2013թ. հունվար-հուլիս ամիսներին Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի միջոցով փոխադրվել է 873 074 ուղևոր` 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի 472 955 ուղևորի համեմատ: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի ծառայությունից:
Նշված ժամանակահատվածում երկիր է ժամանել 424 159 մարդ` 2012թվականի 432 117-ի դիմաց, մեկնել է 448 915 մարդ` 2012 թվականի 472 955 -ի դիմաց:
Ընդ որում, նշված ժամանակահատվածում «Զվարթնոց» օդանավակայանով տեղափոխվել է մոտ 6 229 տոննա բեռ` 2012թ. 6 611տոննայի դիմաց:
Մասնավորապես, արտահանվել է 3 799 տոննա բեռ` 2012թ. 3 567 տոննայի դիմաց և ներկրվել է 2 430 տոննա` 2012թ. 3 044 տոննայի դիմաց:
Թռիչքների ու վայրէջքների ընդհանուր թիվն օդանավակայանում հաշվետու շրջանում կազմել է 4 673 ` 2012թ. նույն շրջանի 5 894 -ի դիմաց:

В январе-июле 2013 года через международный аэропорт «Звартноц» было перевезено 873 074 пассажира по сравнению с 472 955 пассажирами за аналогичный период 2012 года, сообщает пресс-служба Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Армении.
За указанный период в страну прибыло 424 159 человека против 432 117 человек в 2012 году, а отбыло – 448 915 человек против 472 955 человек в 2012 году.
При этом за указанный период через аэропорт «Звартноц» было перевезено порядка 6 229 тонны груза против показателя за 2012 год в 6 611 тонн. В частности, было экспортировано 3 799 тонн груза против 3 567 тонн в 2012 году и импортировано 2 430 тонн против 3 044 тонны в 2012 году.
Общее число взлетов и посадок в аэропорту «Звартноц» за первые семь месяцев 2013 года составило 4 673 против 5 894 за 2012 год.