Այսօր՝ սեպտեմբերի 17-ին, աշխատանքն է սկսում ԱՄՆ Դաշնային ռեզերվային ծառայության (ԴՌԾ) Բաց շուկայում գործողությունների կոմիտեի մոնետար քաղաքականությանը նվիրված նիստը: 0,25 տոկոս գործող տոկոսադրույքի փոփոխություն չի սպասվում, բայց գլխավոր ինտրիգը դա չէ: Հարցն այն է, թե կսկսի՞ արդյոք Դաշնային ռեզերվային ծառայությունը կրճատել խթանման ծրագիրը՝ դրանով իսկ նպաստելով դոլարի վերականգնմանը: Հենց պարզության բացակայությունն էր այդ հարցում կասեցնում եվրոյի նվազման գործընթացը ԱՄՆ դոլարի համեմատ դեռ մեկ ամիս առաջ, երբ ակնկալվում էր, որ խթանման ծրագրից կհրաժարվեն արդեն սեպտեմբերին:
Վաղը երեկոյան կհրապարակվի մոնետար քաղաքականության վերաբերյալ ԱՄՆ ԴՌԾ որոշումը, այդպիսով կփարատվի շուկայի մասնակիցների սպասողական վիճակը ամերիկյան արժույթի հեռանկարների վերաբերյալ: Եթե այս անգամ էլ Բեն Բերնանկեի գերատեսչությունը չխիզախի դուրս գալ ամերիկյան դոլարի քանակական մեղմացման ծրագրից, ապա դա կարող է խթանել միասնական եվրոպական արժույթի հերթական թանկացումը:
Forex Club-ը տալիս է հետևյալ առևտրային խորհուրդը՝ եթե 1,3340 մակարդակը չպահպանվի, եվրոն կարող է նվազել մինչև 1,3250 դոլար, վաճառել գերադասելի է 1,3340-ից սկսած:
Սեպտեմբերի 17-ին 1 ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 405.61 դրամ՝ սեպտեմբերի 16-ի համեմատ ավելանալով 0.20 կետով: 1 եվրոյի փոխարժեքը կազմել է 547.24 դրամ՝ ավելանալով 3.09 կետով: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:

17 Сентябрь 2013 - 13:04 AMT
Сегодня начнется заседание Комитета по операциям на открытом рынке ФРС США по вопросу монетарной политики. Изменения существующей процентной ставки с нынешних 0,25 % не ожидается, но главная интрига заключается не в этом. Весь вопрос в том, начет ли Федрезерв сворачивать программу стимулирования и тем самым способствовать восстановлению американского доллара. Именно отсутствие ясности в этом вопросе и остановило процесс снижения евро в отношении американского доллара еще месяц назад, когда ожидалось, что выход из программы стимулирования начнется уже в сентябре.
Завтра вечером будет оглашено решение по монетарной политике ФРС США и тем самым, томление участников рынка в отношении перспектив американской валюты должно быть прекращено. В случае, если и в этот раз ведомство Бена Бернанке не отважится на выход из программы количественного смягчения американского доллара, то это может спровоцировать очередной этап удорожания единой европейской валюты.
Forex Club дает следующую торговую рекомендацию: при пробое уровня 1,3340 евро может подешеветь до 1,3250 доллара, продавать оптимально от 1,3340.
Среднерыночный курс 1 доллара США 17 сентября составил 405.61 драма, увеличившись по сравнению с 16 сентября на 0.20 пункта. В то же время, курс 1 евро составил 547.24 драма, увеличившись на 3.09 пункта. Об этом сообщает пресс-служба Центробанка Армении.
На фондовой бирже NASDAQ OMX Армения 17 сентября не было реализовано сделок по купле-продаже валюты.