14 Սեպտեմբեր 2013 - 10:46 AMT
2012 թվականին գինու համաշխարհային արտադրությունը նվազել է 6 տոկոսով՝ հասնելով 250,9 մլն հեկտոլիտրի՝ 2011 թ. 266,7 մլն հեկտոլիտրի համեմատ և հասել է նվազագույն ցուցանիշի, առնվազն 1975 թ. համեմատ, երբ սկսվել է գրանցվել ցուցանիշը: Դա տեղի է ունեցել խաղողի բերքի նվազման պատճառով Ֆրանսիայում, Իսպանիայում և Արգենտինայում, ինչպես նաև մի շարք այլ երկրներում: Այդ մասին են վկայում Գինու և խաղողի միջազգային կազմակերպության (OIV) տվյալները, որոնք բերում է Bloomberg գործակալությունը: Միևնույն ժամանակ ցուցանիշը գերազանցել է կազմակերպության կանխատեսած թիվը՝ 248,2 մլն հեկտոլիտր:
Ֆրանսիան, Իսպանիան, Իտալիան և Արգենտինան անցած տարի տուժել են անբարենպաստ եղանակային պայմաններից՝ կարկուտից ու երաշտից: Գինու արտադրությունը Ֆրանսիայում, որն աշխարհում առաջինն է այդ ցուցանիշով, 2012 թ. նվազել է 17 տոկոսով՝ կազմելով 42,2 մլն հեկտոլիտր: Երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնող Իտալիայում արտադրությունը կրճատվել է 6,3 տոկոսով՝ մինչր 40,1 հեկտոլիտր: Իսպանիայում արտադրությունը նվազել է 11 տոկոսվ՝ կազմելով 29,7 մլն հեկտոլիտր: Արգենտինայում գինու արտադրությունն անկում է ապրել 24 տոկոսով՝ հասնելով 11,8 մլն հեկտոլիտր ցուցանիշին: Այս միտմանը հակառակ, ԱՄՆ-ում գինու արտադրությունն աճել է 6,9 տոկոսով՝ մինչև 20,5 մլն հեկտոլիտր:
Գինու համաշխարհային սպառումն անցյալ տարի ավելացել է մինչև 245,5 մլն հեկտոլիտր՝ 2012թ. 243,8 մլն հեկտոլիտր ցուցանիշի դիմաց: Ըստ OIV գնահատականի, ևս 28-30 մլն հեկտոլիտր գինի կօգտագործվի թունդ սպիրտային խմիչքների, վերմուտների ու քացախի օգտագործման համար: Ըստ Ֆրանսիայի գինու խոշորագույն Groupe Val d'Orbieu կոոպերատիվի գլխավոր տնօրեն Բերտրան Ժիրարի, աշխարհին սպռանում է գինու պակաս՝ առնվազն 10 մլն հեկտոլիտրի չափով՝ մոտ 1,3 մլրդ շիշ:
Ինչպես վկայում են ֆրանսիական FranceAgriMer գերատեսչության տվյալները, սպիտակ գինու մեծածախ գները Ֆրանսիայում աճել են 45 տոկոսով օգոստոսի սկզբից ի վեր, իսկ կարմիր գինիների գները՝ 17 տոկոսով, արտադրության կրճատման ու առաջարկի դեֆիցիտի ակնկալիքի ֆոնի վրա:
Ինչպիսի՞ն է վիճակն այս տարի: Ֆրանսիացի գինեգործները չեն կարող շատ գինի արտադրել 2013 թ. բերքից՝ ցուրտ գարնան և անկայուն եղանակի պատճառով, սակայն գինու որակական հատկանիշները բարձր կլինեն: Ինչպես հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, արտադրողները գտնում են, որ գինու արտադրության ծավալը երկրի շրջաններից շատերում կհասնի վերջին 20 տարում նվազագույն շեմին: Միևնույն ժամանակ չոր և տաք ամառը դրական կանդրադառնա խաղողի որակի վրա:
2013 թվականին Ֆրանսիան կարտադրի 44,5 մլն հեկտոլիտր գինի՝ 0,75 տարողության մոտ 6 մլրդ շիշ, կանխատեսում է գյուղնախարարությունը: Ըստ գինեգործների, եղանակային պայմաններն այս տարի վշտացրել են Բորդոյի և Բուրգունդիայի գինու սիրահարներին, քանի որ մի շարք շրջաններում ոչնչացել է բերքի 90 տոկոսը:
