2013 թվականի հոկտեմբերի 2-3-ը Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը կազմակերպում է ամենամյա կոնֆերանս՝ «Ֆինանսական Օմբուդսմենի ինստիտուտն ուղղված հանրության վստահության ամրապնդմանը և ֆինանսական միջնորդության ավելացմանը» թեմայով: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հայտնել Հայաստանի Հաշտարարի գրասենյակում, խորհրդաժողովին կմասնակցեն սպառողների ֆինանսական իրավունքների պաշտպանության ոլորտի ներկայացուցիչներ Մեծ Բրիտանիայից, Շվեյցարիայից, Իռլանդիայից, ԱՄԷ, Հնդկաստանից, Ռուսաստանից, Ղազախստանից, Վրաստանից, ինչպես նաև հայկական բանկերի, ապահովագրական ընկերությունների և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ: Խորհրդաժողովում ելույթով հանդես կգան Մեծ Բրիտանիայի Ֆինանսական ծառայությունների հաշտարար Կարոլին Միտչելը և ֆինհաշտարար Ուիլյամ Պրասիֆկան:
Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակն անկախ կառավարման համակարգով կառույց է, որի հիմնադիրն է ՀՀ կենտրոնական բանկը: Հաշտարարի գրասենյակը կոչված է լուծելու ֆիզիկական անձ սպառողների և ֆինանսական կազմակերպությունների միջև ծագած գույքային վեճերը: Հաշտարարի ծառայություններն անվճար են, իսկ բողոքի քննման գործընթացը պարզ է, արագ և թափանցիկ: Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի Գրասենյակն (այսուհետ` Գրասենյակ) անկախ կառավարման համակարգով կառույց է, որի հիմնադիրը ՀՀ կենտրոնական բանկն է: Գրասենյակը ստեղծվել է 2008 թվականի հունիսի 17-ին ընդունված «Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն: Այն սկսել է իր մասնագիտական գործունեությունը 2009 թվականի հունվարի 24-ից:
Գրասենյակի ստեղծման պահից ի վեր՝ 2009թ. հունվարի 24-ից մինչ օրս այն մի քանի փուլ է անցել՝ կազմակերպչական, երբ նոր ինստիտուտ էր ստեղծվում և վիճահարույց հարցերը շատ էին, ճանաչված դառնալն ու բնակչության շրջանում վստահություն նվաճելը: Սկզբնական շրջանում, երբ գրասենյակն ընդամենը երկու աշխատակից ուներ և գտնվում էր ԿԲ շենքում, նրա գոյության մասին գիտեր հարցվածների ընդամենը 12 տոկոսը, որից 4 տոկոսը սոսկ ընդհանուր պատկերացում ուներ գրասենյակի մասին: 2009թ. ստացվող բողոքիների 70 տոկոսը դուրս էր գրասենյակի իրավասությունից; Իսկ 2011-ին արդեն հարցման մասնակիցների 95 տոկոսը գիտեր ֆինանսական հաշտարարի աշխատանքի մասին:
Ըստ գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանի, գրասենյակի աշխատանքի կարևոր ուղղություններից է գործընկերային հարաբերությունների ստեղծումը ֆինանսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, որի շրջանակներում ներդրվել է հաշտեցման ինստիտուտը ֆինանսական կազմակերպությունների հետ վեճերում:

Ежегодная конференция «Институт финансового омбудсмена, направленный на укрепление доверия граждан и увеличение финансового посредничества» пройдет 2-3 октября в Ереване. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в офисе Примирителя финансовой системы Армении, для участия в конференции приглашены представители сферы защиты финансовых прав потребителей из Великобритании, Швейцарии, Ирландии, ОАЭ, Индии, России, Казахстана, Грузии, а также представители армянских банков, страховых компаний и правоохранительных органов. Так, в ходе конференции с докладом выступит Финансовый омбудсмен Великобритании Каролин Митчелл и финомбудсмен Ирландии Уильям Прасифка.
Офис Примирителя финансовой системы это структура с независимой системой правления, учредителем которой является Центральный банк Республики Армения. Офис был создан согласно закону РА "О примирителе финансовой системы”, принятом 17-го июня 2008 года. Свою профессиональную деятельность Офис начал осуществлять с 24 января 2009 года. Офис Примирителя призван разрешать имущественные споры, возникающие между потребителями, являющимися физическими лицами, и финансовыми организациями. Услуги Примирителя бесплатные, а процесс рассмотрения жалоб простой, быстрый и открытый. Целями деятельности Примирителя финансовой системы являются: защита прав и интересов потребителей в финансовой сфере, быстрое, эффективное и бесплатное рассмотрение требований потребителей, укрепление доверия общества к финансовой системе.
С момента создания офиса примирителя финансовой системы Армении – с начала 2009 года и по сей день – на своем пути ему пришлось пройти несколько этапов: организационный, когда создавался новый институт и было много спорных вопросов о его миссии, достижение узнаваемости и доверие среди населения. На первых этапах, когда в офисе финомбудсмена работало 2 человек и располагался он в Центральном банке Армении, о его существовании знало лишь 12% опрошенных, причем 4% респондентов – имело всего лишь общее преставление о нем. Надо отметить, что в 2009 году в из поступавших в новую структуры жалоб, 70% не попадало в сфере его компетенции. А вот уже в 2011 году уже 95% опрошенных знали о работе примирителя финсистемы.
Согласно официальному отчету за июль 2013 год, в Офис Примирителя финансовой системы Армении поступило 190 жалоб, из которых 166 касались финансовой системы. При этом 69 жалоб не подлежали рассмотрению со стороны финомбудсмена, а 97 жалоб – подлежали, среди которых 65 жалоб было принято на рассмотрение. Жалобы были направлены в отношении комбанков (10), в отношении кредитных организаций (2), а вот большая доля пришлась на страховые организации (53).
Одним из важных аспектов работы офиса, по мнению его руководителя Пируз Саргсян, является создание партнерских отношений с представителями финансовых организаций республики, в рамках которых был внедрен институт «примирения», а не нацеленная работа на разрешение споров только с обвинением финорганизаций.