Դանիական ազգային հեռարձակող DR հեռուստաընկերությունն այսօր հայտարարել է, որ «Եվրատեսիլ-2014» երգի համաեվրոպական մրցույթը կանցնի Կոպենհագենում՝ B&W Hallerne համերգասրահում: Եվրոպական հեռարձակողների միությունն ու մրցույթի ղեկավար մարմինը հավանություն են տվել քաղաքի ընտրությունը:
«Եվրատեսիլի» մասնակիցներին ընդունելու իրավունքի համար մրցում էին դանիական երեք քաղաքներ, սակայն ոչ մեկը չէր նշվում մինչև վերջնական որոշում կայացնելը, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Մրցույթի եզրափակիչը տեղի կունենա 2014թ. մայիսի 10-ին, կիսաեզրափակիչները՝ մայիսի 6-ին և 8-ին: «Եվրատեսիլի» կարգախոսն է «Միացեք մեզ» («Join Us»):
Առաջին անգամ չէ, որ «Եվրատեսիլ»-ը կանցնի Կոպենհագենում: Այդպես է եղել նաև 1964 և 2001 թվականներին: 2014-ին մրցույթը կանցնի Դանիայում երգչուհի Էմիլի դը Ֆորեսթի հաղթանակի շնորհիվ «Եվրատեսիլ-2013»-ում: Նա նվաճեց առաջին տեղը «Only Teardrops» երգով՝ հավաքելով 281 միավոր:
Հայաստանը 2013-ին մրցույթում ներկայացրեց Dorians խումբը, որը զբաղեցրեց 18-րդ տեղը: «Lonely Planet» երգի հեղինակն էր Թոնի Այոմին Black Sabbath-ից:
«Եվրատեսիլ-2013»-ը զերծ չմնաց սկանդալներից, որոնց կենտրոնում էին հաղթող երկիր Դանիան և երկրորդ տեղը գրաված Ադրբեջանը: Էմիլի դը Ֆորեսթին մեղադրեցին K-Otic խմբի երաժշտական թեման յուրացնելու մեջ: Ադրբեջանին լիտվացի լրագրողները բռնացրեցին վճարված համարներով զանգվածային քվեարկության մեջ:
Սակայն ակնկալվող ձայների վերահաշվարլ չկատարվեց և Դանիայի ու Ադրբեջանի մասնակիցները չորակազրկվեցին:
«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը անց է կացվում ամեն տարի, 1956 թվականից սկսած:
Մրցույթին մասնակցում են Եվրոպական հեռարձակողների միության մեկական ներկայացուցիչ այն երկրներից, որոնք մասնակցության հայտ են ներկայացնում: Փառատոնն անցնում է ուղիղ եթերով: Յուրաքանչյուր երկրից կարող է մասնակցել մեկ ներկայացուցիչ, երգը չպետք է գերազանցի 3 րոպեն: Ելույթից հետո հաղթող երգը որոշվում է հեռուստադիտողի ու ժյուրիի քվեարկության միջոցով:
Հայաստանն առաջին անգամ մասնակցեց մրցույթին 2005 թվականին, սակայն հետո հետ կանչեց իր հայտը: 2004 թվականի ապրիլի 14-ից Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության անդամ է: Առաջին անգամ մասնակցել է «Եվրատեսիլին» 2006թ. Without Your Love երգով՝ Անդրեի կատարմամբ: Երգը դուրս եկավ եզրափակիչ, գրավելով 8-րդ տեղը, և դրանով իսկ ազդարարեց Հայաստանի հաջող մեկնարկը:

Стало известно место проведения конкурса популярной европейской музыки «Евровидение» в 2014 году. Как сообщает пресс служба Европейского вещательного союза (EBU), конкурс состоится в Копенгагене на сцене концертного зала B&W Hallerne.
За право принимать участников «Евровидения» соревновались три датских города, однако ни об одном из них не сообщалось до момента принятия окончательного решения, передает Lenta.ru.
Финал конкурса состоится 10 мая 2014 года, полуфиналы пройдут 6 и 8 мая. Слоган «Евровидения» в Дании звучит как «Присоединяйтесь к нам» («Join Us»).
«Евровидение» пройдет в Копенгагене не впервые. Датская столица принимала конкурсантов в 1964 и 2001 годах. В 2014 году конкурс популярной песни состоится в Дании благодаря победе датской певицы Эммили де Форест на «Евровидении-2013». Исполнительница заняла первое место с песней «Only Teardrops», набрав 281 балл в общем голосовании.
«Евровидение-2013» не обошлось без скандалов, в центре которых оказались страна-победительница – Дания – и серебряный призер – Азербайджан. Датскую певицу Эммили де Форест обвинили в заимствовании музыкальной темы у группы K-Otic, которая записала в 2002 году композицию "I Surrender". Азербайджан, который занял второе место, литовские журналисты поймали на массовом голосовании по проплаченным номерам.
Однако ожидаемый пересчет голосов с последующей дисквалификацией участников из Дании и Азербайджана проведен не был.
Конкурс песни «Евровидение» — конкурс эстрадной песни среди стран-членов Европейского вещательного союза (EBU), проводящийся ежегодно, начиная с 1956 года.
В конкурсе участвуют по одному представителю от каждой из стран-членов Европейского вещательного союза, которые подали заявки на участие. Фестиваль проходит в прямом эфире. От каждой страны может участвовать один представитель (солист или музыкальный коллектив), исполняющий песню длительностью не более трёх минут. Во время выступления на сцене должно выступать не более шести артистов одновременно. После выступления всех участников наиболее популярная песня определяется путем голосования телезрителей и жюри, в котором участвуют все страны, выступавшие в финале и полуфинале.
Впервые Армения объявила о своем участии на конкурс в 2005 году, но позже отозвала свою заявку. C 14 апреля 2004 года Армения официально входит в состав Европейского вещательного союза, дебютировав на Конкурс песни Евровидение 2006, прошедшем в Афинах (Греция) в 2006 году, с песней "Without Your Love", которую исполнил Андрэ. Песня дошла до финала конкурса, заняв восьмую позицию, ознаменовав тем самым удачный дебют Армении.