2013թ. օգոստոսին սպառողական գները Հայաստանում աճել են 9,3 տոկոսով: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2013թ. օգոստոսին 2012թ. օգոստոսի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 109.3%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)` 109.6%, ոչ պարենային ապրանքներինը` 104.3%, ծառայությունների սակագներինը` 111.2%:
2013թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում գների ընդհանուր մակարդակն աճել է 0.3%-ով: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում նվազել են 1.0%-ով, իսկ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում և ծառայությունների ոլորտում արձանագրվել է գների և սակագների` համապատասխանաբար 0.1% և 2.6% հավելաճ:
Հանրապետության դիտարկվող 10 քաղաքներում 2013թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ սպառողական գներն աճել են 0.1-1.0%-ով (գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Թալինում), իսկ մեկում գների մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ մնացել է անփոփոխ: Մայրաքաղաքում սպառողական գների ընդհանուր մակարդակը նախորդ ամսվա համեմատ աճել է 0.2%-ով:

30 Август 2013 - 10:41 AMT
В августе 2013 года на потребительском рынке Армении по сравнению с аналогичным периодом 2012 года зафиксирована 9,3%-ая инфляция . Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 9,6%, а цены на непродовольственные товары увеличились на 4,3%, тарифы в сфере услуг увеличились на 11,2%.
Одновременно в августе по сравнению с июлем 2013 года на потребительском рынке Армении была зафиксирована 0,3% инфляция, что в основном обусловлено спадом цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 1,0%, на непродовольственные товары цены за указанный период выросли на 0,1%, а вот рост тарифов в сфере услуг составил 2,6%.
В августе по сравнению с июлем 2013 года в 10 исследуемых городах республики потребительские цены увеличились на 0,1-1,0%, при этом самый высокий показатель роста был зарегистрирован в г. Талин. В столице потребительские цены в месячном разрезе увеличились на 0,2%.