Այս ալբոմին միանգամայն նոր մոտեցում եմ ցուցաբերել: Մոտ չորս տարի է՝ ուզում էի այն ձայնագրել, բայց անընդհատ հետաձգվում էր։
Երգերի մեծամասնությունն ինքս եմ գրել, վերջին վեց տարվա ընթացքում։ Մի քանի հայկական երգ կա, մեկ եկեղեցական շարական: Որոշ երգեր հենց ձայնագրությունից առաջ եմ գրել, կամ ընթացքում որոշ բաներ փոփոխել, նորություն ավելացրել։ Ստացվեց, որ տարիների ընթացքում ինչ-որ նոր բաներ փոխել-ավելացնելով ալբոմը եկավ, հասավ այս վերջնակետին ու ստացվեց այն, ինչ ստացվեց։ Այն զուտ ջազային չէ: Մեծ դեր ենք հատկացրել պրոդյուսինգին:
Լավ անուն էի փնտրում, չէի կարողանում գտնել։ Այդ անունը եկավ մտքիս ու հետագայում պարզվեց, որ Հայաստանում էլ կա ստվերների թատրոն. ինձ շատ դուր եկավ։ Ու որոշեցի, որ հենց այդպես էլ կկոչեմ ալբոմը: Ասեմ, որ դրանում ներառված երգերը ինչ-որ մի բան չեն նշանակում, ոչինչ չեն բնութագրում…
Այստեղ կան օրկեստրային ձայներ, ռոք, էլեկտրո ու փոփ՝ խառնված ջազի ու հայկականի հետ։ Երաժշտությունը բարդ է։ Առաջինն է, որի ձայնագրման վրա այդքան ժամանակ եմ ծախսել: Ջազի աշխարհում սովորաբար գնում են ստուդիա ու չորս օր անց ալբոմն արդեն պատրաստ է, ինչ-որ մանրակրկիտ աշխատանք չի արվում։
Ընդհանուր առմամբ 1 տարի ենք աշխատել, որոշ ընդհատումներով, իհարկե։ Երբ սկսեցինք աշխատել՝ չէի ուզում, որ լինի այն մոտեցումը, թե Տիկոյի երաժշտությունն է, մի քանի լավ երաժիշտներ գտնենք, մի քանի փորձ անենք ու ձայնագրենք։ Դա տիպիկ ջազային մոտեցում է, որը բենդ, խումբ հասկացողությունից շատ հեռու է։ Իսկ ինձ համար խումբ հասկացողությունն ու նույն երաժիշտների հետ երկար ժամանակ նվագելը շատ կարևոր է: Մի քանի փորձ արեցինք 2012-ի փետրվարին, հետո մինչև հունիս չենք տեսնվել, օնլայն կապի մեջ էինք։ Հունիսին մի շաբաթ աշխատեցինք Ֆրանսիայում, ինչից հետո մի շաբաթ ձայնագրվեցինք ստուդիայում։ Դրանից հետո ևս մի քանի օր ստուդիայում մենակ եմ ձայնագրվել, հետո՝ ևս մեկ շաբաթ Դավիթ Գիլեջյանի հետ աշխատեցինք երեք երգի վրա։ Եվս երկու շաբաթ միքս արեցինք Ադամ Սեմյուելսի հետ։ Կյանքում ոչ մի ջազ-երաժիշտ իրեն թույլ չի տա երկու շաբաթ աշխատել նման նախագծի վրա, բայց ինձ համար դա էլ շատ քիչ էր՝ մոտ երկու ամիս էր պետք տրամադրել։
Հայկական ժողովրդականը
Հայկական ժողովրդական երաժշտությունն իմ արվեստագետ, դաշնակահար, երաժիշտ լինելուս, բառապաշարիս մի մասն է։ Ինձ համար հայկականությունը բնական է, ու իմ գրած երգերի մեջ շատ է։
Մարդիկ ամբողջ կյանքում փորձում են հասկանալ՝ ինչն է բնորոշում կոնկրետ ազգին, բայց շատ քչերի մոտ է ստացվում դա պարզել: Տարբեր շրջաններում, մարզերում ազգին բնորոշ տարբեր բաներ կան։ Բայց ինչ-որ մի բան կա, որը բոլորին կապում է իրար։
Ինձ համար հայկական երաժշտության լավագույն ներկայացուցիչը ժողովուրդն է։ Շատ քիչ մարդիկ են մնացել, որ իրենց մեջ դեռ կրում են ազգայինը, հայկական ժողովրդականը, ովքեր ծնվել են՝ իրենց տատերից այդ երգերը լսելով, երգելով, պարեր պարելով… իրանք են ազգային երաժշտության ամենակարկառուն ներկայացուցիչները։ Կոմիտասի անունը չեմ տալիս, որովհետև նա ևս գնացել ու նույն ժողովրդից է լսել այն երգերը, որոնք երգել է։
Երբ հայկականն ու ջազը խառնվում են
