Վերջին տարիներին գյուղմթերքի ավանդական հայկական տեսակներին փոխարինել են Հայաստան ներկրվող հիբրիդների սերմերը: Սակայն, ինչպես գտնում է «Կանաչ արահետ» ՀԿ-ի նախագահ Նունե Սարուխանյանը, դրանում իր մեղքի բաժինն ունի նաև սպառողը, որը միրգ ու բանջարեղեն գնելիս ընտրում է առավել լավ տեսք ունեցողները: «Մենք ինքներս ստիպեցինք արտադրողին անցնել օտարերկրյա հիբրիդների աճեցմանը, որոնք նախատեսված են վերամշակման համար և զիջում են իրենց համային հատկություններով»,-ասաց նա:
Ըստ նրա, տեղական տեսակների դուրս մղմանը նպաստում է նաև հողերի դեգրադացիան, քանի որ տեղական տեսակները այդքան շուտ չեն հարմարվում նոր պայմաններին, որքան ներկրվողները: «Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ տեղական տեսակների սերմերի բերքատվությունը գրեթե կրկնակի անգամ նվազել է»,-ասել է Նունե Սարուխանյանը:
Նրա հետ համամիտ էր գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանը: «Հաճախ գնորդները զարմանում են, թե ուր են կորել լոլիկի մեր ավանդական տեսակները: Լոլիկ ընտրելիս գնորդը նախապատվությունը տալիս է պինդ տեսակներին: Բայց նրանք երևի չեն հիշում, որ լոլիկի հայտնի «Անահիտ» տեսակը երբեք պինդ չի եղել»,-ասել է նա:
Գառնիկ Պետրոսյանը հավելել է նաև, որ մրգի և բանջարեղենի տեղական տեսակների պահպանումը գյուղնախարարության գործունեության կարևորագույն ուղղություններից են: Ըստ նրա, «տեղական տեսակները ոչ մի տեղ չեն անհետացել, դրանք կան», իսկ միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ աշխատանքներ են տարվում կոլեկցիոն այգիների ստեղծման ուղղությամբ, մասնավորապես, ծիրանի, խաղողի և այլ, նպատակ ունենալով պահպանել և բարելավել տեղական տեսակները:

На протяжении последних лет в Армении местные сорта овощей и фруктов заменили импортируемые в республику из-за границы семена гибридов. Однако, как считает председатель общественной организации «Зеленая тропа» Нуне Саруханян, в этом виноват сам потребитель, который при покупке овощей и фруктов выбирает те, у которых наиболее хороший товарный вид. «Мы сами вынудили производителей перейти на выращивание иностранных гибридов, которые предназначены для переработки и уступают по своим вкусовым качествам», – подчеркнула она.
Замене местных семян овощей и фруктов, по ее словам, способствует и деградация земель, поскольку местные сорта не приспособлены к выживанию в отличие от импортируемых семян. «Исследования показали, что урожайность местных сортов семян в некоторых случаях упала в 2 раза», – добавила Нуне Саруханян.
С позицией главы общественной организации согласился заместитель министра сельского хозяйства Армении Гарник Петросян. «Граждане зачастую удивляются, куда делись наши местные сорта помидоров. При выборе помидоров покупатели отдают предпочтение крепким плодам. Однако они, наверное, не помнят, что известный сорт помидоров «Анаид» никогда не был крепким», – сказал он.
В связи с этим Гарник Петросян добавил, сохранение местных сортов овощей и фруктов является одним из важнейших направлений Министерства сельского хозяйства Армении. По его словам, «местные сорта никуда не исчезли, они есть», а совместно с международными организациями ведутся работы по созданию коллекционных садов, в частности, абрикосовых, виноградников и других, с целью сохранная и усовершенствования местных сортов.