Գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանն օգոստոսի 10-ից սեպտեմբերի 3-ը Նորվեգիայի Տրոմսո քաղաքում կմասնակցի աշխարհի Գավաթի խաղարկությանը:
Այժմ շախմատիստը Հայաստանում է, որտեղ պատրաստվում է մրցաշարին: «Հայրենիքում ես կմնամ մինչև օգոստոսի սկիզբ, և հավաքականի հետ մենք մի փոքր հավաք կանցկացնեմ: Հետո կմեկնեմ մրցումների: Այստեղ ես ամեն օր մարզվում եմ և մեծ հաճույք եմ ստանում դրանից: Ես երբեք այսքան երկար ամենօրյա մարզումներ չեմ անցկացրել, ուստի շատ ուրախ եմ»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արոնյանը :
ՖԻԴԵ-ի վարկանիշի 2-րդ տեղը զբաղեցնող գրոսմայստերը նշել է, որ կաշխատի լավ հանդես գալ Աշխարհի գավաթի խաղարկությունում, սակայն, իր գլխավոր նպատակը աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար պայքարելն է: «Կաշխատեմ ջանադրաբար աշխատել այդ նպատակին հասնելու համար»,-հավելել է նա:
Արոնյանն իր թիմակից Գաբրիել Սարգսյանի հետ շախամտի դպրոց է բացել Երևանում: Նա խոստացել է, որ դեկտեմբերի սկզբին հավաք կանցկացնի շախմատի դպրոցի աշակերտների հետ. «Երեխաների համար շատ կարևոր է շփվել հայտնի շախմատիստների հետ ու կարևոր խորհուրդներ ստանալ նրանցից»:

World No. 2 Levon Aronian will play at World Chess Cup due in Norwegian city of Tromso from August 10 through September 3.
The grandmaster is readying for the tournament in Armenia, where he plans to hold a team practice session.
“I’ll stay in Armenia till early August to later leave for Norway. Here I had a chance to train every day, which I’m very glad about. I’ll try to show a good performance at the World Cup, yet my main goal is vying for the World Champion’s title,” Aronian told PanARMENIAN.Net.
Aronian and his teammate Gabriel Sargissian opened a chess school in Yerevan, with the grandmaster to convene a practice session in early December.
“Children will greatly benefit form meeting and being taught by well-known chess players,” Aronian said.