Հայկականն ու ջազը խառնելու համար տարիների աշխատանք է պահանջվում: Չեմ կարող բացատրել, թե ինչպես է ինձ մոտ այդ խառնուրդը եկել ու հասել այն կետին, որը հիմա կա։ Ջազն իր մեջ ինչ-որ էթնիկ բնորոշ մշակույթ չի կրում։ Դրա հետ հնարավոր է համատեղել տարբեր մշակույթներ։ Ես ինքս չեմ փարձում ջազին ինչ-որ բան խառնել՝ ինչ-որ նոր բան ստանալու համար. ուղղակի փորձում եմ լսել այն երաժշտությունը, որն իմ մեջ զարգացել է, փորձում եմ այն էլ ավելի զարգացնել։ Ամենակարևորը նորություն ստանալն է։ Ջազն ինձ համար գործիք է, տարածություն, որտեղ ես կարող եմ ազատ իմպրովիզ անել։
Ինձ համար ազատությունն այն չէ, որ կարելի է ազատ անել ամեն ինչ։ Ես դա նախօրոք պլանավորում եմ։ Հորեղբորս ընկերը մի անգամ հետաքրքիր բան ասաց՝ ազատությունն այն չէ, որը մենք պատկերացնում ենք. չկա կատարյալ ազատություն։ Ցանկացած ազատություն նախօրոք պլանավորած ինքնասահմանափակում է։ Այսինքն՝ պետք է ինքնասահմանափակվես, որ կարողանաս այդ տարածությունում ազատ լինել։ Եթե դու ընդհանրապես չգիտես՝ ինչ ես անելու, չես կարող ազատ լինել։ Չմտածել՝ ինչ պետք է նվագես, լավ բան է, բայց բոլորն ինչ-որ տեղից սկսում են։ Լինեն իմ իմպրովիզներն ինչ-որ թեմայի, գաղափարի կամ ակորդների շուրջ, դրանք նախօրոք մտածված են, բայց միևնույն ժամանակ նորություն են։ Մարդիկ տասնյակ տարիներ աշխատում են, որ կարողանան վարպետորեն իմպրովիզներ անել. կան հատուկենտ երաժիշտներ, ովքեր իմպրովիզ անելու տաղանդ ունեն։
Հայաստանի ջազը շատ վատն է, ահավոր է։ Այստեղ ընդամենը մի քանի երաժիշտ կա, ովքեր կարող են համեմատվել դրսի հետ։ Տխուր երևույթ է… Տաղանդավոր երիտասարդներ կան, պարզապես պայմաններ չկան, որ նրանք զարգանան։ Ամեն ինչ գալիս է առօրյայից՝ ինչպես է մարդն ապրում, ինչքան վաստակում։ Այստեղ հաճախ մարդիկ գնում են ինչ-որ տեղ նվագելու, որ կարողանան ընտանիք պահել, բայց կա նաև հակառակը, երբ ֆինանսականն է դուրս գալիս առաջին պլան՝ մարդիկ մոռանում են, որ արվեստագետ են ու սկսում են մտածել միայն փող աշխատելու մասին։ Այդ երևույթն արտասահմանում էլ կա. կան բազմաթիվ տաղանդավոր երաժիշտներ, բայց նրանք այն արվեստագետները չեն, ովքեր մտածում են ինչ-որ բանի հասնելու մասին։ Նյու Յորքում, օրինակ, երազում են նվագել Սթինգի խմբում, հասնում են դրան։ Իրենց մասին ոչ ոք չի լսում: Շատերը գիտեն, որ ինքը շատ լավ մասնագետ է, բայց նա չունի իր ինքնությունն ու նրա մասին ոչ ոք չի հիշելու։ Նրա համար կարևոր է փող աշխատելը։ Այո, այդ մոտեցումը դրսում էլ կա, ուղղակի Հայաստանը փոքր է, մարդիկ ու երաժիշտները քիչ են, ու եղածների մեջ էլ շա՛տ քչերն են մտածում ստեղծելու մասին, նորը ստեղծելու, իսկ արվեստագետի համար դա ամենակարևորն է։ Եթե արվեստագետը չի ստեղծում, ուրեմն նա արվեստագետ չէ։
Հանգստանալու համար ինձ լռություն է անհրաժեշտ. լիարժեք։ Լինում է՝ ականջներիս մեջ խցան եմ դնում, որ ոչինչ չլսեմ։ Կարող եմ 2-3 ժամ առանց կանգ առնելու նվագել, բայց դա շատ վատ է, դրա համար հիմա 15-25 րոպեն մեկ գոնե 1 կամ 2 րոպեով փորձում եմ դադար տալ։ Բայց երաժշտությունն անընդհատ ուղեղումս է։ Մեկ-մեկ շատ վատ երաժշտություն է գլուխս ընկնում, չեմ կարողանում հանել։ Շատ է լինում, որ համերգից հետո վերջին նվագածս դեռ երկար ժամանակ պտտվում է գլխումս։ Լինում է՝ արդեն պառկել եմ քնելու, բայց ինչ-որ մեղեդի դեռ գլխիս մեջ է, կապ չունի՝ վերջին նվագածն է, թե առաջին։
