ԿԽՄԿ-ի Բաքվի գրասենյակը մինչ օրս որևէ հնարավորություն չի ունեցել այցելել oգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով պատահաբար շփման գիծը հատած և հայտնվել էր ադրբեջանական զորքերի պահպանության տարածքում հայտնված ՀՀ քաղաքացի Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանին: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնում են ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից և հավելում, որ իրավիճակը նման մանդատ և հեղինակություն վայելող կազմակերպության դեպքում ՊՆ-ն առնվազն մտահոգիչ է համարում:
Տարածված հաղորդագրության մեջ նաև նշված է. «Ավելին, «haqqin.az» կայքում տեղադրվել և հետագայում համացանցով տարածվել է ՀՀ քաղաքացու` ադրբեջանական լրատվական գործակալությանը տված «հարցազրույցի» տեսանյութը: Տեսանյութում, ինչպես օգոստոսի 13-ին տրված իր հարցազրույցում ցինիկաբար նշել է Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայության ղեկավար Էլդար Սաբիրօղլուն, Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանը ներկայացել է ադրբեջանական զինվորական համազգեստով, «որպեսզի զգա հայկական և ադրբեջանական համազգեստների տարբերությունը»` նպատակ ունենալով բարոյահոգեբանական ճնշում գործադրել նրա վրա և վիրավորել արժանապատվությունը:
Դրա հետևանքով խախտվել են Ժնևյան կոնվենցիաների մի շարք դրույթներ: Մասնավորապես, Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածը ամրագրում է, որ ռազմագերիները «պետք է մշտապես օգտվեն պաշտպանությունից, հատկապես բռնության կամ ահաբեկման ամեն տեսակի գործողություններից, վիրավորանքից և հանրային հետաքրքրությունից»: Հետևաբար, գերության մեջ պահող պետության լիազորված մարմինները պետք է զերծ մնան պահպանության տակ գտնվող անձին լրատվամիջոցների ուշադրությանը ենթարկելուց և կանխեն այնպիսի պատկերների հրապարակումները կամ տեսաշարերի հեռարձակումները, որտեղ տվյալ անձը կարող է անհատապես ճանաչվել:
Բացի այդ, Ժնևյան երրորդ կոնվենցիայի 27-րդ հոդվածի մեկնաբանությունից բխում է, որ գերեվարվածները ոչ մի դեպքում չպետք է պարտադրված լինեն կրելու գերության մեջ պահող պետության զինվորական համազգեստը, եթե դրա կրումը համարում են իրենց պատվի դեմ ուղղված քայլ:
Ժնևյան երրորդ կոնվենցիայի 7-րդ հոդվածում ամրագրված է, որ պահպանության տակ գտնվող անձինք «…ոչ մի դեպքում չեն կարող մասնակիորեն կամ ամբողջությամբ հրաժարվել այն իրավունքներից, որոնք նրանց համար երաշխավորվում են սույն Կոնվենցիայով…»:
ԿԽՄԿ-ն հայկական իշխանություններին տեղեկացրել է, որ իրենց Բաքվի գրասենյակը գերության մեջ պահող պետության հետ երկխոսության միջոցով շարունակում է ջանքեր գործադրել Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանին այցելելու ուղղությամբ: Հուսանք, որ ԿԽՄԿ ջանքերը հաջողությամբ կպսակվեն, և կկանխվեն անցանկանալի հետևանքները: ՀՀ քաղաքացիներ Գոռ Մանասարյանի և Մանվել Սարիբեկյանի մահվան վրդովվեցուցիչ դեպքերը, ովքեր 2008 և 2010թթ. գերեվարվել և սպանվել էին գերության մեջ պահող պետության պաշտպանության տակ գտնվելու ընթացքում, որոնց ԿԽՄԿ-ի Բաքվի գրասենյակի աշխատակիցներն այդպես էլ չեն կարողացել այցելել և որոնց սպանության կազմակերպիչները մինչ օրս պատասխանատվության չեն ենթարկվել՝ ողբերգական նախադեպեր են: Նմանօրինակ հանցագործությունները պետք է դատապարտվեն և կանխարգելվեն բոլոր հնարավոր միջոցներով:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը` ՀՀ Գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հանձնաժողովն իր մտահոգությունն է արտահայտում ստեղծված իրավիճակի շուրջ և կոչ է անում ԿԽՄԿ-ին ակտիվացնել Հակոբ Ինջիղուլյանին այցելելու ջանքերը:
Կրկին կոչ է արվում ԿԽՄԿ-ին, որպեսզի հավաստիացնեն Հ. Ինջիղուլյանին, որ չնայած ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված տեսանյութին, այնուամենաայնիվ տեղի ունեցած դեպքն իրավական հետևանքներ չի առաջացնի նրա համար, ինչպես նաև ադրբեջանական կողմի պատրաստակամության դեպքում ԿԽՄԿ ուժերով կազմակերպել և ապահովել ՀՀ քաղաքացու անվտանգ և շուտափույթ վերադարձը Հայաստան»:

Сотрудникам Бакинского офиса Международного Комитета Красного Креста пока так и не удалось встретиться с попавшим в плен к азербайджанской стороне армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном, сообщает пресс-служба Минобороны Армении и добавляет, что данный факт, с учетом мандата и авторитета МККК, вызывает по крайне мере обеспокоенность.
В сообщении Минобороны также говорится: «Более того в интернете получил распространение видеоролик “интервью” армянского военнослужащего азербайджанскому информагентству. На записи видно, что, как цинично заявил в своем интервью пресс-секретарь министерства обороны Азербайджана Эльдар Сабироглу, Акоп Инджигулян одет в военную форму азербайджанских ВС, «чтобы почувствовать разницу армянской и азербайджанской форм», и это преследовало цель психологического давления и оскорбления достоинства армянского солдата.
Тем самым был нарушен ряд положений Женевской конвенции. В частности, статья 13 Женевской конвенции гласит: «Военнопленные равным образом должны всегда пользоваться защитой, в особенности от всяких актов насилия или запугивания, от оскорблений и любопытства толпы. Применение к ним репрессалий воспрещается». Следовательно, уполномоченные органы держащей в плену страны должны оберегать пленного от внимания СМИ и предотвращать выход в эфир таких видеокадров, на которых конкретный человек может быть опознан.
Кроме того, согласно статье 27 Конвенции, военнопленного не имеют право заставлять надевать форму ВС держащей в плену страны, если ее ношение является оскорблением чести военнопленного.
В статье 7 также отмечается, что военнопленные ни в коем случае не смогут отказываться, частично или полностью, от прав, которые им обеспечивают настоящая конвенция и специальные соглашения, предусмотренные в других статьях.
МККК проинформировал армянские власти о том, что бакинский офис организации посредством диалога с азербайджанскими властями продолжает добиваться встречи с Акопом Инджигуляном. Надеемся, что усилия МККК окажутся успешными и нежелательные последствия всякого рода будут предотвращены. Прискорбные факты гибели граждан Армении Гора Манасаряна и Манвела Сарибекяна, которые в 2008 и 2010 годах были взяты в плен и были убиты в то время как находились под защитой держащей в плену страны и которых сотрудники бакинского офиса МККК так и не смогли навестить и убийцы которых до сих пор не понесли наказания, являются трагическими прецедентами. Подобные преступления должны быть осуждены и должны предотвращаться всеми возможными способами.
С учетом всего вышесказанного Комиссия РА по пленным, заложникам и без вести пропавшим выражает свою обеспокоенность и призывает МККК активизировать свои усилия, направленные на организацию встречи с Акопом Инджигуляном.
Также армянского стороны вновь призывает МККК заверить А.Инджигуляна в том, что, несмотря на распространенные в азербайджанским СМИ видеокадры, произошедшее с ним не будет иметь для него никаких правовых последствий, а также в случае готовности азербайджанской стороны организовать безопасное и скорейшее возвращение гражданина РА на Родину».