Օգոստոսի 2-ին լրագրող Ալեքսանդր Խաչիյանի ու ռուս լեռնագնաց Վլադիմիր Շատաևի գլխավորությամբ մի խումբ մոսկվացիներ մեկնել են Թուրքիա՝ Արարատ լեռը մագլցելու նպատակով: Նրանք նաև կայցելեն Ախթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցի, կլինեն Անիում, Ղարսում ու Վանում:
«Արարատը սուրբ լեռ է, ու այն մագլցելու ընթացքում մենք հոգևորի մասին մտածելու ժամանակ կունենանք»,- ասել է Խաչիկյանը, ով արդեն երկու անգամ է հաղթահարել է այն:Նրա խոսքով, կարևոր է նախ հոգեպես պատրաստ լինել, հետո նոր՝ ֆիզիկապես:Մինչև Թուրքիա մեկնելը 10 հոգուց բաղկացած խումբը (նրանց մեջ մեկ կին կա) ստացել է Մոսկվայում հայկական եկեղեցու օրհնությունը:
«Սա ինձ համար նոր տպավորություններ են: Երբ առաջարկեցին միանալ խմբին, ես առանց րոպե անգամ մտածելու համաձայնեցի»,- PanARMENIAN.Net-ին ասել է խմբի անդամներից Ալեքսեյ Տոլոկոնին-Սարկիսովը:
Այժմ Թուրքիայի իշխանություններից լեռը մագլցելու համար թույլտվություն ստանալը բավականին հեշտացել է: «Դա դժվար էր 2008-ին, բայց այժմ ահագին հեշտացել է»,- նշել է Խաչիյանը: Խմբավարները բոլորը քուրդ են:

Группа москвичей во главе с журналистом Александром Хачияном и известным российским альпинистом Владимиром Шатаевым 2 августа отправились в Турцию, чтобы совершить восхождение на Арарат. Они также посетят храм Св. Креста на Ахтамаре, города Ани, Карс и Ван, где остановятся у крепости урартийских царей.
«Арарат – священная гора, и при восхождении у вас есть время подумать о духовном»,- сказал Хачиян, который 2 раза поднимался на библейскую гору. По его словам, самое важное качество – быть готовым духовно, а уже потом физически. До восхождения группа, состоящая из 10 человек, включая одну женщину, получила благословение в армянской церкви Москвы. "Это совершенно новое для меня впечатление. Когда мне предложили присоединиться к группе, я согласился без колебаний», – сказал PanARMENIAN.Net член группы Алексей Толоконин-Саркисов. В настоящее время процесс получения разрешения на восхождение от властей Турции упростился. «Это было трудно в 2008 году, но сейчас намного легче», – отметил Хачиян.