Դասախոսություններն ու արցախցիները
Արցախի Նարեկացի արվեստի միությունում դասախոսություններ անցկացնելու գաղափարն իմն էր։ Առաջնային խնդիրն էր հասկանալ՝ ովքեր են նոր սերունդը ներկայացնող երաժիշտները, որտեղ են իրենք ու ինչով են զբաղվում։ Գտա։ Հիմա նրանց հետ կապի մեջ եմ, կան տաղանդավոր երիտասարդներ, որոնց հետ շարունակելու եմ շփվել, որովհետև պետք է օգնել նրանց զարգանալ։ Շատ երիտասարդներ կան, ովքեր պետք է պարզապես զբաղվեն, ուսումնասիրեն, հինը տեսնեն ու ուղղակի խորանան։ Այդ ամենը չպետք է լինի մակերեսային։ Ամենակարևորը՝ խոչընդոտներից հեռու մնան (աստղայինը, փողային «գռդոններ»), որովհետև շատ հեշտ է միջից ուռչելը։ Քանի որ տարածությունը փոքր է, չկա մրցակցություն, մարդիկ շատ արագ աճում են ու վերջ. աճը կանգ է առնում, սկսում են իրենց աստղ համարել ու չեն էլ մտածում զարգանալու մասին։

Этому альбому было уделено совершенно иное внимание. Уже около четырех лет, как я хотел его записать, но все время откладывал.
Большинство композиций написал я сам в течение последних шести лет. Есть несколько армянских песен, еще один церковный шаракан. Некоторые из композиций я написал буквально перед записью, что-то менял или добавлял новое. Получилось, что меняя или добавляя что-то, в течение нескольких лет альбом достиг конечной точки, и получилось то, что получилось. Это не просто джазовый альбом – это первый альбом, продюсингу которого мы уделили большое внимание.
Я долго искал и не мог найти хорошего названия для альбома. На ум пришло это название, а потом я узнал, что и в Армении есть театр теней. Мне понравилось, и я решил, что именно так его и назову. Кстати, композиции, вошедшие в альбом, не описывают чего-то конкретного…
В них есть оркестровые звуки, рок, электро и поп, смешанные с джазом и армянскими мотивами. Музыка сложна. Это первый альбом, на запись которого было потрачено столько времени. В мире джаза обычно начинают работу в студии, и уже через четыре дня альбом бывает готов, не ведется какой-то детальной работы.
В общей сложности работали год, конечно, с перерывами. Когда мы начали работу, я не хотел, чтобы создалось впечатление, будто это музыка Тиграна, и нужно только собрать несколько хороших музыкантов, немного порепетировать и записать альбом. Это типичный джазовый подход, который очень далек от слов бенд, группа. А для меня это очень важно. Мы немного порепетировали в феврале 2012-го, потом не встречались до июня, но были на связи. В июне неделю порепетировали во Франции, после чего еще неделю записывались в студии. После этого еще неделю я записывался в студии один, потом еще недельку поработали с Давидом Гиледжяном над тремя композициями. Еще две недели миксовали с Адамом Сэмюельсом. Никакой джаз-музыкант в жизни не будет две недели работать над подобным проектом, но для меня и этого было мало; думаю, нужно было уделить около двух месяцев.
