանան, որ խորհրդային կարգրերի ժամանակ այդ մարդը համարյա բոլորի համար կարողացավ միայնակ կռվել ու վճարեց դրա համար` բանտ նստեց, չթողեցին աշխատել… Հիմա, կարծես, հիշվում են միայն Փարաջանովի գործերը, կոլաժները, թանգարանը: «Մուզեյացված» վիճակ է ու, ըստ իս, պետք է նաև նրա կերպարը բացահայտել: Ոչ միայն այն կերպարը, ում մենք ֆոտոյով ու հեռուստատեսությամբ գիտենք, այլ այդ մարդու ներաշխարհը, որը կարելի էր մաքսիմալ զարգացնել: Սա գեղարվեստական ֆիլմ է, ոչ դոկումենտալ, ու կարելի էր պատկերացնել` ինչպիսինն էր այդ մարդը, երբ մենակ էր, տխուր էր… Որքանով է այն ստացվել` ժողովուրդը կասի: Դժվարություններ էլ կլինեն, քանի որ իրական պատկերը կա: Ուղղակի հիշեցնեմ` այս մարդն արժանի էր հենց գեղարվեստական ֆիլմի, ոչ` դոկումենտալի:
Մեկը գոհ կլինի, մյուսը` ոչ
Երբ քննադատությունը հիմնավորված է, զգում եմ` տեղ ունեն, այն հանգիստ եմ ընդունում: Մեկը պիտի գոհ լինի, մյուսը` ոչ: Չի կարող պատահել, որ նույն բանը բոլորին դուր գա: Մի գործ, որը միաժամանակ բոլորին դուր է գալիս` մի քիչ կասկածելի է` կամ շատ հանճարեղ է ու բոլորն են այն հանճարեղ գնահատում, կամ էլ ինչ-որ կասկածելի բան կա` ինչո՞ւ է բոլորին դուր գալիս: Ու, կարծում եմ, որ «Փարաջանովը» ոչ բոլորին դուր կգա, որովհետև ամեն մարդ իր ճաշակն ունի, բայց ամենակարևորն է, որ ֆիլմը հասնի լայն հանդիսատեսին` տարբեր խավերին, սերունդներին, տարբեր երկրներում:
Կադրից դուրս մնացած պատմությունը
Մի արտահայտություն կա, որ ֆիլմում հայերեն էի ասում. վերջին պահին որոշեցի հանել այն: Դա այն կադրում էր, երբ Երևանում` ստուդիայում, Փարաջանովն աշխատում է Լաերտ Վաղարշյանի հետ: Նա ստորագրել է տալիս, որ Սոֆիկո Ճիաուրելին կատարի Սայաթ-Նովայի դերը. շատ հակասական է ստացվում, որովհետև Ճիաուրելին կին է, վրացի, Սայաթ-Նովան` տղամարդ, հայ… Այնուամենայնիվ Փարաջանովն ապացուցում է, որ հենց նա պետք է մարմնավորի Սայաթ-Նովային, համոզում է, Լաերտը ստորագրում է: Եվ ահա թե ինչ է ասում. «Լաերտ ջան, չվախենաս` այս ստուդիայի հոգիները մեջտեղ եմ հանելու, մեկա գիտես` հայերը լա՛վ թաղում շինել գիտեն»…
Հետո հասկացա, որ գուցե չհասկացվի… Փարաջանովն իրականում ասել է այդ արտահայտությունը, ինձ էլ է ասել: Մի անգամ միասին էինք, բարձրությունից Փարիզին էինք նայում, շուռ եկավ, չգիտեմ` ինչու, ինձ հայերեն ասաց. «Հայերը լա՛վ թաղում շինել գիտեն»: Նա իր մահից դեռ 2.5 տարի առաջ գիտեր, որ Հայաստանում` Պանթեոնում կթաղվի, թանգարան կունենա…
«Փարաջանովի» ճանապարհորդությունը
Ֆիլմի պրեմիերան Կառլովի Վարիի կինոփառատոնում էր, ու հիմա արդեն իրավունք չունենք «Ա» դասի փառատոնների մասնակցել, օրինակ` Վենետիկ կամ Բեռլին: Այժմ ֆիլմը պիտի մասնակցի ավելի բարձր կարգի փառատոնների` այստեղից անմիջապես մեկնելու ենք Օդեսա, այնտեղ մասնակցելու ենք և համաշխարհային, և ազգային ֆիլմի մրցույթների. շատ փառատոններ կան. տեսնենք` ինչպես այն կճանապարհորդի:
Նորը
Նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն սկսել եմ: Լիամետրաժ ֆիլմ է. «Վերջին ռաունդը»: Ռոմանեսկ սցենար է, անիմացիոն կատարելագործված ձևով եմ անելու, նույն իմ էսթետիկայով, ինչպես և «Շների պատմությունը», բայց էլ ավելի կատարելագործված: Կարծում եմ` մոտ տարի ու կես դեռ կաշխատեմ, ժամ ու քսանհինգ րոպե տևողությամբ գործ է: Մի քիչ ազատվեմ «Փարաջանովից», «Անուշից»` այն ծանր գործերից, որոնք վերջերս արեցի, ու կշարունակեմ:
«Վերջին ռաունդը» ևս կապված է մեր պատմության հետ, բայց ավելի գեղարվեստական կերպով: Գործողությունը կատարվելու է Ադիս-Աբեբայում, Ջիբութիում ու Ստամբուլում: Երկու որբ հայերի պատմություն է` քրոջ ու եղբոր, որոնք Ադիս-Աբեբայից ճամփորդում են դեպի Ստամբուլ: Այժմ փորձնական տարբերակն ենք անում, կարծում եմ` սեպտեմբեր-հոկտեմբերից արդեն կանցնենք ֆիլմի արտադրությանը:
Երջանկությունը
Երևի համաձայնությունը քո արածի ու քո զգացածի միջև երջանկություն է: Անում ես այն, ինչ զգում ես` դա է ճիշտը: Ի դեպ, ոչ միայն ստեղծագործական միջավայրում, այլև կյանքում: Երջանկությունը, երևի, փոքր բաներից է բաղկացած, ոչ թե շատ մեծ հաջողություններից: Իմիջայլոց, մեծ հաջողության մեջ էլ վտանգավոր բան կա` կարող ես տարվել դրանով ու ուրիշ մարդ դառնալ:
Երջանկություն է լինել մտերիմ մարդկանց հետ ու զգալ, որ արժի ապրել: Իմ կյանքում կան վայրկյաններ, որ երջանիկ եմ, կան վայրկյաններ, որ տխրում եմ, վախենում: Մի խոսքով, կյանքը մի երկար ուղիղ ճանապարհ չէ: Պետք է ապրել` ձգտելով, որ երջանիկ պահերն ավելի շատ լինեն:
Ընտանիքս
Ընտանիքը ինչ-որ բան շարունակելն է, բայց պետք է զգույշ լինել` չստացվի, որ քեզնից կախված լինեն, ամեն ինչ դու որոշես: Ընտանիքի անդամները պետք է ազատ լինեն, ինքնուս: Ընտանեկան հարստությունն այն է, որ կարողանաս կիսվել, խոսել, համաձայն չլինել, բայց մտերմանալ, ընկերանալ քո երեխաների հետ, ոչ թե միշտ «պապայություն» անել, որ միշտ վախենան քեզնից, կամ միշտ որոշես իրենց փոխարեն:
Կինն ու տղամարդը
Շատ դժվար են զույգի հարաբերությունները` տղամարդ ու կին, երկար տարիներ միասին ապրելը: Սերը դառնում է մտերիմ ընկերություն, վստահություն, կիսվելու ունակություն… պետք է հարաբերություններում միշտ հետաքրքրություն լինի, դրանք «նորոգվեն», որ սերը կարողանա զարգանալ, ուրիշ բան դառնալ: Դժվար է…
Հայ եմ ծնվել, հայ էլ կմահանամ. հաստատ
Կա քաղաքացիություն, կա ներքին զգացմունք, պատկանելություն մշակույթին, կա լեզու… չեմ կարող ասել` որն է իմ հայրենիքը: Հայրենիք հասկացությունը բարդ է: Կարելի է ապրել այստեղ` աշխատել այնտեղ, կարելի է լինել քաղաքացի, բայց զգալ, որ ուրիշ տեղ ես ուզում ապրել: Ամեն մարդ պետք է գտնի իր տեղը. դա կարող է լինել իր հայրենիքում (ու դա շատ լավ կլինի), կարող է լինել հայրենիքից դուրս, բայց , որ այդ տեղն իրեն մտերիմ լինի: Բոլորս պատկանում ենք այն ազգին, որից ծնվել ենք. ես հայ եմ ծնվել, հայ էլ կմահանամ: Հաստատ: Շարունակում եմ խոսել հայերեն` քիչ թե շատ, լավ թե վատ, բայց այդպես էլ կշարունակեմ: Ապրում եմ սփյուռքում` կարծում եմ, այնտեղ էլ պիտի շարունակեմ ապրել, որովհետև այդպես եմ ճիշտ համարում` ճիշտ տարածություն գտնելու համար հենց հայրենիքի, մշակույթի ու օգտակարության միջև: Երևանն ու Հայաստանն ինձ հարազատ են, բայց, կարծես, ես իրենց գիտեմ: Ինձ հետաքրքրում է ճանապարհորդելը, հայտնաբերելը: Ֆրանսիան էլ արդեն լավ գիտեմ, ինձ հիմա նոր երկրներ են հետաքրքրում…