Միևնույն ժամանակ, հուրախություն շամպայնի սիրահարների, գինու այդ տեսակի համար անհրաժեշտ խաղողի բերքը կարող է 30-50 տոկոսով գերազանցել 2012 թվականի մակարդակը: Այն աչքի կընկնի նաև որակական բարձր հատկանիշներով:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես հայտնում է espanarusa.com, գինեգործության, շուկայագիտության և խաղողագործության ոլորտի փորձագետները գտնում են, որ Իսպանիան կարող է դառնալ գինու արտադրության համաշխարհային առաջատարը արդեն 2020 թվականին՝ առաջ անցնելով Ֆրանսիայից ու Իտալիայից:
Այդպիսի կանխատեսում է արվել «Գինեգործության ոլորտում բալանսի հնարավորությունները: Նպատակը՝ 2020. Իսպանիան գինու շուկայի առաջատար» խորագրով կլոր սեղանի ժամանակ: Այն տեղի է ունեցել Մանսանարեսում՝ Fercam 53-րդ տարածաշրջանային ցուցահանդեսի շրջանակներում:
«Իսպանիան արդեն այժմ առաջատար երկրների թվում է խաղողի այգիների տարածքով, ուստի զարմանալի չէ, որ երկիրն առաջատար է նաև գինու արտադրության ծավալների ու որակի առումով»,-ասել է կլոր սեղանի ժամանակ Կաստիլիայի ինքնավարության Խաղողագործության և գինեգործության ինստիտուտի տնօրեն Ֆելիքս Յանյեսը: Մենք ունենք խաղողի աճեցման համար բացառիկ պայմաններ: Մեզ մնում է միայն որոշ հոգեբանական բարդույթներ հաղթահարել և հավատալ, որ մեր խաղողն իրոք լավագույնն է»:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա երկրի գինգեգործական ընկերությունները պատրաստ են մթերել 172 հազար տոննա խաղող, ինչը 14 հազար տոննայով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Ընդ որում այս տարի ակնկալվում է խաղողի լավ բերք՝ մոտ 240 հազար տոննա: Այդ տվյալները ներկայացրել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը:
Առանձին վերամշակող ընկերություններ հայտարարել են, որ խաղողի մթերումը կատարվելու է անսահմանափակ քանակությամբ: Բացի այդ, ըստ կանխատեսումների, 2013 թվականին արտահանվելու է մոտ 15 հազար տոննա խաղող՝ նախորդ տարվա 10 հազար տոննայի դիմաց:
Խաղողի մթերումը Հայաստանում արդեն մեկնարկել է և գտնվում է ամենաթեժ փուլում: Մթերման գինն այս տարի նախորդ տարվանից մի փոքր ավելի է՝ 135-145 դրամ 1 կգ դիմաց:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, Հայաստանում արտադրված գինու ծավալը 2013 թ. հունվար-հուլիսին աճել է 30,1 տոկոսով 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

14 Сентябрь 2013 - 09:35 AMT
В 2012 году мировое производство вина сократилось на 6% – до 250,9 млн гектолитров с 266,7 млн гектолитров в 2011 году и достигло минимального уровня, по крайней мере, с 1975 года, когда был начат расчет показателя. Это произошло из-за снижения урожая винограда во Франции, Испании и Аргентине и ряде других стран, свидетельствуют данные Международной организации лозы и вина (OIV), которые приводит агентство Bloomberg. Вместе с тем показатель превзошел октябрьский прогноз организации, составлявший 248,2 млн гектолитров.
