Ռեժիսոր Ջեյմս Քեմերոնը պատմել է, որ իր առավել հաջողված «Ավատար» ֆիլմը կշարունակվի երեք մասով, ոչ թե երկու, ինչպես որ ավելի վաղ պլանավորվել էր: Այս մասին գրում է ScreenDaily-ն: Քեմերոնի խոսքով՝ սկսելով աշխատել շարունակության վրա, նա հասկացել է, որ տիեզերքն ու «Ավատարի» հերոսները ավելի լայն ծավալ են տալիս, քան նա ի սկզբանե պատկերացնում էր, ու երկու ֆիլմում դա տեղավորել չի ստացվի:
Երեք նոր մասերի սցենարի վրա աշխատելու համար Քեմերոնը չորս սցենարիստ է հրավիրել՝ Ամանդա Սիլվերին, Ռիկ Ջաֆուին, Շեյն Սալերնոյի ու Ջոշ Ֆրիդմանին:
Fox ընկերությունը պլանավորում է մի տաղավարում նկարահանել ֆիլմի միանգամից երեք մասերը: Նկարահանումները կսկսվեն արդեն 2014-ին: Ֆիլմի մեծ մասը նվիրվելու է Պանդորայի ստորջրյա աշխարհին, ինչի պատճառով էլ Քեմերոնը պլանավորում է կինոյի պատմությունում առաջին անգամ ստորջրյա նկարահանումներ անցկացնել՝ օգտագործելով դերասանների շարժումների հավաքագրման տեխնոլոգիան:
«Ավատարի» երկրորդ մասի պրեմիերան պլանավորված է 2016-ի դեկտեմբերին, երրորդ ու չորրորդ մասերը կթողարկվեն 2017 ու 2018-ի Սուրբ ծնունդին:
2009-ին դեկտեմբերին էկրաններ բարձրացած «Ավատարը» դարձավ կինոյի պատմության մեջ ամենաեկամտաբեր ֆիլմը: Այն վարձույթում մոտ 2,8 մլրդ դոլար գումար հավաքեց՝ 237 մլն դոլար բյուջեի դեպքում:

2 Август 2013 - 11:07 AMT
Режиссер и продюсер Джеймс Кэмерон рассказал, что его наиболее успешный фильм «Аватар» получит три продолжения, а не два, как планировалось ранее. Об этом сообщает ScreenDaily.
По словам Кэмерона, начав работать над сиквелами, он понял, что вселенная и персонажи «Аватара» дают более широкий простор, чем ему казалось первоначально, и в двух фильмах вместить все задуманное не удастся.
Для работы над сценариями трех новых частей «Аватара» Кэмерон пригласил четырех сценаристов: Аманду Силвер, Рика Джаффу, Шейна Салерно и Джоша Фридмана. О приглашении Фридмана уже сообщалось ранее.
Кинокомпания Fox планирует на одной съемочной площадке снять одновременно все три части фильма. Съемки должны начаться в 2014 году. Значительная часть картины будет посвящена подводному миру планеты Пандора, в связи с чем Кэмерон запланировал впервые в истории кино осуществить подводные съемки с использованием технологии захвата движений актеров (motion capture).
Вторая часть «Аватара» запланирована к выпуску в декабре 2016 года, третья и четвертая части будут также выпущены к Рождеству в 2017 и 2018 годах. Подобный вариант производства и релиза использовался, например, для кинотрилогии Питера Джексона «Властелин колец».
«Аватар», вышедший на экраны в декабре 2009 года, стал самым кассовым фильмом в истории кино. Он заработал в прокате около 2,8 миллиарда долларов США при бюджете в 237 миллионов долларов. Чуть менее 800 миллионов долларов от суммы сборов пришлось на Соединенные Штаты.