ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը՝կրկին ցավակցելով Պոդոլսկի մոտակայքում տեղի ունեցած ուղևորատար ավտոբուսի վթարի հետևանքով զոհվածների հարազատներին, ափսոսանք է հայտնել և դատապարտել է վթարի կապակցությամբ մեղադրվող բեռնատարի վարորդ, ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանի հանդեպ դատարանում դրսևորված անթույլատրելի, անմարդկային վերաբերմունքը: ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմիններն ու համապատասխան կառույցները անհրաժեշտ քննություն կանցկացնեն և պատշաճ գնահատական կտան ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ մարդկային արժանապատվությունը վիրավորող գործողություններ կատարած անձանց՝ համարժեք պատասխանատվության ենթարկելով նրանց, ինչպես նաև կպարզեն վթարի իրական հանգամանքները:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 13-ին Նոր Մոսկվայի մերձակայքում տեղի ունեցած ավտովթարի համար մեղադրվում է ՀՀ քաղաքացի Հրաչյա Հարությունյանը:: Բեռնատարի վարորդը, դուրս գալով երկրորդական ճանապարհից, բախվել էր մարդատար ավտոբուսին, ինչի հետևանքով 18 մարդ է զոհվել:ՌԴ իրավապահները նրան դատարանի դահլիճ են բերել կանացի խալաթով և չսափրված:

17 Июль 2013 - 10:10 AMT
Председатель НС РА Овик Абрамян, вновь выразив соболезнование родным и близким погибших в результате аварии пассажирского автобуса под Подольском, выражает сожаление и осуждает недопустимое, антигуманное отношение, проявленное в российском суде к обвиняемому в аварии водителю грузовика, гражданину РА Грачья Арутюняну.
«Надеюсь, что правоохранительные органы и соответствующие структуры РФ проведут необходимое расследование и дадут надлежащую оценку лицам, допустившим действия, оскорбляющие человеческое достоинство гражданина РА, подвергнув их соразмерной ответственности, а также выяснят действительные обстоятельства аварии», – говорится в заявлении Абрамяна, передает пресс-служба НС РА.
В результате ДТП 13 июля на территории «Новой Москвы» (под Подольском), при столкновении грузовика и рейсового автобуса, погибли 18 человек, еще около 30 получили ранения различной степени тяжести. Как передавали российские СМИ, по словам водителя грузовика марки «КамАЗ», гражданина Армении Грачья Арутюняна, причиной аварии стал отказ тормозов грузовика. Ранее суд избрал в отношении Грачья Арутюняна меру пресечения в виде заключения под стражу на срок 2 месяца. Общественный резонанс вызвало то обстоятельство, что в суд обвиняемого доставили в больничном халате и тапочках.