Франция, Испания, Италия и Аргентина в минувшем году пострадали от неблагоприятных погодных условий, включая град и засуху. Производство вина во Франции, занимающей первое место в мире по этому показателю, упало в 2012 году на 17% – до 42,2 млн гектолитров. Находящаяся на второй строчке Италия сократила производство на 6,3% – до 40,1 млн гектолитров, а Испания – на 11% – до 29,7 млн гектолитров. В Аргентине выпуск вина рухнул на 24% – до 11,8 млн гектолитров. Вопреки тенденции, наблюдавшейся среди других ведущих мировых виноделов, США увеличили производство на 6,9% – до 20,5 млн гектолитров.
Мировое потребление вина в прошлом году увеличилось до 245,2 млн гектолитров с 243,8 млн годом ранее. При этом, по оценкам OIV, еще от 28 млн до 30 млн гектолитров вина было использовано для изготовления крепких спиртных напитков, вермутов и уксуса.
По словам гендиректора крупнейшего винного кооператива Франции Groupe Val d'Orbieu Бертрана Жирара, миру грозит дефицит вина в размере не менее 10 млн гектолитров (порядка 1,3 млрд бутылок).
Как свидетельствуют данные французского ведомства FranceAgriMer, оптовые цены на белые вина во Франции подскочили на 45% с начала августа, на красные – на 17% на фоне сокращения производства и ожиданий дефицита предложения.
Какова же ситуация в этом году? Французские виноделы не смогут произвести много вина урожая 2013 года из-за холодной весны и нестабильной погоды, однако сам напиток будет отличаться высоким качеством. Как передает Reuters, производители считают, что объем выпуска вин во многих регионах страны упадет до минимального за 20 лет, в то же время сухое и теплое лето должно было положительно сказаться на качестве винограда.
В 2013 году Франция произведет 44,5 миллиона гектолитров вина – около 6 миллиардов бутылок по 0,75 литра, прогнозирует министерство сельского хозяйства страны на фоне начавшегося в южных департаментах сбора урожая. По словам виноделов, погодные условия в этом году огорчили любителей вина из Бордо и Бургундии, уничтожив до 90 процентов винограда в ряде районов.
В то же время повезло ценителям шампанского – урожай может на 30-50 процентов превысить уровень 2012 года и будет лучше по качеству.
Как передает espanarusa.com, эксперты в области энологии, маркетинга и виноградарства полагают, что Испанияможет стать мировым лидером впроизводстве вина к 2020 году, опередив Францию и Италию.
Такой прогноз прозвучал на круглом столе«Возможности достижения баланса в секторе виноделия. Цель 2020: Испания – мировой лидер рынка вина», прошедшего в рамках 53-й региональной выставки-ярмарки Fercam, в Мансанаресе (Сьюдад Реаль, Кастилия-ла-Манча).
«Испания уже сейчас находится среди ведущих стран по количеству площадей, занимаемым виноградниками, нет ничего удивительного в том, что она занимает первые места и по качеству изготавливаемых вин, – отметил на круглом столе директор Институтавиноградарства и виноделия кастильской автономии (Ivicam) Феликс Йаньес. – У нас исключительно благоприятные условия для выращивания исходного продукта, как с качественной, так и с количественной точки зрения. Нам остается только преодолеть некоторые психологические комплексы и поверить в то, что наш виноград – действительно лучший».
Что же касается Армении, то перерабатывающие предприятия страны готовы закупить порядка 172 тысяч тонн винограда, на 14 тысяч тонн больше, чем в минувшем году, при том, что урожай винограда ожидается на уровне 240 тыс тонн. Такие данные предоставило Министерство сельского хозяйства Армении.
Отдельные перерабатывающие предприятия объявили, что закупки винограда в их компаниях будут проводиться в неограниченном количестве. Кроме того, согласно прогнозам в 2013 году будет экспортировано около 15 тыс. тонн винограда, против 10 тыс. в минувшем году.
Закуп винограда в Армении уже стартовал и находится в самом разгаре. Закупочная цена в этом году немного выше прошлогодней и составляет порядка 135-145 драмов за 1 кг
Согласно официальным данным Национальной статистической службы, объем произведенного в Армении вина в январе – июле 2013 года вырос по отношению к аналогичному периоду 2012 года на 30,1%, составив 2 962,7 тыс. литров.