Գների բարձրացումը ոչ այլ ինչ է, քան տնտեսական ավազակություն, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է կառավարման ոլորտի փորձագետ Հարություն Մեսրոպյանը՝ մեկնաբանելով, մասնավորապես, գազի սակագների ու տրանսպորտի ուղեվարձի բարձրացումը: «Իշխանություններն այդ հարցերը թափանցիկ կերպով չեն լուծում, չկան հստակ հաշվարկներ: Պետությունը չի կատարում իր հիմնական գործառույթը՝ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը, այլ քաղաքացիների համար դարձել է յուրօրինակ արհավիրք, ցունամի, ֆորս-մաժոր: Այդ ամենի հիմքում ագահությունն է ու կարճատեսությունը»,-ասել է նա:
Ըստ փորձագետի, եթե մինչ ռուսական գազի սակագնի բարձրացումը սահմանին 1000 խմ դիմաց վճարվել է 180 դոլար, իսկ բնակչությանը վաճառվել է 360 դոլարով, ապա մինչև 260 դոլար գազի սակագնի բարձրացումից հետո կարելի և չստանալ նման մարժա:
Հարություն Մեսրոպյանը ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ գազի սակագնի բարձրացումը կհանգեցնի նրան, որ բնակչությունը հնարավորինս տնտեսելու է, որպեսզի ինչ-որ կերպ հատուցի ծախսերը: Ինչ վերաբերում է տրանսպորտի ուղեվարձին, ապա «դու չես կարող վարորդին ասել, որ կես կանգառ ես ուզում անցնել և 75 դրամ վճարես, 150-ի փոխարեն»:
Ըստ փորձագետի, մակրոմակարդակում ստեղծված իրավիճակի լուծումը գործող համակարգի փոփոխությունն է, իսկ միկրոմակարդակում՝ լոկալ պայքարը, ինչը հիմա անում են երիտասարդներն ու ՀԿ-ները, դեմ հանդես գալով տրանսպորտի ուղեվարձի բարձրացմանը 50 տոկոսով:

Ситуация с повышением цен в Армении не что иное, как экономический разбой, заявил на пресс-конференции в Ереване эксперт в сфере управления Арутюн Месробян, комментируя, в частности, повышение цен на газ и проезд в общественном транспорте. «Это вопросы, которые принимаются властями непрозрачно, нет точных расчетов. Государство не выполняет своей основной функции – защиты интересов граждан, а стало для граждан своеобразным бедствием, цунами, форс-мажором. В основе всего этого лежит жадность и недальновидность», – сказал он.
По словам эксперта, если до повышения цен на российский газ за него на границе платили 180 долларов за 1000 кубометов, а на население продавали за 360 долларов, то после повышения цен до 260 долларов можно и не получать такую же маржу.
Арутюн Месробян обратил внимание на то, что в повышение цен на газ приведет к тому, что население будет по возможности экономить этот энергоноситель, чтобы как-то компенсировать расходы. Что же касается единовременной платы за транспорт, то «ты не можешь сказать водителю, что хочешь проехать пол остановки и заплатить 75 драмов вместо полной оплаты за проезд в 150 драмов».
Решением сложившейся ситуации на макроуровне, по мнению эксперта, является смена всей действующей системы, а на микроуровне – локальная борьба, которую и проводят сейчас молодые люди и общественные организации, выступая против подорожания проезда на общественном транспорте, который в Армении с 20 июля подорожал на 50% – с прежних 100 драмов стал 150 драмов.