Կան մարդիկ, որոնց մահվանը հավատալ դժվար է, և, միայն հեռախոսահամարը հավաքելով եսհանկարծ հասկանում, որ հասցեատերը չկա: Մահացել է Լևոն Անանյանը՝մարդ, որին շատերը պարտավոր են իրենց կայացմամբ որպես անձ, գրող, լրագրող, այդ թվում նաև ձեր խոնարհ ծառան:
1994 թվականին հայտնի «Գարուն» ամսագրում, որը միշտ լույս է տեսել, չնայած ցրտին, տպագրության համար թուղթ հայթայթելու դժվարություններին ու միջոցների պակասին, տպագրվեց իմ առաջին գրական փորձը՝ Ադրբեջանցի փախստականների մասին, որոնք դժվարությամբ են հարմարվում տեղի իրողություններին: Լևոն Անանյանը ամսագրի գլխավոր խմբագիրն էր: Հոդվածը նրան դուր եկավ, և քանի դեռ այդ պաշտոնում էր, այնտեղ իմ էջն ունեի. գրում էի այն խնդիրների մասին, որոնք կարևոր էի համարում: Հետո նա հեռացավ ու այնտեղ տպագրվելն ինձ համար կորցրեց իր հետաքրքրությունը: Կարելի է ասել, որ նա նպաստեց «Գարունի» վերածնունդին, որը, ի զարմանս բոլորի, նրա օրոք լույս էր տեսնում կանոնավոր, ամիսը մեկ անգամ: Ոչ մի «չի կարելի» չկար. ինչպես ասում էր Լևոնը, գլխավորն այն էր,որ եթե անտաղանդ, ապա գոնե պատշաճ մակարդակով գրված լինի:
Անցան տարիներ, Անանյանը դարձավ Հայաստանի Գրողների միության նախագահ, ես` բավականին կարգին լրագրող: Միշտ հանդիպում էինք, հաճախ ոտքի վրա, բայց միշտ հասցնում հարցուփորձ անել գործերի, կյանքի մասին: Եվ հիմա նա չկա: Գրողների միության շենքի ճակատին կախված է նրա դիմանկարը, և սիրտդ չի տանում այդ կողմ նայել: Նա ամեն ինչ էր հասցնում՝ Ղարաբաղ գրքեր էր ուղարկում, հավաքում սփյուռքահայ գրողներին, Թարգմանչաց տոներ կազմակերպում…
Լևոն Անանյան. «Մենք այս 20 տարում այնքան բան ենք տեսել, որ Այգեկցու առակն է հիշեցնում, երբ կինը անիծում է թագավորին, և նա մահանում է, բայց հետո ավելի դաժան թագավորն է գալիս, ու կինը Աստծուն խնդրում է նրան պահել, որովհետև կարող է ավելի վատը գալ։ Կարծում եմ՝ այսօր ավելի շատ լույս կա, քան երեկ, և այն խավարը, որ մենք միասնաբար ստեղծեցինք այդ հիմքերի հիմքում, այս լույսը չի հերիքում, որ այդ խավարը ցրվի, և առաջ գնանք»։
Սա մահախոսական չէ, սա տուրք է, թող որ փոքր ու համեստ հեռացած մի մարդու, առանց որի շատերն իրենց միայնակ են զգում:
Անանյանը միշտ ուրախանում էր, երբ ծանոթներն ու բարեկամները կյանքում ինչ-որ բանի էին հասնում, նրան միանգամայն խորթ էր նախանձը: Նրա օգնությամբ Թբիլիսիում հաջողվեց գնել Հովհաննես Թումանյանը տունը: Անշուշտ, շատ նախանձողներ ուներ, որոնք իրենք ոչինչ չանելով, փորձում էին Գրողների միությանն անգործության մեջ մեղադրել: Անանյանն այդ հայտարարությունները ժպիտով էր ընդունում ու շարունակում անել իր գործը…
Լևոն Անանյան. «Ամեն մեկս մեր գործը պետք է անենք։ Պետությունը իր կողմից պետք է ունենա այդ մտահոգությունը, պարտավորությունը, հասարակությունն իր կողմից այդ կամքը պետք է ունենա, իսկ մտավորականությունն էլ այդ պատասխանատվությունն ունենա»։

7 Сентябрь 2013 - 08:59 AMT
Есть люди, в смерть которых верится с трудом и только привычно набирая номер телефона, вдруг понимаешь, что звонишь в никуда. Умер Левон Ананян, человек, которому очень многие обязаны своих становлением как личность, писатель, журналист, в том числе и ваш покорный слуга.
В 1994 году, знаменитом журнале «Гарун», выходившем все время, несмотря на холод, трудности с бумагой и безденежье был напечатан мой первый опыт – про беженцев из Азербайджана, с трудом привыкавших к армянским реалиям. Главным редактором журнала был Левон Ананян. Ему понравилось и пока он был главным редактором журнала, у меня был свой разворот, где я писала о чем считала нужным. Потом он ушел из журнала и печататься там мне стало неинтересно. Можно сказать, что он возродил «Гарун», который к удивлению всех при нем выходил с завидным постоянством раз в месяц. Никакого «нельзя» не было, главное, как говорил Левон, чтобы было написано если не талантливо, то хотя бы прилично. Прошли годы, Ананян стал председателем Союза писателей Армении, я вполне приличным журналистом, но мы всегда встречались, зачастую на бегу, но всегда успевали спросить о делах, о жизни. И вот теперь его нет. Над зданием Союза писателей висит его портрет, и смотреть на это нет сил. Он успевал везде: посылал книги в Нагорный Карабах, собирал армянских писателей из диаспоры, организовывал Дни переводчиков.
Левон Ананян: За эти 20 лет мы столько всего видели, что это напоминает басню Айгекци, в которой женщина проклинает короля, и он умирает, но потом приходит еще более жестокий король и женщина просит Бога хранить его, поскольку следующий может быть еще хуже. Я считаю, что сегодня есть больше света, чем вчера, но этого света не хватает, чтобы рассеять ту тьму, которую мы вместе заложили в основу.
Эти строки не некролог, это дань, пусть небольшая и скромная, ушедшему человеку, без которого многие чувствуют себя одинокими.
Он всегда радовался, когда его знакомые и друзья достигали чего-то в жизни, это был абсолютно не завистливый человек. С его помощью в Тбилиси был выкуплен дом Ованеса Туманяна. И, конечно, у него была масса завистников, которые сами ничего не делая, пытались упрекнуть председателя Союза в бездействии. Ананян эти заявления принимал с улыбкой и продолжал делать свое дело…
Левон Ананян: Каждый должен делать свое дело. Государство со своей стороны должно испытывать обеспокоенность, чувствовать обязательство, общество со своей стороны должно иметь волю, а интеллигенция – иметь ответственность.