Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումը Կենտրոնական բանկի կողմից ավելի շուտ ազդակ է, քան գնաճի զգալի զսպում: Օգոստոսի 16-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը՝ մեկնաբանելով գլխավոր կարգավորողի կողմից վերաֆինանսավորման բարձրացումը:
«Վերաֆինանսավորման բարձրացումը էական ազդեցություն չի ունենա վարկային դրույքների վրա, քանի որ առևտրային բանկերը բավարար միջոցներ ունեն»,-ասել է նա:
Օգոստոսի 13-ին ԿԲ-ն որոշում կայացրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը սահմանել 8.5%՝ պայմանավորված առավելապես էներգակիրների սակագների բարձրացմամբ: ԿԲ որոշումը միտված է ներքին զարգացումների հետևանքով ձևավորված գնաճային սպասումները խարսխելուն և էներգակիրների սակագների աճի երկրորդային ազդեցությունները մեղմելուն: Բացի այդ, Խորհուրդը նաև կարևորում է դրական իրական տոկոսադրույքների պահպանումը: ԿԲ քաղաքականության արդյունքում ակնկալվում է, որ գնաճը մոտակա ամիսներին աստիճանաբար կնվազի:
Այդ համատեքստում Գագիկ Մակարյանը հավելել է, որ բարձր գնաճի պայմաններում մթերքների սպառումը նվազում է, ինչն անխուսափելի է 35% աղքատություն ունեցող երկրի համար: Բացի այդ, արդյունքում կնվազի բիզնեսի արտադրողականությունը:

Повышение ставки рефинансирования со стороны Центрального банка Армении – скорее импульс, чем существенное сдерживание инфляции. Такое мнение 16 августа на пресс-конференции в Ереване высказал председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян, комментируя последнее повышение ставки рефинансирования со стороны мегарегулятора. «Повышение ставки рефинансирования не окажет особого воздействия на кредитные ставки, поскольку у комбанков достаточно финансовых средств», – подчеркнул он.
Совет Центрального банка Армении на заседании 13 августа принял решение повысить ставку рефинансирования на 0,5 процентных пункта, установив ее на уровне в 8,5%. Согласно сообщению ЦБ РА, данное решение нацелено на смягчение вторичного влияния повышения тарифов на энергоносители. Кроме того, Совет придает важность сохранению положительных реальных процентных ставок. В результате политики ЦБ ожидается, что инфляция в ближайшие месяцы постепенно снизится.
В этом контексте Гагик Макарян добавил, что в условиях высокой инфляции сокращается потребление продуктов, что неизбежно для страны с 35%-ым уровнем бедности. Помимо этого, высокая инфляция приводит к понижению производительности бизнеса.
Выход из сложившейся ситуации специалист видит в реализации конкретных шагов со стороны государства, направленных на оздоровление экономики.