«Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ-ում նեկայումս գտնվում են 7 հատ թարմ միջուկային վառելիքի հավաքվածքներ, որոնք ԱԷԿ են ներկրվել` 3 հատը 1979թ. և 4 հատը 1987թ-ին: Այս միջուկային վառելիքի հավաքվածքները ունեցել են որոշակի թերություններ և այդ պատճառով հնարավոր չի եղել դրանց օգտագործումը: Այդ հավաքվածքների պահելը «Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ-ում առաջացնում է որոշակի դժվարություններ, ուստի այս հարցն ընդգրկվել է կառավարության սեպտեմբերի 13-ի նիստի օրակարգում: Կքննարկվի որոշման նախագիծ, որի համաձայն «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ին կարող է տրամադրվել միջուկային նյութերի արտահանման լիցենզիա:
Ըստ կառավարության 2005 թվականի մարտի 24-ի N 346-Ն որոշման, միջուկային նյութերի արտահանման համար ընկերությունը պետք է ունենա համապատասխան լիցենզիա:
«ՀԱԷԿ» ՓԲԸ-ն արդեն պայմանագիր է ստորագրել ՌԴ «ՏՎԷԼ» ԲԲԸ-ի հետ, դրանք ՌԴ տեղափոխելու վերաբերյալ:
Այսպիսով, դրական որոշման դեպքում Հայկական ԱԷԿ-ը կստանա միջուկային նյութերի արտահանման լիցենզիա:
ՀԱԷԿ-ը շահագործման է հանձնվել 1976 թվականին : 1989 թ. կայանը փակվեց անվտանգության նկատառումներով, իսկ 1995 թ. ԱԷԿ 404 ՄՎտ երկրորդ բլոկը վերագործարկվեց:
Հայաստանը մտադիր է կառուցել մոտ 1000 ՄՎտ հզորությամբ նոր էներգաբլոկ, որի համար պահանջվում է մոտ 5 մլրդ դոլար :

В распоряжении ЗАО «Армянской АЭС» находятся 7 штук свежих скоплений ядерного вещества, которые атомная станция импортировала в 1979 году (3 шт.) и в 1987 году (4 шт.). Скопления ядерных веществ имели некоторые недостатки и поэтому не были использованы. Поскольку их хранение создает определенные трудности для АЭС, то в повестку дня заседания правительства, которое пройдет 13 сентября 2013 года, включен проект постановления, согласно которому ААЭС сможет получить лицензию и экспортировать в Россию.
Надо отметить, что согласно правительственному решению N 346-Н от 24 марта 2005 года, для экспорта и импорта ядерных веществ компания должна иметь соответствующую лицензию.
ЗАО «Армянская АЭС» уже заключила договор с ООО «ТВЕЛ» о переправке свежих скоплений ядерного вещества в Россию.
Таким образом, при положительном одобрении правительства Армении «Армянская АЭС» сможет экспортировать 7 штук свежих скоплений ядерного вещества.
Ныне действующая Армянская АЭС введена в эксплуатацию в 1976 году. В начале 1989г. станция была законсервирована в целях безопасности, а в начале 1995г. второй блок АЭС мощностью в 404 МВт был перезапущен.
ООО «ТВЭЛ» – российский производитель ядерного топлива, крупный производственный холдинг, 100 % акций которого принадлежит ОАО «Атомэнергопром». Включает ряд предприятий ядерно-топливного цикла и вспомогательной инфраструктуры.