Աշխարհի երջանիկ 150 երկրների շարքում Հայաստանը զբաղեցրել է 128-րդ հորիզոնականը: Այդ մասին ասվում է ՄԱԿ հրապարակած «Երջանկության ինդեքսում» (World Happiness Report): Ըստ վարկանիշի, Հայաստանն առաջ է անցել Վրաստանից, որը զբաղեցնում է 134-րդ հորիզոնականը:
Բայց արդյո՞ք դա այդպես է: Դեպի ծով ելք չունեցող և վառելիքի բնական պաշարներից զուրկ Հայաստանը թեև ապահովում է 7-տոկոսանոց տնտեսական աճ, սակայն աղքատության բարձր մակարդակն ու գործազրկությունը ստիպում են Հայաստանի հասարակ քաղաքացիներին հեռանալ երկրից և երջանկություն փնտրել օտար ափերում:
Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության մշակած 2012-2025թթ. Հեռանկարային զարգացման ռազմավարական ծրագրի, նախատեսվում է մինչև 2025թ. աղքատության մակարդակը երկրում կրճատել մինչև 13,6 տոկոս, իսկ ծայրահեղ աղքատների քանակը հասցնել 1,8 տոկոսի:
Միևնույն ժամանակ, նախարարությունը կանխատեսում է, որ 2013թ. աղքատության մակարդակը երկրում կկազմի 32,1 տոկոս, իսկ ծայրահեղ աղքատության՝ բնակչության ընդհանուր քանակի 2,7 տոկոսը, երբ աղքատության շեմը համարվում է 37 468 դրամը (կամ 25,9 տոկոս հին մեթոդաբանությամբ):
ԱՊՀ երկրների թվում առաջատարը Մոլդովան է՝ 53-րդ հորիզոնական, նրան հաջորդում է Ղազախստանը՝ 57-րդ տեղ, Թուրքմենստանը՝ 59-րդ, Ուզբեկստանը՝ 60-րդ, Բելառուսը՝ 66-րդ, Ռուսաստանը՝ 68-րդ, Ուկրաինան՝ 87-րդ, Ղրղզստանը՝ 89-րդ, ինչպես նաև Տաջիկստանը՝ 125-րդ տեղը: Իրանը՝ 115-րդն է, Ադրբեջանը՝ 116-րդ, Վրաստանը՝ 134-րդ, իսկ Թուրքիան 77-րդ հորիզոնականում է:
Ցանկում առաջին հորիզոնականը զբաղեցրել է Դանիան: Երկրորդ հորիզոնականում է Նորվեգիան, երրորդում՝ Շվեյցարիան: Վարկանիշի 4-րդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Հոլանդիան, 5-րդը՝ Շվեդիան: Ռուսաստանը 68-րդ հորիզոնականում է:
Վարկանիշը եզրափակում են աֆրիկյան երկրները՝ Տոգոն, Բենինը եւ Կենտրոնական-Աֆրիկյան Հանրապետությունը:
Երկրների վրա ազդեցություն թողնող առանցքային գործոնների թվում առանձնացվում է ՀՆԱ-ն, կյանքի սպասվող տևողությունը, հուսալի մարդու ներկայությունը, ընտրության ազատությունը, կոռուպցիայի բացակայությունն ու առատաձեռնությունը:

Армения занимает 128 место среди 150 стран в рейтинге самых счастливых стран мира за 2013 год. Об этом говорится в докладе «Индекс счастья» (World Happiness Report), опубликованном ООН. Согласно рейтингу Армения опередила Грузию, которая расположилась на 134 строчке рейтинга.
Но так ли это на самом деле? Не имеющая выхода к морю и природных запасов горючего, Армения хоть и обеспечивает экономический рост в 7%, однако уровень бедности и безработица заставляют простых граждан покидать страну и искать счастья за рубежом.
Согласно «Стратегической программе перспективного развития на 2012-2025 г.г.», разработанной Министерством финансов Армении, планируется сократить бедность до 13,6% к 2025 году от общего количества населения, а количество крайне бедных составит 1,8%.
В то же время, Минфин прогнозирует, что в 2013 году уровень бедности в стране составит 32,1%, а крайней бедности – 2,7% от общего количества населения, при черте бедности в 37 468 драмов (или 25,9% по старой методологии).
Лидером среди стран СНГ является Молдова (53 место), за ней следует Казахстан (57), Туркменистан (59), Узбекистан (60), Беларусь (66), Россия (68), Украина (87), Киргизия (89), а также Таджикистан (125). При этом Иран занимает на 115 место, Азербайджан занимает в рейтинге 116 место, а вот жители Турции в лучших позициях 77 место.
Первое место ООН отдала Дании, на втором месте – Норвегия, а топ-3 самых счастливых стран мира замкнула Швейцария. На четвертом месте – Нидерланды, за ними Швеция и Канада.
Рейтинг традиционно замкнули африканские страны Того, Бенин и Центральноафриканская Республика.
При составлении рейтинга учитывались такие показатели, как уровень ВВП на душу населения, ожидаемая продолжительность жизни, уровень доверия в обществе, наличие свободы выбора, уровень коррупции и щедрость.