Ամերիաբանկը շարունակում է ՀՀ բանկային համակարգում ամրապնդել իր դիրքերը առաջատարների շարքում: Բանկի ակտիվները 2013թ. առաջին կիսամյակում աճել են շուրջ 50%-ով և կազմել 366,4 մլրդ ՀՀ դրամ, իսկ պարտավորություններն աճել են 57%-ով` կազմելով ավելի քան 327 մլրդ ՀՀ դրամ: Ընդ որում, ակտիվների աճը մեկ տարվա կտրվածքով կազմել է 65%, իսկ պարտավորությունների աճը` շուրջ 77%: Ամերիաբանկն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքներով ակտիվների և պարտավորությունների մեծությամբ զբաղեցնում է բացարձակ առաջատարի դիրքը ՀՀ բանկային համակարգում:
Բանկի զուտ շահույթը կիսամյակային արդյունքներով կազմել է 2,8 մլրդ դրամ` աճելով նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ 12%-ով, ընդ որում Բանկի գործառնական զուտ եկամուտները հաշվետու ժամանակաշրջանում կազմել են 7,8 մլրդ ՀՀ դրամ` աճելով նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ 20 %-ով, այդ թվում կոմիսիոն և այլ վճարների տեսքով ստացված զուտ եկամուտների աճը կազմել է 33 %:
Բանկի ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդներն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում աճել են շուրջ 20 %-ով և կազմել ավելի քան 56 մլրդ ՀՀ դրամ, ասվում է բանկի մամլո հաղորդագրության մեջ:
Բանկի վարկային պորտֆելը 2013թ.առաջին կիսամյակում աճել է շուրջ 11 %-ով և կազմել ավելի քան 156 մլրդ դրամ, ընդ որում պորտֆելի աճի 80%-ն ապահովվել է կորպորատիվ հաճախորդներին տրված վարկերի հաշվին: Իսկ ՓՄՁ-ներին տրված վարկերն աճել են ավելի քան 18%-ով և կազմել 25 մլրդ ՀՀ դրամ: Բանկը նախատեսում է մինչև տարեվերջ ՓՄՁ-ների վարկային պորտֆելը հասցնել մինչև 33 մլրդ դրամի:

1 Август 2013 - 07:39 AMT
ЗАО «Америабанк» продолжает укреплять свои позиции среди лидеров банковского сектора Армении. По итогам первого полугодия 2013 года активы банка составили порядка 366,4 млрд. драмов, обеспечив рост за полугодие на 50%, обязательства составили более 327 млрд. драмов, рост за полугодие на 57%. При этом, как отмечается в сообщении пресс-службы банка, рост активов и обязательств за год составил 65% и 77% соответственно, что позволило банку занять лидирующие позиции в банковском секторе республики.
Чистая прибыль банка за первое полугодие 2013 года составила 2,8 млрд драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 12%.
Объем физических вкладов за отчетный период вырос 20% и составил более 56 млрд драмов. Кредитный портфель ЗАО «Америабанк» в первом полугодии 2013 года вырос на 11% и составил 156 млрд, причем рост в основном был обеспечен за счет кредитов, выданных корпоративным клиентам. А вот кредиты, выданные представителям малого и среднего бизнеса (МСБ) увеличились на 18% и составили 25 млрд драмов. «Банк планирует до конца года довести размер кредитного портфеля МСБ до 33 млрд драмов», – говорится в сообщении.