Սերժ Ավեդիքյանը` 12 բառով
Երևի ինձ լավ եմ ճանաչում. այնքան ընթացքի մեջ եմ, որ, կարծես, միշտ ճանապարհին եմ: Ինձ պակասում է զսպվածությունը, մի քիչ առանձնանալը: Ուզում եմ ժամանակից մի քանի շաբաթ գողանալ, որ հանգստանամ, բայց արդեն անհամբեր եմ` ուզում եմ շարունակել աշխատանքները: Ժամանակը շուտ է անցնում, գիտեմ` անսպառ չեմ, ինչպես և բոլորը, անմահի պես չեմ ապրում: Ոչ էլ մահից եմ, ճիշտն ասած, վախենում. վախենում եմ, ինչպես բոլորը: Իմիջայլոց, կինոն արվեստ է, որը «շոշափում» է ժամանակը: Այդ առավելությունը, օրինակ, չունի գրականությունը, չունեն գեղանկարչությունը, ֆոտոն: Միայն կինոն ունի, որովհետև այն շարժապատկեր է, այն ինքն իր մեջ ժամանակ է հորինում` կա ֆիլմի տևողությունը, կա ֆիլմում նկարագրված ժամանակաշրջան և կա ֆիլմի «տեմպառիթմ»: Այդ հարցը մտել է իմ մեջ. մարդու պրոֆեսիոնալ թերությունն է, որ ինքը` մարդը, դարձել է իր պրոֆեսիան: Բայց միշտ հայտնաբերելու տեղ կա, այնպես որ ոչ թե ուզում եմ մնալ պիոներ (այդ բառի մեջ լավ բան կա` հայտնաբերող է), այլ, ինչպես Փելեշյանն ասաց` նորարար: Ես, կարծես, ծնվել եմ ոչ թե առաջինը լինելու համար` դա կապ չունի, բայց միշտ նորարարություն անելու, այդ ռիսկին գնալու, նորը փնտրելու, գտնելու` հնի մեջ, անցյալի մեջ, դեպի ապագան ձգտելու, տալու, փոխանցելու: Մեկ-մեկ ստացվում է, մեկ-մեկ` ոչ: Դա էլ է ինձ նկարագրում` արվեստագետի մոտ միշտ չի ստացվում ճիշտ ժամանակին տեղ հասնել: Ֆիլմ կա` կարող է գնահատվել տասը տարի հետո: Կան մարդիկ, որ մահացած են, բայց դեռ չգիտեն այդ մասին, ու կան ֆիլմեր, որ մահացած են ծնվում, որովհետև արվել են արվելու համար, իսկ կան ֆիլմեր, որոնց ժամանակը չի ճնշում, հակառակը` «բացում է»: Չեմ ասում, որ ես հասցրել եմ այդ ամենն անել: Մեկ-մեկ պատահում է` ստացվում է… ինձ այդ մտահոգությունների մեջ կնկարագրեմ:
Չգիտեմ` լավ հայր եմ եղել, թե` ոչ, չգիտեմ` լավ ընտանիքի տեր եմ եղել, թե` ոչ… Կարծես ինչ-որ բաներ ստացվել են, ինչ-որ բաներ` ոչ, որովհետև դրա բաղադրատոմսը չկա:
Եկող սերունդներն են մեզ դաստիարակում: Չեմ կարծում, որ ես եմ իրենց դաստիարակում: Նույնը երեխաները` դու իրենց ինչ-որ բաներ ես տալիս մինչև 10-15 տարեկանը, հետո զգում ես` ինքն է քեզ վրա ազդում իր նոր տեսանկյունով, աշխարհայացքով: Ուզում եմ լսել երիտասարդների դիտողությունները, իրենց տեսանկյունը: Ես պատրաստ եմ դրան:

17 Июль 2013 - 06:54 AMT
Свободный, творец, привлекательный, человек с большой интуицией, великий художник, нашедший свой язык, уникальный, редкий, оригинальный, любил Пазолини, Фелини, Тарковского и Пелешяна, один из особеннейших людей, которых я когда-либо знал.
