Skyrunning-ը (սքայռանինգը), լինելով թեթև ատլետիկայի մարզաձև, լեռներում տեղաշարժման միջոց է՝ ծովի մակարդակից 2 հազար մետրից ավել բարձրության վրա: Այս մարզաձևը սկիզբ է առել Եվրոպայում:
Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան «Գրանդ սպորտ» մարզաառողջարարական համալիրի աջակցությամբ սեպտեմբերի 14–15-ը Արագածում կանցկացնի «Հյուսիսային Խաչ» Հայաստանի սքայռանինգի առաջին մրցաշարը:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սուրեն Դանիելյանը, մրցաշարին կմասնակցեն մարզիկներ Լեռնային Ղարաբաղից, Ռուսաստանից, Վրաստանից և Իրանից: Մասնակիցների թիվը կհասնի մոտ 50-ի:
Մրցաշարի նպատակն է Հայաստանում skyrunning սպորտաձևի տարածումը և ուժեղագույն մարզիկների հայտնաբերումը և առողջ ապրելակերպի քարոզումը:
Մրցաշարին մասնակցել կարող են բոլոր ցանկացողները, ում տեխնիկական ու ֆիզիկական պատրաստվածությունը համապատասխանում է մրցաշարի չափանիշներին: Բոլոր մասնակիցները պետք է բժշկական տեղեկանք ներկայացնեն առողջության մասին: Մրցաշարն անց է կացվելու տղամարդկանց և կանանց համար անհատական մրցաձևում:
Մրցաշարին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է քամուց պաշտպանող հանդերձանք, հարմար և համապատասխան կոշիկ, ձեռնոցներ, արևային ակնոցներ, թրեքինգի ձողեր ու դեղատուփ:
Մրցաշարի մասնակիցները կսկսեն մրցումները 3 240 մետրից՝ հատուկ դրոշակներով նշված երթուղիով, և առավել կարճ ժամանակահատվածում կփորձեն նվաճել Արագածի հյուսիսային գագաթը և վերադառնալ: Ճանապարհին կլինեն 3 մրցավարական կետեր, որտեղ մասնակիցները պարտադիր պետք է գրանցվեն, հարկ եղած դեպքում ստանան օգնություն կամ հայտնեն որևէ կարևոր տեղեկություն:
Հաղթողները կընտրվեն ըստ մրցավարների գնահատականի: Կհաղթեն այն մասնակիցները, որոնք բոլորից արագ կանցնեն երթուղին ու կհասնեն եզրագծին: Հաղթողները կստանան դրամական և այլ պարգևներ:
2012 թվականին Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան անցկացրել էր սքայռանինգի փակ առաջնություն, որին մասնակցել էին միայն ֆեդերացիայի անդամները:

9 Сентябрь 2013 - 09:59 AMT
Первый международный турнир Армении по скайраннингу соберет профессионалов из НКР, Грузии, Ирана и России
Скайраннинг, будучи разновидностью легкой атлетики, взял свое начало в Европе, где и проводятся многочисленные турниры. «Небесный забег» представляет собой способ передвижения в горной местности на высоте выше двух тысяч метров над уровнем моря по рельефу не сложнее второй категории сложности (11 уровень), с уклоном не более 40 градусов.
Армянская федерация альпинизма и горного туризма при содействии спортивно-оздоровительного комплекса «Гранд спорт» с 14 по 15 сентября на горе Арагац впервые проведет скоростные забеги, турнир по скайраннингу под названием «Северный крест».
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заместитель председателя Армянской федерации альпинизма и горного туризма Сурен Даниелян, в турнире примут участие спортсмены из Нагорного Карабаха, России, Грузии и Ирана. Участвовать в турнире будет порядка 50 человек.
В рамках проведения турнира Федерация поставила следующие цели и задачи: пропаганда в Армении такого вида спорта как skyrunning, выявление сильнейших спортсменов, пропаганда здорового образа жизни.
Принять участие в турнире могут все те желающие, чья техническая и физическая подготовка соответствует критериям турнира. Все участники должны представить медицинскую справку о состоянии здоровья. Турнир проводится отдельно среди мужчин и женщин в индивидуальном забеге.
Для участия в турнире необходима следующая экипировка: ветрозащитная одежда, удобная и соответствующая обувь, перчатки, солнечные очки, трекинговые палки и аптечка.
Участники турнира начинают восхождение с высоты 3200 метров над уровнем моря по заранее отмеченному флажками маршруту и за максимально короткий срок пытаются добраться до северной вершины Арагаца и назад к финишу. На пути будет 3 судейских пункта, где участники обязаны зарегистрироваться, в случае необходимости получить помощь или важную информацию.
Победители будут выбраны на основе оценок судей. Надо отметить, что победителями станут те участники, которые раньше всех пройдут маршрут и доберутся до финиша. Победители будут награждены дипломами, призами, кроме того, предусмотрено денежное вознаграждение.
В 2012 году Армянская федерация альпинизма и горного туризма провела закрытое первенство по skyrunning-у, в котором принимали участие только члены федерации.