Մենք այցելել ենք Արցախ առանց «թույլտվության». այս էջը Ֆեյսբուքում ստեղծվել է որպես պատասխան Ադրբեջանի ԱԳՆ հրապարակած «սև ցուցակին», որում ներառվել է Արցախ այցելած 335 մարդ: Ինչպես տեղեկացնում է էջի նկարագրությունը, այն ստեղծվել է Արցախին աջակցելու նպատակով և ուղերձ է Ադրբեջանին այն մասին, որ Արցախ այցելած և այցլել պատրաստվող մարդկանց Բաքվի սպառնալիքները չեն մտահոգում: «Ադրբեջանը սպառնում է համալրել ցուցակը: Մենք կարող ենք խնայել նրանց ժամանակը և ինքներս մեր անունները հրապարակել: Մենք հպարտանում ենք, որ այցելել ենք Արցախ առանց «թույլտվության»», – նշված է էջի նկարագրության մեջ:
էջը 2 օր առաջ է ստեղծվել և արդեն 400 մարդ է միացել: Օգոստոսի 2-ին Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է իր հայտնի «սև ցուցակը», որտեղ ընդգրկված են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելած մարդիկ: Ցուցակում են Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանի պատգամավոր Գլեդիս Բերեժիկլյանը, ՌԴ պետդումայի պատգամավոր Օլեգ Պոխոլկովը, ուկրաինական «Պրոֆիլ» ամսագրի թղթակից Վարվարա Ժլուտենկոն, «The Washington Post»-ի Մոսկվայի թղթակից Ուիլ Էնգլունդը, ավստրիացի դիրիժոր էռնեստ Գյոցլը, իսպանացի օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալյեն և ուրիշները:

7 Август 2013 - 08:54 AMT
В ответ на публикацию азербайджанского «черного списка» в Facebook создана группа: “Мы посетили Арцах без “разрешения”
В социальной сети Facebook создана группа под названием “Мы посетили Арцах без “разрешения”. Группа создана в ответ на публикацию министерством иностранных дел Азербайджана так называемого “черного списка”, в который внесено 335 человека, посетивших Арцах. Как отмечается в размещенной на странице группы информации, группа создана в знак поддержки Арцаха и является мессиджем Азербайджану о том, что люди, посетившие или собирающиеся в Нагорный Карабаха, абсолютно не обеспокоены угрозами со стороны Баку. «Азербайджан опубликовал «черный список» из 335 имен и угрожает увеличить число включенных в этот список лиц. Мы можем сэкономить время Азербайджана и сами назвать наши имена. Мы гордимся тем, что посетили Арцаха без «разрешения» и нас абсолютно не беспокоит «черный список» Азербайджана», – отмечается на странице группы.
За 2 дня существования к группе присоединилось уже более 400 человек.
2 августа министерство иностранных дел Азербайджана опубликовало свой знаменитый «черный список» 335 человек, посетивших Нагорно-Карабахскую Республику. В частности, в список включены член парламента австралийского штата Южный Уэльс Глэдис Бережиклян, депутат Госдумы РФ Олег Похолков, сотрудник украинского журнала «Профиль» Варвара Жлутенко, московский корреспондент «The Washington Post» Уилл Энглунд, австрийский дирижер Эрнест Гецл, испанская оперная певица Монсеррат Кабалье и др.