Առևտրային բանկերի կողմից տրամադրված սպառողական վարկերի ծավալը 2013թ. հուլիսին կազմել է 331,772 մլրդ դրամ, ընթացիկ տարվա հունիսի 329, 276 մլրդ դրամի փոխարեն: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ամենամսյա տեղեկատուն, դրամային վարկերի ծավալը հաշվետու շրջանում կազմել է 273,757 դրամ, իսկ դոլարով վարկերը դրամական արտահայտմամբ կազմել են 58 մլն դրամ:
Տրամադրված վարկերի ցանկը հետևյալն է՝ քարտերով տրամադրված վարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 111, 916 մլրդ դրամ, կենցաղային տեխնիկայի և համակարգչային տեխնիկայի ձեռք բերման վարկերը կազմել են 21 մլրդ դրամ, ավտովարկավորման ծավալը կազմել է 17,604 մլրդ դրամ, այլ սպառողական վարկերը կազմել են 80,611 դրամ:
Պետք է նշել, որ ըստ ԿԲ տվյալների, սպառողական վարկերի բավականին զգալի մասը տրամադրվել է ոսկու գրավի դիմաց՝ 100,622 մլրդ դրամ: Այդ ցուցանիշը մի փոքր նվազել է նախորդ ամսվա համեմատ, երբ այն կազմեց 104, 493 մլրդ դրամ:
Եթե դիտարկենք առևտրային բանկերի տրամադրած վարկերը 1-5 տարի ժամանակահատվածում, ապա 2013թ. հուլիսին կիրառվել են հետևյալ առավելագույն տոկոսադրույքները՝ իրավաբանական անձանց համար դրամով՝ 21,4 տոկոս, ԱՄՆ դոկարով՝ 24 տոկոս, եվրոյով՝ 24 տոկոս, իսկ ֆիզիկական անձանց համար դրամով՝ 23,1 տոկոս, ԱՄՆ դոլարով՝ 19,6 տոկոս, եվրոյով՝ 21 տոկոս:

Объем потребительских кредитов, выданных со стороны коммерческих банков Армении, в июле 2013 года составил 331,772 млрд. драмов, по сравнению с показателем в 329, 276 млрд драмов в июне текущего года. При этом, как сообщается в ежемесячном информационном справочнике Центрального банка Армении, объем драмовых кредитов за отчетный период составил 273,757 млрд драмов, а вот долларовых кредитов в драмовом выражении 58 млн. драмов.
Структура выданных кредитов имеет следующий вид: общий объем кредитов, выданных по карточкам, в июле 2013 года составил 111,916 млрд драмов, выданных на приобретение бытовой и компьютерной техники – 21 млрд драмов, на автокредитование – 17, 604 млрд драмов, на долю других потребкредитов пришлось 80,611 млрд драмов.
Надо отметить, что согласно данным Центробанка Армении, значительная доля в структуре потребкредитов приходить на кредиты под залог золота – 100,622 млрд драмов. Этот показатель немного сократился по сравнению с прошлым месяцем текущего года, когда он достиг 104, 493 млрд драмов.
Если рассматривать период выдачи кредитов со стороны комбанков от 1 года до 5 лет, то в июле 2013 года применялись следующие максимальные процентные ставки: для юридических лиц в драмах – 21,4%, в долларах США – 24%, в евро -24%, а для физических лиц в драмах – 23,1%, в долларах США – 19,6%, в евро – 21%.