Աշխարհի երջանիկ 150 երկրների շարքում Հայաստանը զբաղեցրել է 128-րդ հորիզոնականը: Այդ մասին ասվում է ՄԱԿ հրապարակած «Երջանկության ինդեքսում» (World Happiness Report): Ըստ վարկանիշի, Հայաստանն առաջ է անցել Վրաստանից, որը զբաղեցնում է 134-րդ հորիզոնականը:
Բայց արդյո՞ք դա այդպես է: Դեպի ծով ելք չունեցող և վառելիքի բնական պաշարներից զուրկ Հայաստանը թեև ապահովում է 7-տոկոսանոց տնտեսական աճ, սակայն աղքատության բարձր մակարդակն ու գործազրկությունը ստիպում են Հայաստանի հասարակ քաղաքացիներին հեռանալ երկրից և երջանկություն փնտրել օտար ափերում:
Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության մշակած 2012-2025թթ. Հեռանկարային զարգացման ռազմավարական ծրագրի, նախատեսվում է մինչև 2025թ. աղքատության մակարդակը երկրում կրճատել մինչև 13,6 տոկոս, իսկ ծայրահեղ աղքատների քանակը հասցնել 1,8 տոկոսի:
Միևնույն ժամանակ, նախարարությունը կանխատեսում է, որ 2013թ. աղքատության մակարդակը երկրում կկազմի 32,1 տոկոս, իսկ ծայրահեղ աղքատության՝ բնակչության ընդհանուր քանակի 2,7 տոկոսը, երբ աղքատության շեմը համարվում է 37 468 դրամը (կամ 25,9 տոկոս հին մեթոդաբանությամբ):
ԱՊՀ երկրների թվում առաջատարը Մոլդովան է՝ 53-րդ հորիզոնական, նրան հաջորդում է Ղազախստանը՝ 57-րդ տեղ, Թուրքմենստանը՝ 59-րդ, Ուզբեկստանը՝ 60-րդ, Բելառուսը՝ 66-րդ, Ռուսաստանը՝ 68-րդ, Ուկրաինան՝ 87-րդ, Ղրղզստանը՝ 89-րդ, ինչպես նաև Տաջիկստանը՝ 125-րդ տեղը: Իրանը՝ 115-րդն է, Ադրբեջանը՝ 116-րդ, Վրաստանը՝ 134-րդ, իսկ Թուրքիան 77-րդ հորիզոնականում է:
Ցանկում առաջին հորիզոնականը զբաղեցրել է Դանիան: Երկրորդ հորիզոնականում է Նորվեգիան, երրորդում՝ Շվեյցարիան: Վարկանիշի 4-րդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Հոլանդիան, 5-րդը՝ Շվեդիան: Ռուսաստանը 68-րդ հորիզոնականում է:
Վարկանիշը եզրափակում են աֆրիկյան երկրները՝ Տոգոն, Բենինը եւ Կենտրոնական-Աֆրիկյան Հանրապետությունը:
Երկրների վրա ազդեցություն թողնող առանցքային գործոնների թվում առանձնացվում է ՀՆԱ-ն, կյանքի սպասվող տևողությունը, հուսալի մարդու ներկայությունը, ընտրության ազատությունը, կոռուպցիայի բացակայությունն ու առատաձեռնությունը:

Armenia occupies the 128th place in the 2013 World Happiness Report released Monday, Sept 9, by Columbia University's Earth Institute.
It’s a better result than Georgia’s (134th) but worse than that of Azerbaijan and Turkey which rank 116th and 77th respectively.
Despite a 7% economic growth, Armenia doesn’t have an outlet to the sea and the high level of unemployment forces people earn living in other countries. The Strategic Program of Perspective Development for 2012-2025 envisages reduction of extreme poverty to 1,8%.
Meanwhile, the Armenian Finance Ministry forecast 32,1% poverty for 2013, while the number of extremely poor people will make 2,7% of the population.
The United States ranked 17th in the report, trailing the United Arab Emirates, Panama and Mexico. Libyans were in the middle of the pack in 78th, while the globe's most sorrowful citizens reside in West African neighbors Benin and Togo.
The happiest people live in Denmark, Norway, Switzerland, Netherlands and Sweden.
The report ranks the United Kingdom as the 22nd happiest country in the world. Other major nations included Germany (26), Japan (43), Russia (68) and China (93).
The global survey was conducted between 2010 and 2012 and follows the Earth Institute's first rankings released last year. While "the world has become a slightly happier and more generous place over the past five years," economic and political upheavals have resulted in greatly reduced levels of well being for some nations, the report said.
The paper's authors say six factors account for three-quarters of the differences among residents of surveyed countries: GDP per capita; Life expectancy; Perceived national corruption; Freedom to make life choices; Generosity of fellow citizens; Having someone to rely on in times of trouble.