Параджанов
Зимой 1983-го я приехал в Ереван на съемки фильма. Узнав о том, что собираюсь сюда, Ив Сен-Лоран передал Параджанову в подарок одежду. Мы встретились, я передал подарок, оказалось, он подготовил свой для Сен-Лорана. Мы провели вместе целый день, очень насыщенный.
Параджанов будто что-то разглядел, узнал во мне. Мне были знакомы его фильмы, его личностью – во Франции мы боролись за его свободу. Между нами создалась какая-то связь; после мы снова встретились в Ереване, потом долгое время не виделись – из-за общения с ним мне запретили въезжать в Советский союз. В 1988-ом уже он приехал во Францию. Мы были как-то близки, наверное, он понял, что в свои довольно молодые годы я не просто обожал его, а достаточно глубоко понимал его искусство. И я понял, что Параджанов ценит во мне молодого человека искусства.
Риски высоки, но я не боюсь быть осужденным
Риск есть всегда, когда ты играешь человека-икону. К примеру, нет фильма про Фелини, про Пазолини и Тарковского тоже нет. Это опасно – очень велик риск, и я знаю об этом. Но не снимать фильм, дабы избежать чего-то… молодое поколение не должно забывать бой Параджанова за свободу, за свободное выражение культуры. Молодые должны помнить, что в советские годы этот человек в одиночку боролся против всех и заплатил за это: сначала попал в тюрьму, после не разрешили работать… Сейчас будто помнят только работы Параджанова, коллажы, музей. Какое-то музейное состояние, и, по-моему, нужно раскрыть его образ. Не только тот, который мы знаем из телевидения и фотографий, но и его внутренний мир, который можно было максимально развить. “Параджанов” художественный фильм, не документальный, и можно было представить, каким был этот человек, когда был один, грустил… Насколько получилось все передать – скажет зритель. Будут и сложности, так как есть реальный человек. Просто хочу напомнить, что этот человек заслужил свой художественный фильма, не документальный.
Кто-то будет доволен, кто-то – нет
Когда осуждение обоснованно, и я чувствую, что оно имеет место быть – воспринимаю спокойно. Кто-то должен быть доволен, кто-то – нет. Не может быть такого, чтобы всем нравилось что-то одно. Работа, которая всем нравится – подозрительна: или она гениальна и все так думают, или же возникает вопрос – почему тогда она всем нравится? Думаю, “Параджанов” понравится не всем, потому что у каждого свой особенный вкус, но самое важное, чтобы фильм задел широкую аудиторию, разные слои, поколения, страны…
История, не вошедшая в фильм
Есть фраза, которую я произносил в фильме на армянском, но в последний момент решил вырезать ее. Это было в сцене, когда в ереванской студии Параджанов работает с Лаэртом Вагаршяном. Он дает ему подписать бумагу, согласно которой Софико Чиаурели должна сыграть Саят-Нову. Здесь есть некая полемика, потому что Чиаурели женщина, к тому же грузинка, а Саят-Нова – мужчина, армянин… Одним словом, ему удается доказать, что именно она должна сыграть эту роль, Лаэрт подписывает. И вот что он говорит:
“Лаэрт джан, не боись, я выведу души из этой студии, все равно армяне хорошо умеют устраивать похороны”…
Потом я понял, что может эту фразу не так поймут. Это фраза Параджанова, он мне ее тоже говорил. Мы как-то любовались Парижем с высоты, он повернулся ко мне и, не знаю с чего, произнес на армянском: “Армяне хорошо умеют устраивать похороны”. Он еще за 2.5 года до своей смерти знал, что будет похоронен в Армении, в Патнеоне, и музей у него тут будет.
Путешествие “Параджанова”
Премьера фильма прошла в Карловых Варах, и теперь мы просто не имеем права участвовать в кинофестивалях второго класса, например, в Биеннале или Берлинале. Отсюда сразу отправимся в Одессу, где будем участвовать и в международном и национальном конкурсах. Есть много фестивалей, посмотрим, как “Параджанов” будет путешествовать.
Новое
Подготовительные работы уже начаты. Это полнометражный фильм – “Последний раунд”. Он будет снят в той же моей эстетике, что и “Собачьи истории”, но анимация будет лучше. Думаю, на это потребуется года полтора: картина будет длиться час двадцать пять минут. Немного освобожусь от “Параджанова” и “Ануш” – тех тяжелых работ, которыми в последнее время был занят – и продолжу. “Последний раунд” будет тоже связан с нашей историей, но более художественным образом. Действия будут происходить в Адис-Абебе, Джибути и Стамбуле. Это история двух армян-сирот – сестры и брата, которые будут путешествовать из Адис-Абебы в Стамбул. Сейчас мы делаем пилотную версию, думаю, с сентября-октября перейдем уже непосредственно к производству фильма.
