18 Սեպտեմբեր 2013 - 11:50 AMT
Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը (ՎԶԵԲ) Մարկ Դևիսին նշանակել է երևանյան գրասենյակի նոր ղեկավար, հաղորդում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
Դևիսը փոխարինելու է Վալերիու Ռազլոգին, որը Ավագ բանկիրի պաշտոն է ստանձնել Լոնդոնում` ՎԶԵԲ-ի գլխամասի Բնական պաշարների թիմում, հայտնում է բանկի մամլո ծառայությունը:
Նախքան ՎԶԵԲ-ում այս պաշտոնը ստանձնելը, Դևիսը զբաղեցրել է գործադիր տնօրենի պաշտոն Goldman Sachs (2010-12) և Morgan Stanley (2007-10) ընկերություններում` կենտրոնանալով պարտատոմսերի կապիտալի շուկաների, ածանցյալ գործիքների, պրոբլեմատիկ պարտքերի և հիմնական ապրանքների համակարգված ֆինանսավորման վրա։
Նախքան մասնավոր հատվածում աշխատելը, Դևիսը եղել է Համաշխարհային Բանկի տնտեսագետ, քաղաքականության գծով խորհրդատու և զարգացման քաղաքականության վարկային ծրագրերի ղեկավար (1996-2006) և աշխատել է Մոլդավայում, Ուկրաինայում և Ղազախստանում:
Դևիսն ԱՄՆ-ի քաղաքացի է, ստացել է տնտեսագիտության դոկտորի կոչում Թուլեյնի համալսարանից և գերազանց տիրապետում է անգլերեն, ռուսերեն և ֆրանսերեն լեզուներին:
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում գործունեություն է ծավալում 1991թ. երկրի անկախության ձեռք բերման պահից ի վեր: Բանկի նպատակն է օգնել դիվերսիֆիկացնել տնտեսությունը` աջակցելով տարբեր ոլորտներում ներդրումներին, ինչպես նաև ֆինանսական հատվածի և փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացմանը:
Առաջիկա տարիների ընթացքում Բանկի առաջնահերթ նպատակները Հայաստանում ֆինանսական ոլորտի զարգացումն ու ֆինանսավորման հասանելիության բարելավումներն են, ինչպես նաև մունիցիպալ և քաղաքային տրանսպորտի ենթակառուցվածքների բարելավումը, ագրոբիզնեսի և արտահանող արդյունաբերական ընկերությունների զարգացումը, կայուն էներգիայի ոլորտում կարգավորող և ինստիտուցիոնալ հիմքերի բարելավումն ու հանքարդյունաբերության ոլորտում կորպորատիվ կառավարման չափանիշների և թափանցիկության մակարդակի բարձրացումը:

18 Сентябрь 2013 - 10:43 AMT
Новым руководителем ереванского офиса Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) назначен Марк Дэвис.
Марк Дэвис сменит на этом посту Валериу Разлога, который получил должность старшего банкира в команде Природных ресурсов в головном офисе EBRD в Лондоне, сообщает пресс-служба банка.
До вступления на новую должность, Дэвис занимал пост исполнительного директора в компаниях Goldman Sachs (2010-2012) и Morgan Stanley (2007-10), занимаясь рынками капитала облигаций, прикладными инструментами, проблемными долгами и систематизированным финансированием основных товаров, передает агентство АРКА.
Новый глава ереванского офиса EBRD 19 сентября даст первую пресс-конференцию, на которой также будет присутствовать бывший руководитель международной финансовой структуры Валериу Разлог.
До работы в частном секторе, Дэвис был экономистом во Всемирном банке, советником по вопросам политики и руководителем кредитных программ по линии политики развития (1996-2006), работал в Молдове, Украине и Казахстане.
Марк Дэвис – гражданин США, имеет звание доктора экономики в Университете Тулейна, свободно владеет английским, русским и французским языками.
EBRD действует в Армении с 1991 года с момента обретения Арменией независимости. Целью банка является содействие в диверсификации экономики посредством поддержки инвестиций в различных отраслях экономики, а также содействия развитию финансового сектора и МСБ. EBRD инвестировал в Армении более чем 656 млн. евро по 120-ти программам.