Բրազիլիայի կոնգրեսը մտադիր է հետաքննություն անցկացնել, որպեսզի պարզի, թե աշխարհի ֆուտբոլի 2014 թվականի առաջնության 12 ստադիոնների շինարարության և վերանորոգման համար ինչքան անհիմն գումարներ են ծախսվել: Կոնգրեսի երկու պալատներին արդեն հաջողվել է հավաքել համապատասխան թվով ստորագրություններ:
Այս տարվա Կոնֆեդերացիայի գավաթի խաղարկության ժամանակ բրազիլացիները կազմակերպել էին մի շարք բողոքի ակցիաներ` նշելով, որ երկիրը գտնվում է ծանր տնտեսական վիճակում: Ըստ քաղաքացնիների, ԱԱ-2014 և Օլիմպիական խաղեր-2016 անցկացնելու համար կառավարությունը ծախսում է անհամեմատ մեծ գումարներ:

Бразильский конгресс инициирует расследование по факту необоснованных трат на строительство и ремонт 12 стадионов к чемпионату мира по футболу 2014 года. Представители обеих палат законодательного органа собрали достаточное количество подписей для начала данного процесса.
"На волне всеобщих протестов бразильского общества конгресс должен рассмотреть это дело", – слова сенатора Альваро Диаса передает ИТАР-ТАСС.
Кубок конфедераций, проходивший в Бразилии во второй половине июня, ознаменовался массовыми выступлениями жителей страны, которые протестовали против дороговизны и низкого качества общественного транспорта, здравоохранения и образования на фоне значительных трат на грядущие чемпионат мира по футболу-2014 и летнюю Олимпиаду-2016.