Եթե Ադրբեջանի պետական ծախսերը մնան նույն մակարդակում, ապա նավթային ու գազային եկամուտները չեն բավարարի դրանք ծածկելու համար արդեն 2018 թվականին, իսկ մինչ 2024 թվականը պետական ծախսերը գրեթե երկու անգամ կգերազանցեն նավթագազային ծախսերը: Այդպիսին է Ադրբեջանի Ազգային բյուջետային խմբի կանխատեսումը, գրում է fakthaber-ը:
Ադրբեջանի Ազգային բյուջետային խմբի փորձագետները հաշվել են Ադրբեջանի եկամուտները «Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի» և «Շահդենիզ» հանքավայրերից նավթի ու գազի իրացումից ստացած և ակնկալվող եկամուտները 2012-ից մինչև 2024 թվականը: Արդեն 2018 թվականից բյուջետային ծախսերի և գազի ու նավթի վաճառքից ստացած եկամուտների տարբերությունը զգալի կդառնա: «Դժվար չէ պատկերացնել մեր երիտասարդության ապագան: Կկարողանա՞ եկամուտ չունեցող, շինարարության ու ճանապարհների նորոգման համար միլիարդավոր ծախսերով պետությունը նվազեցնել ծախսերը մինչև 2024 թվականը: Հնարավո՞ր կլինի 2024թ. ասել այսօրվա դրությամբ բարձ վարձատրվող մասնագետներին ու կենսաթոշակառուներին, որ նրանց ամսական աշխատավարձը կամ թոշակը նվազելու է պետական եկամուտների նվազման պատճառով»,-գրում է գործակալությունը:
Ադրբեջանում ածխաջրածինների արդյունահանման նվազեցման մասին զգուշացնում են նաև նավթի ու գազի գծով փորձագետները: Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատարը օգտագործվում է հզորության մեկ քառորդով, իսկ գազի արդյունահանումը «Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի» և «Շահդենիզ» հանքավայրերում չափազանց ծախսատար է:

Если государственные расходы Азербайджана останутся на нынешнем уровне, то нефтяных и газовых доходов республики не хватит на их покрытие уже к 2018 году, а к 2024 году государственные расходы превысят нефтегазовые доходы почти вдвое. Таков прогноз Национальной бюджетной группы Азербайджана, пишет fakthaber.
Эксперты Национальной бюджетной группы подсчитали доходы Азербайджана от реализации нефти и газа с месторождений «Азери-Чираг-Гюнешли» и «Шахдениз» с 2012 по 2024 г.
Уже с 2018 года между бюджетными расходами и доходами от продажи газа и прибыльной нефти будет наблюдаться значимая разница. «Несложно представить будущее нашей молодежи. Сможет ли не имеющие прибыли государство со своими миллиардными затратами на строительство и ремонт дорог и др., снизить расходы к 2024 году? Можно ли будет в 2024 году сказать представителям высокооплачиваемых на сегодняшний день профессий или пенсионерам, что им понизят месячную оплату в связи со снижением государственных доходов?» – пишет агентство.
О снижении добычи углеводородов в Азербайджане предупреждают также эксперты по нефти и газу. Нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан заполняется на ¼ мощности, а добыча газа на месторождениях АЧГ и Шахдениз слишком затратная.