Վերջին տարիներին Հայաստանի և Չինաստանի միջև գործակցությունըդինամիկ զարգանում է մի շարք ոլորտներում, մասնավորապես՝ տնտեսական, առևտրի, գիտության ու կրթության: Չինաստանը Հայաստանի անկախությունը ճանաչած առաջին երկրներից է, երկու պետությունների համար էլ 21 տարում դիվանագիտական արդյունավետ հարաբերություններ են եղել: Այսօր Չինաստանը Հայաստանի կարևոր առևտրային գործընկերն է: 2011թ. երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունըկազմել է 421 մլն դոլար, 2012թ. առաջին եռամսյակում այն արդեն հասել է 125 մլն դոլարի: Ուստի հայկական կողմն իրատեսական է համարում Չինաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը 500 մլն դոլարի հասցնել:
Չինաստանից Հայաստան ներկրվում են էլեկտրոնային սարքեր, համակարգչային տեխնիկա, տնտեսական ապրանքներ, շինանյութ, մետաղական կոնստրուկցիաներ, ավտոմեքենաներ, ավտոբուսներ, պոլիմերներ, հագուստ, ոսկերչական զարդեր: Հայաստանը Չինաստան է արտահանում մարմար, պղնձի խտանյութ, տուֆ, տարբեր քարեր, խողովակներ, և, իհարկե, կոնյակ:
2012 թ. տվյալներով Հայաստանում կոնյակի արտադրության ոլորտում մոտ 30 տնտեսվարող սուբյեկտ է գործում: Արտադրվող ապրանքի ծավալների մեծ մասը բաժին է ընկնում «Երևանի կոնյակի գործարան» ՓԲԸ-ին, հաջորդում է «Պռոշյանի կոնյակի գործարան» ՍՊԸ-ն, առաջատարների եռյակում է նաև «Երևանի կոնյակի գինու և օղու» ԲԲԸ-ն:
Կոնյակի համաշխարհային շուկայում լեգենդար հայկական կոնյակը զբաղեցնում է շուկայի 2 տոկոսը: Գործարանի ԱՐԱՐԱՏ կոնյակների ամբողջ տեսականին՝ «Անի», «Ընտիր», «Ախթամար», «Տոնական», «Նաիրի», համաշխարհային շուկայում Հայաստանի բրենդն է: Հայկական կոնյակի ամենամեծ սպառողը նախկինի պես Ռուսաստանն է, նրան հաջորդում է Ուկրաինան և միայն հետո եվրոպական երկրները: Բայց վերջին երեք տարում աճել է հետաքրքրությունը նաև Չինաստանի 1-միլիարդանոց շուկայի հանդեպ, որը մի կողմից շատ գրավիչ է, մյուս՝ բարդ սպառողների նախապատվությունների առումով:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին ասացին «Երևանի կոնյակի գործարան» ՓԲԸ-ում, այս փուլում ԱՐԱՐԱՏ-ը բոլոր ավանդական շուկաներում վաճառքի արագ աճ է արձանագրում: Այդուհանդերձ, արտահանման դիվերսիֆիկացիայի հարցը մնում է օրակարգում: «Այս պահին ԱՐԱՐԱՏ-ը ներկայացված է Չինաստանի բոլոր պոտենցիալ ներմուծողների ուշադրությանը: Առարկայական հետաքրքրության դեպքում Երևանի կոնյակի գործարանը պատրաստ է քննարկել արտահանման հնարավոր ռազմավարությունները»,- ասացին գործարանում:
ԵԿԳ-ում նշել են նաև, որ, ելնելով ազգային ըմպելիքի իմիջային նախապայմանից, ԱՐԱՐԱՏ-ի մուտքը Չիանաստան անհրաժեշտ է դիտարկել թե՜ սպառման և թե՜ շուկայավարական տեսանկյունից: Այլ կերպ ասած, ԱՐԱՐԱՏ-ը չինական սպառողին պետք է ներկայանա իր հարուստ բրենդային բովանդակությամբ:
Հայկական կոնյակի առաքման հարցերը քննարկվել են նաև ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի վերջերս Չինաստան կատարած այցի ժամանակ՝ չինացի պաշտոնակից Լի Կեցյանի հետ հանդիպմանը: «Պատրաստ ենք նաև Հայաստանից չինական շուկա տարբեր ապրանքներ ներմուծել։ Բացի Հայաստանում ներդրումներ անելուց, ցանկանում ենք չինական շուկայում տեսնել հայկական կոնյակը, ոսկերչական իրեր և թանկարժեք քարեր։ Հայաստանն ու Չինաստանը բարեկամ երկրներ են»,- չինացի վարչապետի խոսքն է մեջբերում ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Կարևորելով չինական շուկայում հայկական կոնյակի վաճառքը, Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այսօր հայկական կազմակերպությունները մեծացնում են կոնյակի և գինու արտադրությունը:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, 2013 թ. հունվար-հուլիսին Հայաստանում արտադրվող կոնյակի ծավալն աճել է 3,6 տոկոսով՝ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմելով 9578,6 հազար լիտր: Նշված ժամանակահատվածում գրանցվել է գինու արտադրության աճ՝ 30,1 տոկոս, հասնելով 2 962,7 հազար լիտրի:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, Չինաստանին իրական ներդրումները Հայաստանում 2013թ. հունիսի տվյալներով կազմել են 1 324,1 հազար դոլար, որից 1 309,5 հազար դոլարը ուղիղ ներդրումներն են:
Երևանի Կոնյակի գործարանը 1887 թվականին կառուցել է վաճառական Ներսես Թահիրյանը` Հին Էրիվան ամրոցի վայրում: 1899 թվականին գործարանը գնել է ռուս արդյունաբերող Նիկոլայ Շուստովը: 1900 թվականին Փարիզյան ցուցահանդեսում Շուստովի արտադրանքը ստացել է «Գրան-պրի»: Բարձր որակական հատկանիշների շնորհիվ Շուստովին թույլատրել են շշերի վրա գրել «կոնյակ», այլ ոչ թե «բրենդի»: Հայկական կոնյակը մեծ ճանաչում ունեցավ 1913 թվականին, երբ «Շուստով և որդիներ» ընկերությունը սկսեց մատակարարել իր արտադրանքը ռուսական կայսերական արքունիքին:

12 Сентябрь 2013 - 06:18 AMT
