Հայաստանի հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Օլիմպիկայան չեմպիոն Լևոն Ջուլֆալակյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ամփոփեց Ունիվերսիադայի արդյուքները:
Կազանից հայ ըմբիշներից Մաքսիմ Մանուկյանն (84 կգ) ու Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը (96 կգ) վերադարձել են արծաթե մեդալներով, իսկ Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության և Օլիմպիադայի արծաթե մեդալակի Արսեն Ջուլֆալակյանը (74 կգ) դարձել է բրոնզե մեդալակիր:
«Եթե անկեղծ լինեմ, ապա Ունիվերսիադայի մրցավարությունը շատ կողմնակալ էր: Արթուրի և Արսենի ռուս մարզիկների հետ գոտեմարտերի ժամանակ մրցավարները կայացրին մի շարք սխալ որոշումներ: Այն ժամանակ, երբ մեր տղաներն ակտիվ էին գործում, նրանցից պասիվության համար միավոր հանեցին: Նման որոշումները, բնականաբար, հակառակորդների օգտին են լինում»,- նշեց Ջուլֆալակյանը:
Արսեն Ջուլֆալակյան- Ռոման Վլասով գոտեմարտում Վլասովին միավորներ տրվել են հայ մարզիկի պասիվ լինելու համար. «Արսենը հաղթում էր 1:0 հաշվով, սակայն մրցավարի որոշմամբ Վլասովը միավոր ստացավ: Իսկ նա էլ պատահական ըմբիշ չէ և կարողացավ օգտվել առավելությունից ու հաղթել»:
Նույն սխալները եղան նաև Արթուր Ալեքսանյան- Նիկիտա Մելնիկով եզրափակչի ժամանակ: «Նորից միավորներ տրվեցին ռուս մարզիկին: Սակայն ես ամբողջովին չեմ մեղադրում մրցավարներին: Ես տղաներին էլ եմ ասել. պետք է հաղթել ոչ միայն մրցակցին, այլև մրցավարին»,- ավելացրեց Ջուլֆալակյանը:
Մարզիչը նշեց նաև, որ գոհ է Մաքսիմ Մանուկյանից, որն անցկացրել է լավ գոտեմարտեր ու աստիճանաբար նկատելի աճ է արձանագրում:
«Ընդհանուր առմամբ, ես գոհ եմ մեր թիմի ելույթից: Սա աշխարհի առաջնության նախապատրաստական փուլերից մեկն էր ու եթե լիարժեք վիճակում լինեինք, ապա այն հետագայում կխանգարեր»,- հավելեց Օլիմպիական չեմպիոնը:

Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Олимпийский чемпион Левон Джулфалакян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net подвел итоги Универсиады.
В Казани из армянских борцов Максим Манукян (в/к 84) и чемпион Европы и Олимпийский бронзовый медалист Артур Алексанян (в/к 96) завоевали серебряные медали, а чемпион Европы, серебряный медалист Олимпиады и чемпионата мира Арсен Джулфалакян (в/к 74)- бронзовую.
“Если честно, то на Универсиаде судейство было очень необъективным. Во время поединков Артура и Арсена судьи сделали несколько ошибок. У наших борцов сняли очки за пассивность, в то время, когда активно действовали именно они. И эти решения были в пользу соперников”,- отметил Джулфалакян.
Во время поединка Арсен Джулфалакян – Роман Власов российский борец получил очки за пассивность соперника: “Арсен вел со счетом 1:0, однако судья дал очко Власову. Он сильный борец и смог использовать преимущество и победить”.
Те же ошибки были и во время финала Артур Алексанян – Никита Мельников. “Опять арбитр дал очки россиянину. Но я не виню только арбитров, я и борцам сказал, что они должны победить не только соперника, но и арбитра”,- отметил Джулфалакян.
Наставник так же подчеркнул, что доволен выступлением Максима Манукяна, который провел хорошие встречи и значительно прогрессирует.
“В основном, я доволен выступлением наших борцов. Это было одним из подготовительных этапов чемпионата мира, и если бы выступили идеально, в будущем это нам помешало бы”,- добавил Олимпийский чемпион.