Այսօր Երևանում երթ է տեղի ունեցել ոստիկանության աշխատակիցների բռնի գործողությունների դեմ: Երթի մասնակիցները ոստիկանության շենքի մոտից երթով անցել են մինչև Գլխավոր դատախազության շենք: Ցուցարարների հիմնական պահանջն էր պատասխանատվության կանչել այն ոստիկաններին, որոնք բռնություն են թույլ տվել քաղաքացիական ակտիվիստների հանդեպ:
«Վերջին ամիսներին մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանում քաղաքացիական հասարակություն է ձևավորվում, իսկ կառավարությունն օգտագործում է ոստիկանությանը որպես ազդեցության լծակ ակտիվիստների դեմ՝ ամեն գնով փորձելով կանգնեցնել նրանց»,-ասել է իր ելույթում ակտիվիստ Արգիշտի Կիվիրյանը: Նա հավելել է, որ գործողությունները, որոնք վերջերս կիրառում է ոստիկանությունը քաղաքացիների դեմ՝ ակտիվիստների ապօրինի հետապնդում, նրանց հանդեպ բռնության կիրառում, համաձայնեցված են կառավարության հետ: Ելույթ ունեցողները կոչ արեցին քաղաքացիներին հիշել սեփական իրավունքների մասին, այն մասին, որ ոստիկանները կոչված են պաշտպանելու քաղաքացիների անվտանգությունը, ոչ թե նրանց դեմ բռնություն կիրառելու, ինչպես դա տեղի ունեցավ Կոմիտասի 5 հասցեում:
Երթի կազմակերպիչները հատուկ ֆլաերներ էին պատրաստել, որտեղ նկարագրվում է, թե ինչ պետք է անել, եթե ձեզ ոստիկանության բաժանմունք են հրավիրել կամ ոստիկան է մոտեցել փողոցում: Ակտիվիստ Զարուհի Հովհաննիսյանը նշել է, որ դա անհրաժեշտ է, որպեսզի յուրաքանչյուր քաղաքացի իմանա, թե ինչպես կարող է պաշտպանվել ոստիկանների անիրավաչափ գործողություններից:
«Այսօր արդեն ոչ մի ոստիկան չի կարող ահաբեկել ակտիվիստներիս, քանի որ մենք միայնակ չենք պայքարում, այլ միասին և գիտենք մեր իրավունքները»,-ասել է Զարուհի Հովհաննիսյանը: Ցուցարարները իրենց պահանջներով նամակ են փոխանցել գլխավոր դատախազին:

Сегодня в Ереване прошло шествие против насилия со стороны полиции. Участники шествия прошли от здания полиции Армении до здания Генеральной прокуратуры. Основное требование протестующих – привлечь к ответственности тех сотрудников полиции, которые применили насилие в отношении гражданских активистов.
”В последние месяцы мы видим, что в Армении формируется гражданское общество, правительство использует полицию, как рычаг воздействия на гражданских активистов, всеми способами пытается остановить активистов” – сказал в своем выступлении активист Аргишти Кивирян. Он также добавил, что действия, которые в последнее время, позволяет себе полиция в отношении граждан: незаконное преследование активистов, применения к ним насилия, согласованы с правительством. Выступающие призвали граждан помнить о своих правах, что полицейские должны в первую очередь охранять безопасность граждан, а не применять против них насильственные действия, как это случилось на Комитаса 5.
Организаторы шествия подготовили специальные флаеры, где описывается, как действовать, если вас пригласили в полицейский участок или к вам подошел полицейский на улице. Активист Заруи Оганесян отметила, что флаеры необходимы для того, чтобы каждый гражданин знал, как защититься от неправомерных действий полицейских.
“Сегодня уже ни один полицейский не сможет напугать нас – активистов, потому что боремся не в одиночку, а вместе и знаем свои права”- сказала гражданский активист Заруи Оганесян.