Սերժ Ավեդիքյանի ու Ելենա Ֆետիսովայի հեղինակած «Փարաջանով» ֆիլմը Ուկրաինան «Օսկարի» կներկայացնի «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում: Լուրը PanARMENIAN.Net-ին հաստատեց Սերժ Ավեդիքյանը:
«Օսկարի» ուկրաինական կոմիտեի փոխանցմամբ, ընտրությունը կատարվել է «Փարաջանովի», ռեժիսոր Կիրա Մուրատովայի «Հավերժ վերադարձ» ու Ահմետ Սեյթաբլայեվի «Հայթամարա» ֆիլմերի միջև: «Փարաջանովի» օգտին քվեարկել է Կոմիտեի 10-ից` 6 անդամ, վերոնշյալ երկու ֆիլմերից ամեն մեկի համար՝ երկու անդամ:
Ավեդիքյանը նաև նշեց, որ «Փարաջանովն» օսկարի ներկայացնելու իրավունք ուներ նաև Հայաստանը: Ռեժիսորի խոսքով, այժմ իրենք կենտրոնացած են փարիզյան պրեմիերայի վրա, որը կկայանա 2014-ի հունվարին կամ փետրվարին, բայց մինչ այդ ֆիլմը տարբեր մի քանի փառատոնի կմասնակցի:
«Սեպտեմբերի 19-23-ը «Փարաջանովը» կներկայացվի Բաթումի հեղինակային ֆիլմերի միջազգային փառատոնում, որից հետո հոկտեմբերի 3-ից 6-ը կմեկնենք Համբուրգի կինոփառատոն, իսկ նոյեմբեր-դեկտեմբերին արդեն կմասնակցենք Ֆրանսիայում անցկացվող կինոփառատոններին»,- ասաց Ավեդիքյանը:
«Փարաջանովի» հայաստանյան պրեմիերան կայացել էր այս տարվա հուլիսին՝ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի փակման օրը, իսկ Ուկրաինայում այն էկրան կբարձրանա մի քանի օրից՝ սեպտեմբերի 26-ին:

Украинский Оскаровский комитет выбрал фильм «Параджанов» режиссеров Елены Фетисовой и Сержа Аведикяна в качестве номинанта от Украины в 2013 г. на премию «Оскар» Американской академии кинематографических искусств и наук в номинации «Лучший фильм на иностранном языке».
Как сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Серж Аведикян, и Армения, и Украина могли представить фильм на “Оскар”. “Сейчас основное внимание мы уделяем парижской премьере, которая пройдет в январе или феврале 2014 года. До того “Параджанов” примет участие в нескольких фестивалях в разных странах”, – сказал он.
В частности, Серж Аведикян сообщил, что 19-23 сентября фильм будет представлен на Международном фестивале авторских фильмов в Батуми, 3-6 октября – на Гамбургском кинофестивале, а в ноябре-декабре “Параджанов” примет участие в кинофестивалях, проводимых во Франции.
Ереванская премьера фильма "Параджанов" состоялась в рамках Международного кинофестиваля "Золотой абрикос" в июле 2013 года.
Фильм «Параджанов» – дебютный полнометражный фильм сорежиссера Фетисовой (Украина) и Аведикяна (Франция), снятый в копродукции Украины, Франции, Грузии и Армении при поддержке Государственного агентства Украины по вопросам кино, ARTE FRANCE, Грузинского и Армянского Национальных киноцентров. С украинской стороны фильм представляет киностудия «Интерфильм». Фильм выйдет в украинский прокат 26 сентября 2013 года.
В США номинанты на награду Американской киноакадемии в 24-х категориях будут объявлены 16 января 2014 года, а сама 86-я церемония вручения премии «Оскар» за заслуги в области кинематографа за 2013 год состоится 2 марта 2014 года в Dolby Theatre в Лос-Анджелесе.