Армянская народная
Армянская народная музыка – часть моей лексики, того, что я музыкант, пианист. Для меня армянская сущность обычна, и в тех композициях, которые я сам пишу, ее много.
Люди в течение всей жизни пытаются понять, что характеризует определенный народ, но у немногих получается это выяснить. В разных областях есть опрелеленные черты, свойственные народу этого края, но есть что-то общее, что всех объединяет.
Для меня лучший представитель армянской музыки – народ. Осталось очень мало людей, которые все еще носят в себе то народное армянское, что им передали предки. Они – самые выдающиеся представители народной музыки. Я не называю имени Комитаса, потому что и он учился и пел песни именно этого народа.
Когда армянские мотивы смешиваются с джазом
Для смешения армянской музыки с джазом необходимы годы работы. Не могу объяснить, как именно это смешение получилось у меня. Джаз не несет в себе какой-то этнической культуры. С ним можно сочетать разные культуры. Я и сам не пробую смешивать его с чем-то, просто пытаюсь услышать музыку, которая развилась во мне, пытаюсь развить ее еще больше. Самое главное – получить в итоге что-то новое. Для меня джаз – это инструмент, пространство, в котором я могу свободно импровизировать.
Для меня пространство – не место, где можно делать что угодно. Я это планирую заранее. Товарищ дяди как-то сказал интересную вещь: свобода – это не то, что мы себе представляем; нет абсолютной свободы. Любая свобода – заранее продуманное самоограничение. То есть, нужно самоограничиваться, чтобы суметь почувствовать себя свободным в этом пространстве. Если ты не будешь знать, что делать, то не сможешь быть свободным. Не думать о том, что играть, – это хорошо, но все откуда-то начинают. Будь мои импровизы вокруг какой-то темы, идеи или аккордов, они заранее продуманы, но новы. Люди десятки лет работают над тем, чтобы научиться мастерски импровизировать, но есть особые музыканты, у которых врожденный талант к импровизации.
Армянский джаз плох, более того – ужасен. Здесь есть несколько музыкантов, которые могут сравниться с зарубежными. Печальное явление, конечно… Здесь есть много талантливой молодежи, просто нет условий для их развития. Все исходит из быта, того, как и в каких условиях человек живет, сколько зарабатывает. Здесь во многих случаях музыканты устраиваются куда-то работать лишь для того, чтобы прокормить семью, но есть и другой пример, когда финансовый аспект выходит на первый план и люди забывают, что они – музыканты, и начинают думать только о том, как бы заработать денег. Это явление есть и за рубежом, есть множество талантливых музыкантов, но они не те деятели искусства, которые думают о том, чтобы чего-то достичь. В Нью-Йорке, к примеру, есть люди, которые мечтают играть в группе Стинга и достигают этого. Но выше этого они не поднимаются, и в дальнейшем о них никто не услышит. Некоторые знают, что они хорошие специалисты, но у них нет своей личности, как профессионалов, и о них скоро забудут. Для таких людей важно зарабатывать деньги. Да, такой подход есть и за рубежом, просто Армения – маленькая страна, здесь мало профессионалов, и среди них не многие думают о том, чтобы создавать, создавать новое, а для человека искусства это важнее всего. Если он не создает, значит он не деятель искусства.
Для отдыха мне нужна тишина, абсолютная. Бывает, я затыкаю уши, чтобы ничего не слышать. Могу беспрерывно играть 2-3 часа, но это очень плохо, поэтому сейчас стараюсь хотя бы раз в 15-20 минут остановиться на минуту-две. Но музыка в моей голове постоянно. Иногда в голове крутится ужасная музыка, не могу избавиться. Бывает, что после концертов последняя композиция еще долго остается в голове.
Лекции и карабахцы
Идея о лекциях в центре искусств «Нарекаци» в Арцахе была моей. Основной целью было понять, кто представляет новое поколение, где они и чем занимаются. Я нашел их. Сейчас поддерживаем с ними связь, среди них есть талантливые молодые люди, с которыми я продолжу общение, потому что им нужно помочь развиться. Есть много молодых людей, которым просто нужно заниматься музыкой, изучать ее, углубиться. А самое главное – чтоб они обошли такие препятствия, как звездная болезнь, гонку за деньгами и т.д., потому что легко "зазвездиться". Так как территория здесь маленькая – нет конкуренции. Люди начинают расти и в какой-то миг развитие останавливается, потому что многие начинают считать себя звездами…