Счастье
Наверное, счастье – это согласованность того, что говоришь, с тем, что делаешь. Делаешь то, что чувствуешь – это правильно. Кстати, не только в творчестве, но и в жизни. Наверное, счастье состоит из маленьких вещей, а не из большой удачи. Удача зачастую содержит в себе что-то опасное, можно увлечься стать совершенно другим человеком. Счастье – это быть с близкими людьми и чувствовать, что стоит жить. В моей жизни есть секунды счастья, есть секунды грусти, страха тоже… Одним словом, жизнь – не прямая длинная дорога. Нужно жить, стремясь, чтобы счастливых моментов было больше.
Семья
Семья – это продолжение чего-то, но нужно быть осторожным, чтобы не получилось, что от тебя зависят, что ты за всех решаешь. Члены семьи должны быть свободны, самоучками. Семейная ценность в том, чтобы ты мог делиться, разговаривать, не соглашаться, но в то же время сближаться, дружить с детьми, а не быть только отцом, которого они всегда боятся, или же решать за них.
Пара
Отношения пары очень сложны: мужчина и женщина, прожившие вместе долгие годы… Любовь превращается в близкую дружбу, доверие, умение делиться… Нужно, чтобы в отношениях всегда был интерес, чтобы они возобновлялись, чтобы любовь могла развиваться, превращаться во что-то новое. Это сложно…
Я родился армянином и умру им
Есть гражданство, есть внутреннее чувство, есть принадлежность к культуре, есть язык… Я не могу сказать, где моя родина. Родина – сложное понятие. Можно жить здесь – работать там, быть гражданином одной страны, но желать жить в другом месте. Каждый человек должен найти свое место: это может быть на его родине (и это будет очень хорошо), может быть вне родины, но чтобы это место было родное для него. Мы все принадлежим к народу, от которого рождаемся. Я родился армянином и умру им. Продолжаю говорить по-армянски, хорошо или плохо, много или мало, но так и продолжу. Живу за границей и думаю, что там и должен жить, потому что считаю это правильным для того, чтобы найти правильное расстояние между родиной, культурой и пользой. Армения и Ереван родны мне, будто я знаю их. Меня интересуют путешествия, новые места. Францию тоже уже хорошо знаю, теперь меня интересуют новые страны.
Серж Аведикян в “12 словах”
Наверное, я хорошо знаю себя. Я в таком постоянном движении, будто всегда на дороге. Мне не хватает сдержанности, иногда уединения. Хочу украсть у времени несколько недель и отдохнуть, но уже с нетерпением жду продолжения работы. Время летит незаметно, знаю, что я не неисчерпаем, как и все, и я не живу как бессмертный. Смерти тоже не боюсь, если честно, вернее, боюсь, как все. Кстати, кино – это искусство, которое прикасается к времени. Этого преимущества, к примеру, нет у литературы, нет у живописи и фото. Есть только у кино, потому что это кинематограф, он выдумывает в себе время: есть продолжительность фильма, есть период, время, описанное в фильме, и есть темпоритм фильма. Я постоянно задаюсь этим вопросом. Наверное, это профессиональный недостаток человека, когда он сам станосится своей профессией. Но всегда остается что в себе открыть, поэтому я не хочу оставаться пионером (в этом слове есть что-то хорошее – первооткрыватель), а хочу, как сказал Пелешян, стать новатором. Я будто родился не для того, чтобы быть первым, а чтобы всегда открывать что-то новое, идти на этот риск, искать новое, находить его в старом, в прошлом, в стремлении к будущему… Иногда получается, иногда – нет. Это тоже меня описывает, потому что человек искусства не всегда успевает вовремя. Есть фильмы, которые могут оценить десятки лет спустя. Есть люди, которые уже умерли, но еще не знают об этом, и есть фильмы, которые рождаются мертвыми, потому что были сделаны лишь для виду, а есть фильмы, на которые время не влияет, наоборот – еще больше расскрывает их. Не говорю, что я уже успел все это сделать, но иногда получается… Я вижу себя в этих заботах. Я не знаю, был я хорошим отцом или плохим, не знаю – был хорошим главой семьи, или нет. Вроде что-то получалось, что-то – нет, потому что нет определенного рецепта. Нас воспитывает младшее поколение. Я не думаю, что я их воспитываю. То же и с детьми: ты что-то даешь им до 10-15 лет, а потом чувствуешь, что уже они влияют на тебя своими новыми взглядми. Я хочу слушать молодежь, слушать их замечания, их точку зрения. Я готов к этому.