18 Սեպտեմբեր 2013 - 13:24 AMT
Մի քանի ժամ է մնում մինչ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի արձանագրությունների հրապարակումը, որոնք վերջապես լույս կսփռեն ամերիկյան դոլարի քանակական մեղմացման ծրագրի հետ կապված իրավիճակի վրա: Գերատեսչության ղեկավար Բեն Բերնանկեի դեռևս օգոստոսին արած ակնարկից հետո, որ սեպտեմբերին խթանման ծրագիրը կարող է փակվել, միասնական եվրոպական արժույթը սկսեց արագ թուլանալ դոլարի համեմատ: Բայց ազգային արժույթի ամրապնդման այս գործընթացն ավելի ուշ ի չիք դարձավ Բերնանկեի նոր մեկնաբանություններից հետո, որոնց հետևանքով եվրո-դոլար զույգը կանգ առավ ներկա մակարդակում:
Վաղվա օրը խոստանում է դիտարժան լինել վաղ առավոտից, երբ ասիական շուկայի մասնակիցները կծանոթանան ԴՌԾ արձանագրություններին, ինչպես նաև, ըստ էության, ծրագրերին առաջիկա հեռանկարի առումով: Այդպիսով հիմնական արժույթը, որը կհայտնվի ուշադրության կենտրոնում մինչև շաբաթվա ավարտը, կլինի դոլարը: Որքան արտահայտիչ լինեն արձանագրություններում նշված տվյալներն, այնքան ուժգին կլինի դոլար ստանալու խթանը:
Forex Club-ը տալիս է հետևյալ առևտրային խորհուրդը՝ 1,3380 ցուցանիշի անկման դեպքում եվրոն կարող է էժանանալ մինչև 1,3300 դոլար, օպտիմալ է վաճառել 1,3380-ից սկսած:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում սեպտեմբերի 18-ին իրականացվել է 3,500 մլն ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք 407.77 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 407.75 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց:
Սեպտեմբերի 18-ին 1 ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 408.74 դրամ՝ սեպտեմբերի 17-ի համեմատ նվազելով 0.87 կետով: 1 եվրոյի փոխարժեքը կազմել է 545.91 դրամ՝ նվազելով 1.33 կետով: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:

Несколько часов остается до публикации протоколов ФРС США, которые должны наконец-то пролить свет на ситуацию с программой количественного смягчения американского доллара. После недвусмысленного намека о начале выхода из программы стимулирования в сентябре от главы ведомства Бена Бернанке, который прозвучал еще в августе текущего года, единая европейская валюта начала стремительно слабеть по отношению к доллару. Но данный процесс укрепления национальной валюты, был позже сведен на «нет» новыми комментариями Бернанке, после которых пара евро-доллар застряла на текущих уровнях. Сегодняшний день способен вывести пару из состояния равновесия и придать импульс для роста американской валюты.
Завтрашний день обещает быть весьма зрелищным с самого утра после того, как участники азиатского рынка ознакомятся с протоколами, а, по сути, и планами ФРС на ближайшие перспективы. Таким образом, основной игрок к которому будет приковано всеобщее внимание до конца текущей недели это американский доллар. И чем ярче будут данные, указанные в протоколах, тем более сильный импульс может получить доллар.
Forex Club дает следующую торговую рекомендацию: при пробое уровня 1,3380 евро может подешеветь до 1,3300 доллара, продавать оптимально от 1,3380.
На фондовой бирже NASDAQ OMX Армения 18 сентября было реализовано сделок по купле-продаже валюты на сумму 3,500 млн. долларов по среднему курсу 407.77 драма/$1 США. Цена закрытия составила 407.75 драма/$1 США.
При этом среднерыночный курс 1 доллара США 18 сентября составил 408.74 драма, сократившись по сравнению с 17 сентября на 0.87 пункта. В то же время, курс 1 евро составил 545.91 драма, сократившись на 1.33 пункта. Об этом сообщает пресс-служба Центробанка Армении.