За последние годы сотрудничество между Арменией и Китаем динамично развивается в ряде областей, в частности, в сферах экономики, торговли, науки, образования. Китай является одной из первых стран, признавших независимость Армении, и за 21 год дипломатических отношений сотрудничество было плодотворным для обоих государств. Сегодня Китай является важным торговым партнером Армении. В 2011 году товарооборот между двумя странами составил 421 млн долларов, уже за первый квартал 2012 года он достиг 125 млн долларов. Поэтому армянская сторона считает реалистичным доведение годового товарооборота с Китаем до 500 млн долларов. Из Китая в Армению импортируются электронные устройства, компьютерная техника, хозяйственные товары, стройматериалы, металлоконструкция, автомобили, автобусы, полимеры, одежда, ювелирные изделия. Армения экспортирует в Китай мрамор, медные концентраты, руду, туф, разнообразные камни, трубы и, конечно же, коньяк.
В 2012 году в Армении в сфере производства коньяка действовали порядка 30 хозяйствующих субъектов. По объему производимой продукции, большая доля приходится на ЗАО «Ереванский коньячный завод», затем следует ООО «Прошянский коньячный завод», в тройку лидер входит также ОАО «Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат». На мировом рынке этой продукции легендарный армянский коньяк занимает 2%. Весь ассортимент коньяка «АрАрАт» производства ЗАО «Ереванский коньячный завод» – «Ани», «Отборный», Ахтамар», «Праздничный» и «Наири» – продолжает оставаться брендом Армении на мировом рынке. Самым большим потребительским рынком для армянского коньяка продолжает оставаться Россия, затем следуют Украина и только потом европейские страны. Однако за последние три года повысился интерес к миллиардному рынку Китая, который, с одной стороны, является очень привлекательным, но с другой стороны – слишком огромным для покрытия и сложным с точки зрения оценки предпочтений потребителей.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в ЗАО «Ереванский коньячный завод», на данном этапе коньяков «АрАрАт» фиксирует высокие темпы роста на всех традиционных рынках. Тем не менее, вопрос диверсификации всегда остается в повестке дня завода. Поэтому коньяк «АрАрАт» представлен всем потенциальным импортерам Китая. «В случае конкретного интереса с китайской стороны ЕКЗ готов обсудить возможные стратегии экспорта», – подчеркнули в заводе.
В тоже время в ЕКЗ отметили, что, исходя из имиджевых предпосылок национального напитка, вход коньяка «АрАрАт» на рынок Китая следует рассматривать, как с точки зрения потребления/продаж, так и маркетинга.
«Иначе говоря коньяк «АрАрАт» должен предстать перед китайским потребителем в ракурсе своего богатого брендового содержания», – добавили в ЕКЗ.
Надо отметить, что вопрос поставки армянского коньяка был обсужден в ходе визита премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна в Китай на встрече с его коллегой премьер-министром Китая Ли Кецян. Отметив, что будут вестись работы по увеличению китайских инвестиций в Армении, Ли Кецян сказал, что китайская сторона готова импортировать из Армении различные товары. «Помимо реализации инвестиций в Армении, нам бы хотелось видеть на китайском рынке армянский коньяк, ювелирные изделия и драгоценные камни. Армения и Китай – дружественные страны, и мы чрезвычайно рады тому, что Вы будете участвовать здесь во Всемирном экономическом форуме – на так называемом летнем Давосе», – цитирует китайского премьера пресс-служба правительства Армении.
Придав важность реализации армянского коньяка на китайском рынке, Саркисян отметил, что сегодня армянские компании увеличивают производство коньяка и вина.
Согласно официальным статданным, объем произведенного в Армении коньяка в январе-июле 2013 года вырос по отношению к аналогичному периоду 2012 года на 3,6%, составив 9578,6 тыс. литров. За указанный период был зафиксирован рост производства вина на 30,1% – до 2 962,7 тыс. литров.
Согласно данным Национальной статистической службы, потоки иностранных инвестиций Китая в реальный сектор Армении по состоянию на конец июня 2013 года составили $1 324,1 тыс., из них $1 309,5 тыс. пришлось на прямые инвестиции.
ЗАО «Ереванский коньячный завод» был основан в 1887 году. Современный заводской комплекс существует с 1953 года. В июне 1998 года ЕКЗ вошел в состав группы Перно Рикар (Pernod Ricard) – международной корпорации, владеющей рядом известных торговых марок алкогольных напитков и являющейся одним из мировых лидеров по производству и продаже алкогольных напитков.