Սեպտեմբերի 12-14-ը Հայաստանում տեղի կունենա Կենտրոնական Ասիայի, Սևծովյան տարածաշրջանի և Բալկանյան երկրների կենտրոնական կամ ազգային բանկերի կառավարիչների ակումբի 30-րդ հանդիպումը, որն անցկացվում է ՀՀ դրամի 20-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շրջանակում: Միջոցառումը տեղի կունենա Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Դիլիջանի կրթահետազոտական նորաբաց կենտրոնում:
Հանդիպման խորագիրն է «Անցած ճգնաժամից սերտած դասեր. մարտահրավերները հաղթահարելու նոր մոտեցումներ և գործիքներ»:
Կառավարիչների ակումբի 22 անդամ-երկրներից հանդիպմանը ներկա է գտնվելու 18 երկրի պատվիրակություն, այդ թվում՝ 12 կառավարիչ:
Կառավարիչների ակումբի հայաստանյան հանդիպմանը հրավիրված են ֆինանսական աշխարհում հայտնի փորձագետներ: Հանդիպման գլխավոր զեկուցողն է Միջազգային հաշվարկների բանկի Ֆինանսական կայունության ինստիտուտի նախագահ, Չեխիայի Հանրապետության նախկին վարչապետ Ջոզեֆ Տոսովսկին: Զեկուցողների թվում են նաև ԱՄՆ «Գլոբալ Սուվերեն Ըդվայզրս» ընկերության ավագ գործընկեր, միջազգային ֆինանսական աշխարհում համբավ վայելող վերլուծաբան Բորիս Բորոզանը, Սերբիայի ազգային բանկի նախկին կառավարիչ և «Էրստե Բանկ»-ի ներկայիս գործադիր տնօրեն և նախագահ Ռադովան Ժելաշիչը, ինչպես նաև Խորվաթիայի ազգային բանկի կառավարչի տեղակալ Մայքլ Ֆոլենդը:
Կենտրոնական Ասիայի, Սևծովյան տարածաշրջանի և Բալկանյան երկրների կենտրոնական բանկերի կառավարիչների ակումբի ներկայացուցիչներին այսօր ընդունել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության ղեկավարը ԿԲ նախագահների հետ խոսել է նաև Հայաստանի ֆինանսական, բանկային համակարգի և, ընդհանուր առմամբ, տնտեսության մասին, հետաքրքրվել նաև ակումբի անդամ երկրների ֆինանսաբանկային համակարգերի ներկայիս վիճակով, համաշխարհային տնտեսության արդի մարտահրավերների ու դրանց հաղթահարման վերաբերյալ հանդիպման մասնակիցների մասնագիտական կարծիքներով:
«Ակումբի շարունակական և համակարգված աշխատանքը կարող է մեծ ներդրում ունենալ մեր երկրների ֆինանսական կայունության և տնտեսական զարգացման գործում: Այսպիսի հանդիպումները նաև անդամ երկրներին, ժողովուրդների պատմությանը, մշակույթին ծանոթանալու լավ հնարավորություն են, ինչն էլ իր հերթին կարող է դրական ազդեցություն ունենալ փոխգործակցության ամրապնդման վրա»,- ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Կենտրոնական բանկերի ակումբի ստեղծման հիմնական նպատակներից է Կենտրոնական Ասիայի, Սևծովյան տարածաշրջանի և Բալկանյան երկրների հարաբերությունների ամրապնդումը, ինչպես նաև նշված երկրների կենտրոնական/ազգային բանկերի միջև գործակցության ընդլայնումն և խորացումը: Այս ամենն իր հերթին կնպաստի Հայաստանում դրամավարկային քաղաքականության արդյունավետ համակարգմանը, ֆինանսական կայունության հաստատմանն ու տնտեսական մթնոլորտի բարելավմանը:
Դրամը Հայաստանի արժույթն է: 1 դրամը հավասար է 100 լումայի: Դրամ անվանումը սերում է հունական դրահմա մետաղադրամի անվանումից: Նորանկախ Հայաստանի Հանրապետության դրամական միավորը շրջանառության մեջ է մտել 1993 թվականի նոյեմբերի 22-ին: Հայկական դրամը շրջանառության մեջ մտավ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց 14,5 դրամ փոխարժեքով, իսկ լողացող փոխարժեքի անցնելուց հետո տարեվերջին այն գրեթե հինգ անգամ կրկնապատկվեց և կազմեց մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց գրեթե 75 դրամ: Այսօր Հայաստանը շարունակում է պահպանել լողացող փոխարժեքի քաղաքականությունը:
Կարևորելով դրամավարկային, ֆինանսական և բանկային ինստիտուտների դերը ֆինանսական կայունության ապահովման և տնտեսությունների արագ զարգացման, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի, Սևծովյան տարածաշրջանի և Բալկանյան երկրների միջև անդամ պետությունների փոխշահավետ գործակցության բարելավման գործում, 1997 թ-ին Կենտրոնական Ասիայի, Սևծովյան տարածաշրջանի և Բալկանյան երկրների կենտրոնական/ազգային բանկերի կառավարիչների առաջին հանդիպմանը որոշվեց հիմնել Կենտրոնական բանկերի կառավարիչների ակումբ:
Ակումբի ստեղծումն ամրագրվել է Արձանագրությամբ և ստորագրվել 1998 թ. մայիսի 1-ին՝ 14 մասնակից կենտրոնական/ազգային բանկերի կառավարիչների կողմից: Հետագայում Ակումբը համալրվել է նոր անդամներով, մասնակիցների ընդհանուր թիվը դարձել 20: 2010 թ-ին Ակումբին անդամակցեց նաև Չինաստանի ժողովրդական բանկը և Արձանագրությունը թարմացվեց նոր անդամների ստորագրություններով:
Ակումբի ստեղծման նպատակներն են` ամրապնդել Կենտրոնական Ասիայի, Սևծովյան տարածաշրջանի և Բալկանյան երկրների հարաբերությունները, ընդլայնել և խորացնել գործակցությունը ավելի արդյունավետ համակարգել դրամավարկային քաղաքականության, ֆինանսական և բանկային ոլորտների առկա խնդիրները ապահովել տնտեսական և ֆինանսական հավաստի տվյալների և տեղեկատվության հոսքերի արագ փոխանակում:

В рамках мероприятий, посвященных 20-летнему юбилею армянского драма, 12-14 сентября в образовательно-исследовательском центре Центрального банка Армении, расположенном в г. Дилижан, пройдет 30-ая встреча клуба управляющих центральными/национальными банками стран Центральной Азии, Черноморского региона и Балкан.
Главной темой дискуссии является – "Посткризисные уроки: новые подходы и пути преодоления будущих вызовов". Участники встречи также обсудят новую глобальную регулирующую структуру, перспективы мировой экономики и новых финансовых рынков, а также вызовы долларизированной экономики.
Как сообщает пресс-служба Центробанка Армении в 30-ой встрече клуба управляющих центральными/национальными банками стран Центральной Азии, Черноморского региона и Балкан примут участие делегации 18 стран из 22 стран-участниц Клуба, в числе их 12 управляющих.
Представителей клуба управляющих центральными/национальными банками стран Центральной Азии, Черноморского региона и Балкан принял сегодня президент Армении Серж Саргсян.
В ходе встречи президент Армении обсудил с главами центробанков финансовую, банковскую систему Армении и экономику, в целом, поинтересовался профессиональным мнением участников встречи о нынешней ситуации в финансово-банковской системе стран-членов клуба, а также о насущных вызовах в мировой экономике и путях и преодоления.
«Последовательное и скоординированная работа клуба может внести большой вклад в деле финансовой стабильности и экономического развития наших стран. Подобные встречи также представляют очень хорошую возможность для знакомства со странами-членами, с историей и культурой их народов, что, в свою очередь, может оказать положительное воздействие на укрепление взаимодействия», – цитирует Саргсяна пресс-служба главы государства.
Драм – государственная валюта Армении. 1 драм равен 100 лумам, однако лумы в настоящее время не используются. Слово «драм» переводится как «деньги» и происходит от греческого «драхма».
Символ драма представляет собой перечёркнутую двумя горизонтальными линиями заглавную букву Դ (да) армянского алфавита, с которой начинается слово «драм» (арм. Դրամ ), означающее национальную денежную единицу и деньги в широком смысле.
Исключительное право выпуска валюты принадлежит Центральному банку Республики Армения. Государственная валюта Республики Армения находится в обращении с 22 ноября 1993 года.
Клуб управляющих центральными банками образован в 1998г. Решение о создании Клуба было принято по результатам встречи на уровне руководителей Центральных банков стран региона, состоявшейся в октябре 1997г. в Стамбуле.
Основной целью Клуба является предоставление центральным банкам стран-участниц возможности регулярного обмена мнениями по вопросам проведения денежно-кредитной политики, осуществления банковского надзора, поддержания стабильности банковских систем. В задачи Клуба также входит накопление и обмен информацией по указанным вопросам между его членами. Органы Клуба имеют возможность создать рабочие группы для осуществления исследований по конкретным направлениям деятельности центральных банков и анализа макроэкономической ситуации в регионе для обеспечения его экономической и финансовой стабильности.