Ռուսական «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը պայմանավորվածության հասել իր գործընկեր՝ իտալական Pirelli ընկերության հետ «Նաիրիտ» այցելելու վերաբերյալ՝ նպատակ ունենալով գնահատել և որոշել համագործակցության հնարավոր ուղղությունները, հայտնում է «Ռոսնեֆտի» մամլո ծառայությունը:
«Ռոսնեֆտի» նախագահ Իգոր Սեչինը «Նաիրիտի» գլխավոր տնօրեն Հովհաննես Հախինյանի հետ աշխատանքային հանդիպման ընթացքում քննարկել է «Ռոսնեֆտի» հնարավոր մասնակցությունը «Նաիրիտ» գործարանում քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության նախագծին: Consultancy Ltd ընկերությունը 2013թ. օգոստոսին անց է կացրել գործարանում բուտադիենից քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության տեխնիկական ու բնապահպանական աուդիտ: «Ռոսնեֆտը» որոշում կկայացնի, թե որքանով է նպատակահարմար մասնակցել այս նախագծին աուդիտի վերջնական արդյունքներին ծանոթանալուց հետո, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության հետ բանակցությունների արդյունքում:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ռուսական «Իտերա» ընկերությունը «Ռոսնեֆտի» հետ համատեղ ուսումնասիրում են «Նաիրիատ» քիմիական գործարանի արդիականացման հնարավորությունը:
ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը բազմիցս է հայտարարել, որ «Նաիրիտ» գործարանի արդիականացման համար ըստ միջազգային չափանիշների կպահանջի մոտ 400-500 մլն դոլարի ներդրում:
«Նաիրիտ» գործարանը հիմնադրվել է 1940թ. և եղել է ԽՍՀՄ տարածքում քլորոպրենային կաուչուկի արտադրության մենաշնորհատերը: 2006 թ. գործարանի բաժնետոմսերի 90 տոկոսը վաճառվեց Property Limited բրիտանական կոնսորցիումին 40 մլն դոլարով, իսկ մնացած 10 տոկոսը պատկանում է ՀՀ կառավարությանը: 2010 ապրիլից գործարանը պարապուրդի է մատնված: Գործարանը մշտապես հայտնվում է սկանդալների կիզակետում՝ կապված աշխատավարձերի պարտքերի հետ: Վերջին տվյալներով, աշխատակիցները չեն ստացել վերջին 10 ամսվա աշխատավարձը:

Российская компания "Роснефть" достигла договоренности со своим партнером – итальянской компанией Pirelli – о посещении армянского завода "Наирит" делегацией компании для оценки и определения возможных направлений сотрудничества, сообщает пресс-служба "Роснефти".
Президент "Роснефти" Игорь Сечин в ходе рабочей встречи с генеральным директором "Наирита" Ованесом Ахиняном обсудил потенциальные возможности участия "Роснефти" в проекте производства хлоропренового каучука на заводе "Наирит". Компания Jacobs Consultancy Ltd в августе 2013 года провела технический и экологический аудит производства хлоропренового каучука из бутадиена на заводе. "Роснефть" примет решение о целесообразности участия в данном проекте по окончательным результатам проведенного аудита, а также по результатам переговоров с правительством Армении по условиям вхождения в проект.
Ранее сообщалось, что российская компания «Итера» совместно с «Роснефтью» изучают возможность модернизации армянского химзавода «Наирит».
Министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян не раз заявлял, что на модернизацию армянского завода «Наирит» для приведения его в соответствие международным критериям потребует порядка $400-500 млн. инвестиций
Завод «Наирит» по производству искусственного каучука был основан в 1940 году и был монопольным производителем хлоропренового каучука на всей территории СССР. В 2006 году 90% акций компании “Наирит” были проданы британскому консорциуму Rainoville Property Limited за $40 млн., оставшиеся 10% акций принадлежат правительству Армении. С апреля 2010 года производство на заводе остановлено.
Стоит отметить, что «Наирит» постоянно оказывается в центре скандалов в связи с задолженностью по зарплатам своим сотрудникам. По последним данным, зарплата сотрудникам не выплачивалась на протяжении 10 месяцев.