Օգոստոսի 23-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում ներկայացվեց e-payments.am պետական վճարումների էլեկտրոնային համակարգը նոր ծառայությամբ: Ինչպես հայտնեց նախարարության աշխատակազմի գործառնական վարչության պետ Ժիրայր Տիտիզյանը, համակարգը թույլ է տալիս ֆիզիկական անձանց, անհատ ձեռներեցներին, մանր ու միջին ձեռնարկատերերին այսուհետ պետբյուջեի նկատմամբ ունեցած հարկային պարտավորությունները կատարել էլեկտրոնային եղանակով՝ առանց աշխատանքից կտրվելու և լրացուցիչ ժամանակի:
Այդ կապակցությամբ Ժիրայր Տիտիզյանը նաև նշել է, որ համակարգը թույլ է տալիս վճարումները կատարել դրամով, ինչպես նաև օգտվել PayPal վճարային համակարգից ու հաշիվները վճարել դոլարով կամ եվրոյով:
Նախարարության ներկայացուցիչը պարզաբանել է, որ այդ համակարգի միջոցով կարելի է էլեկտրոնային եղանակով վճարել ՀՀ օրենսդրությամբ պետական տուրքի կամ տեղական տուրքի և պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունների համար գանձվող վճարը, ինչպես նաև վարչական տուգանքները:

23 Август 2013 - 09:23 AMT
23 августа в Министерстве финансов Армении прошла презентация новых услуг электронной системы отплаты государственных платежей e-payments.am. Как сообщил начальник управления по операциям аппарата Министерства финансов Армении Жирайр Титизян, данная система позволит физическим лицам, частным предпринимателям, представителям малого и среднего бизнеса выполнять свои налоговые обязательства перед бюджетом в электронном варианте без отрыва от работы и траты времени.
В связи с этим Жирайр Титизян также подчеркнул, что система позволяет осуществлять оплату не только в национальной валюте – драме, но также воспользоваться международной платежной системой PayPal и оплатить счета в долларах США и евро.
Представитель Минфина пояснил, что с помощью этой системы возможно осуществить оплату пошлин за услуги, предоставляемые государственными органами и органами местного самоуправления, а также оплатить административные штрафы.