Երևանի փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը (աշխարհում ալյումինի խոշորագույն արտադրող ՌՈՒՍԱԼ ՄԸ կազմի մեջ գտնվող) նշեցՄետաղագործի օրը. Մասնագիտական տոնի առիթով ձեռնարկության կոլեկտիվը պարտավորվեց 3% ավելացնել թողարկվող արտադրանքի տարեկան ծավալը:
«Ընթացիկ տարում մենք հանձն ենք առնում գերազանցել 27 հազար տոննա նշաձողը: Իսկ մեր ռազմավարական նպատակը մնում է 33 600 տոննան, որին ծրագրում ենք մերձենալ 2015 թ.», – հայտարարեց ԱՐՄԵՆԱԼ-ի գլխավոր տնօրեն Վյաչեսլավ Սինելնիկովը:
Նրա խոսքերով, էներգասակագների վերջին բարձրացումը ստեղծում է լրացուցիչ դժվարություններ և մեծացնում է արտադրանքի ինքնարժեքը, բայց գործարանը նախատեսում է բարձրացնել առավել էներգատար սարքավորումների արտադրողականությունը: «Մեր և՛ տեխնիկական, և՛ մարդկային ներուժը բավարար է, այն պետք է բացահայտել և իրացնել», – ընդգծեց գլխավոր տնօրենը:
ԱՐՄԵՆԱԼ-ում կայուն աճում է աշխատավարձը, որը 2013 թ. առաջին կիսամյակում հասավ ամսական մոտավորապես 320 հազար դրամի, որն ավելի քան երկու անգամ բարձր է միջին հանրապետականից: ՌՈՒՍԱԼ-ի սոցիալական ծրագրի շրջանակում գործարանի յուրաքանչյուր աշխատող ամեն ամիս որպես ինդեքսավորում ստանում է գրեթե 14 հազար դրամ: 2012 թ. ինդեքսավորման վճարները կազմել են 40 մլն դրամից ավելի, իսկ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում` 28,5 մլն դրամ:
Մետաղագործի օրվա կապակցությամբ, արտադրական համակարգի զարգացման բաժնի պետ Արթուր Զաքարյանը, վերանորոգող փականագործ Գագիկ Շաբոյանը և հրահեստագործ Քրիստ Իսոյանը պարգևատրվել են ՌՈՒՍԱԼ-ի պատվոգրերով և ընկերության պարգևավճարներով: Կոլեկտիվի շուրջ 40 անդամի հանձնվել են գործարանի պատվոգրեր և դրամական պարգևներ:

Ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ (входит в состав крупнейшего в мире производителя алюминия ОК РУСАЛ) отметил День металлурга. В связи с профессиональным праздником коллектив предприятия обязался на 3% увеличить годовой объем производства продукции.
“В текущем году мы намечаем преодолеть планку на отметке 27 тысяч тонн. А нашей стратегической целью остаются 33 600 тонн, к которой планируем приблизиться в 2015 году”, – заявил генеральный директор АРМЕНАЛа Вячеслав Синельников.
По его словам, недавнее повышение энерготарифов создает дополнительные трудности и увеличивает себестоимость продукции, но завод рассчитывает поднять производительность наиболее энергозатратного оборудования.
На АРМЕНАЛе стабильно растет заработная плата, которая в первом полугодии 2013 года достигла примерно 320 тысяч драмов в месяц, что в 2 с лишним раза выше среднереспубликанской. В рамках социальной программы РУСАЛа работники завода ежемесячно в порядке индексации получают почти по 14 тысяч драмов на человека. В 2012 году индексационные выплаты составили более 40 млн драмов, а за первое полугодие текущего года – 28,5 млн др.
В связи с Днем металлурга начальник отдела развития производственной системы Артур Закарян, слесарь-ремонтник Гагик Шабоян и огнеупорщик Христ Исоян награждены Почетными грамотами РУСАЛа и денежными премиями компании. Около 40 членов коллектива отмечены грамотами и денежными премиями завода, сообщает пресс-служба завода.
АРМЕНАЛ, созданный в Ереване в мае 2000 года на базе Канакерского алюминиевого завода, является одним из крупнейших промышленных предприятий Армении и единственным производителем алюминиевой фольги на Кавказе и в Центральной Азии. Вошел в состав РУСАЛа в 2000 году и вместе с предприятиями САЯНАЛ, «Уральская фольга» и «Саянская фольга» образует Упаковочный дивизион компании.