13 Սեպտեմբեր 2013 - 08:53 AMT
ՀՀ կառավարությունը սեպտեմբերի 13-ի նիստում ի գիտություն է ընդունել ՀՀ ֆինանսների նախարարության ներկայացրած ՀՀ 2014թ. պետբյուջեի նախագծի խոշորացված ցուցանիշների նախնական տարբերակը:
2014 թ. պետական բյուջեի եկամուտները, նախնական տարբերակով, պլանավորվել են 1.15 տրլն դրամ:
2013 թ. բյուջեի նկատմամբ եկամուտների կանխատեսումն ավելացվել է մոտ 120 մլրդ դրամով: Եկամուտների աճը հիմնականում տեղի է ունենալու հարկային եկամուտների գծով:
Ծախսերի պլանը 2014 թ. նախատեսվում է 1,27 տրլն դրամ, դեֆիցիտը՝ մոտ 130 մլրդ դրամ՝ 2013թ. 120 մլրդ դրամի դիմաց: Հանրապետական գործադիր մարմինների ղեկավարները պետք է մեկ շաբաթ ժամկետում ՀՀ ֆինանսների նախարարություն ներկայացնեն առաջարկություններ «ՀՀ 2014թ. պետբյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի տեքստային մասի նախնական տարբերակի վերաբերյալ: Որոշվել է նաև սեպտեմբերի 17-ից ՀՀ վարչապետի մոտ անցկացնել ՀՀ 2014թ. պետբյուջեի նախագծի նախնական տարբերակի քննարկումները:

13 Сентябрь 2013 - 08:27 AMT
Правительство Армении на заседании 13 сентября приняло к сведению предварительный вариант основных показателей проекта государственного бюджета на 2014 год, представленный Министерством финансов страны.
Согласно предварительному варианту проекта госбюджета на 2014 год, расходная статья составит 1 трлн 272 млрд драмов, а доходная – 1 трлн 145 млрд драмов.
Таким образом, по сравнению с показателями 2013 года доходы госбюджета Армении в 2014 году планируется увеличить на порядка 120 млрд драмов, что в основном будет обеспечено за счет увеличения налоговых доходов.
При этом дефицит госбюджета Армении для 2014 года планируется установить на уровне 130 млрд драмов против показателя 2013 года в 120 млрд драмов.
Представителям госорганов было поручено в недельный срок представить в Минфин РА предложения по предварительной текстовой части проекта закон РА «О госбюджете 2014г». Было также принято решение 17 сентября текущего года у премьер-министра РА Тиграна Саркисяна провести обсуждения по предварительному проекту госбюджета.